Деякі роздуми на тему технології Яндекса Спектр

15 грудня 2010 Яндекс запустив новий алгоритм ранжирування пошукової видачі Краснодар . Родзинкою даного алгоритму стала нова технологія Спектр , покликана поліпшити, а точніше урізноманітнити, видачу по неоднозначним запитам. Іншими словами, якщо запит формулюється так, що не зовсім зрозуміло, чого ж саме хотів користувач, то Спектр намагається передбачити недомовленим мотив пошуку та надати у видачі відповіді за різними напрямками. Приміром, якщо буде задано запит «квитки», то оскільки не ясно, які саме квитки цікавлять користувача і що саме він хоче з ними зробити (купити, дізнатися ціну, наявність) - то Яндекс покаже видачу такої, щоб користувач з високою ймовірністю хоча б в якійсь її частині побачив ресурс, що відповідає його неявними і не вказаним в запиті цілям. Так по тому ж запиту «квитки» ми бачимо в топ10 Яндекса 4 сайта на тему театрально-концертних квитків, 4 залізничні агентства, 2 ресурсу займаються розповсюдженням квитків. Є там і відповіді на неявні запити «купити», «замовити» і т.п.
Як це працює? У всіх неявних запитах Спектр шукає так звані «об'єкти». Кожен об'єкт при цьому прив'язується Спектром до однієї або декільком «категорій». А кожна категорія при цьому має якийсь список зумовлених «потреб». У нашому прикладі «квиток» - це і є об'єкт, який Яндекс відносить до категорії, яка так швидше за все і називається - «квитки» (наприклад, запит «БМВ» може Онос до категорії «автомобілі», а друга категорія для даного запиту - «компанія» тощо). А у категорії «квитки» актуальний список потреб може бути: «купити», «замовити», «ціна», «наявність» і т.п. От як би неявно Яндекс тепер намагається «підмісити» виявлені потреби до неявно заданому запиту і результати таких вже кількох запитів показати в одній видачі в строго певній пропорції.

Список категорія на даний момент нараховує 60 найменувань, їх кількість буде постійно зростати. Також як і буде рости і змінюватися кількість потреб у кожній категорії. Звідки все це береться? Яндекс аналізує тижні величезний пласт однозначних запитів, щоб за їхньою статистикою розуміти, що можуть приховувати в собі з неоднозначні варіанти. Крім цього аналізуються дані енциклопедій і довідників, у тому числі Wikipedia.

А тепер найцікавіше. Що ж зміниться в плані просування сайтів? Я думаю, що дуже багато чого. Замислимося, якщо до Спектра пошукова видача по нікому запитом могла бути повністю зайнята однотипними комерційними ресурсами (природно, що з точки зору користувача пошукової системи це не є добре, і тут я не будуть ні з ким сперечатися в цьому питанні), так як, не дивлячись на те, що різноманітністю видачі і до Краснодару Яндекс займався впритул, але в кінцевому результаті пошуку з топ10 могли бути «видавлені» всі некомерційні ресурси, тому що у результаті, хоча ранжування в кожній типовій групі сайтів відбувається по-різному формулою, все одно всі остаточно ранжирувалися по фінальному параметру релевантності. Тепер же якщо по всій статистикою Спектр вирішить, що за нікому неявному запитом 20% сайтів повинні бути в топі інформаційні - ніякі маніпуляції з комерційними ресурсами нічого з цими 20% вдіяти не зможуть.

Висновок . Тепер топ10 став ще реально ВЖЕ. Якщо ви рухаєте сайт по неявному запиту, то у вашій пошуковій видачі може виявитися тільки 5 ресурсів того ж типу, що й вам (не важливо, що це - інтернет-магазин або корпоративний сайт). І конкурувати ви вже будите не з 10, а з 5 сайтами. І тут вам вже вирішувати, що робити - продовжувати конкурентну боротьбу, задовольнятися другою сторінкою видачі (її відвідуваність до речі мабуть істотно повинна збільшитися), йти в іншу "вагову» категорію (наприклад виходити в тому вже не з продажем товару, а з його оглядом , або з відгуками на нього) або ж взагалі відмовлятися від неявних запитів в принципі.

Удачі всім у прийнятті правильного рішення!

P.S. А попереду нас ще всіх очікує персоналізація видачі:)

Опубліковано: 23/04/11 @ 04:09
Розділ Пошуковики

Рекомендуємо:

А я все граюся:) Відкрив свій клан і сайт клану
Як дозволити Google сканувати вміст вашого AJAX
З яких сайтів потрібно купувати посилання, а з яких ні
Новий алгоритм від Яндекса "Краснодар"
Міжнародне інтерв'ю - Джеральд Вебер, відомий SEO-спеціаліст, президент SEM-Group.net, США