У розробки жіноче обличчя

Дівчина-програміст - як морська свинка: і не морська, і не свинка.
Дурний сексистський анекдот

Давно і міцно в умах мільйонів сидить стереотип: програмування - професія для брутальних і суворих мачо, що вимагає нехілой роботи мозку. Напевно, років сорок тому так воно і було. Але сучасність все більше наштовхує на думку, що розробка ПЗ - більш ніж відповідна професія для представниць жіночої статі.

Будучи дівчиною, яка починала свою кар'єру в девелопменті, поділюся думками і спостереженнями, які я зібрала за кілька років. Я постараюся розкрити причини, по яких до цих пір в девелопменті мало дівчат, і пояснити, чому дівчата підходять для розробки. Сподіваюся, що легке перебільшення в моїх аргументах не призведе до закидання мене гнилими помідорами, а навпаки, хтось впізнає себе і зайвий раз посміється.

Отже, чому до цих пір так мало дівчат йде в розробку ПЗ, саме в девелопмент?

Проблема перша. Упередження.

Для того, щоб стати девелопером, дівчині необхідно не тільки осилити деякий набір знань, а й подолати упередженість проти прийняття дівчат на девелоперські посади, які є й у ейчарів, і у замовників, яким тебе продають.

Після того, як тебе взяли, доводиться доводити, що ти не блондинка. Захотіла змінити місце роботи на більш тепле - доводь все спочатку. Звичайно, на робочому місці у будь-якого новачка є період, коли йому не довіряють, завжди проходить деякий час встановлення авторитету в команді. Але, на жаль, для дівчат цей часовий відрізок розтягнутий набагато сильніше. От і виходить, що найскладніше у професії розробника для дівчини - це подолати підозрілість і зарозумілість з боку розробників-чоловіків. Втім, всіх, хто працював зі мною, я від цього успішно вилікувала, чого і всім іншим бажаю.

Проблема друга. Страх.

Наведу ще один яскравий приклад. Напевно, всі хто вчилися на технічних спеціальностях, знають, як дівчата-студентки бояться предмета під назвою «Програмування». Хтось просить написати лаби у сусіда, хтось просто відчайдушно забиває на все. У моїй групі на механіко-математичному факультеті теж майже всі дівчата були такими. За підсумком, звичайно, всі працюють в IT, двоє з найбільш боялися - нині програмісти на С і С + +. Виявилося, що нічого страшного в цьому немає, запропонували роботу - довелося працювати, життя змусило, а потім їм ще і сподобалося. Головне було - подолати страх.

Які недоліки чоловіків-розробників виправляють розробники-дівчата?

Недолік перший. Горе від розуму.

На жаль, дуже часто буває, що програмісти виявляються занадто розумними. Це призводить до ускладнення як низькорівневого коду, так і архітектури додатку.

Одного разу я працювала в парі з програмістом, який розробив дизайн системи так, що в ній регулювали всі. Це був абсолютно гнучкий зореліт, і коли переді мною постало завдання заімплементіть цей дизайн, я просто завила. Кілька разів вже спільно ми спрощували систему, і виявилося, що звідти можна було забрати більшу частину функціональності. Гора з плечей.

Будь-який менеджер скаже вам, що найгірший код - це не той, що написаний в лоб або займає купу місця, а той, який зауму, нечітабелен і погано підтримуємо. Жінка-розробник як правило віддасть перевагу менш витончене, але більш просте і зрозуміле рішення, з яким можна працювати і через 2-3 місяці, коли забудеться специфіка. Якраз це і важливо в сучасній промисловій розробці.

Нестача другої. Ставлення до рутини.

Не секрет, що жінки краще за чоловіків переносять рутинну роботу. Хтось будинку вечорами хрестиком вишиває або в'яже, і при цьому отримує задоволення від такого здавалося б нудного заняття. Також давно не секрет, що девелопмент перестав бути суто творчою роботою. Все менше проектів пишеться з нуля, підтримка та доопрацювання великих промислових проектів також вимагають більше терпіння, ніж уміння вирішувати складні завдання. Саме тому на сучасному етапі розвитку девелопмент як не можна краще підходить для жінок. Вони й не подумають скаржитися, що їм на проекті нудно. Швидше навпаки, колупання в чужому коді нерви заспокоює, не гірше в'язання.

Ці два вміння: не ускладнювати прості речі і спокійно і чітко виконувати рутинну роботу важливі ще й для того, щоб виконати завдання в строк. Не один проект зазнав проблеми з тим, що терміни були завалені через зайвої гнучкості або заморочений програмістів на деталях. У промисловій розробці не так важливо творчість, як здатність послідовного руху вперед.

Недолік третій. Володіння мовою.

Останнім часом все більше на програмістів котять бочки за некомунікабельність і недорікуватість. Мовляв і висловити думку свою на мітингу не можуть, і завдання описати, а документацію зробити - ой ні, це ж треба спеціально навченого людини підключати, технічного письменника. Робота в команді? Психологія? Це все не про програмістів. Якщо, звичайно, цей програміст не дівчина.

Жінки відмінно фікс всі вищеназвані недоліки: і поговорити люблять, і, якщо треба, лист людське замовнику можуть написати. Якщо щось іде не так, вони обов'язково повідомлять про проблеми, будуть ставити питання. Чоловікам у цій справі заважає гордість: який мачо захоче здатися дурним перед командою і зганьбитися? Мачо швидше промовчить про проблему і буде битися головою об стіну до останнього або взагалі заб'є на завдання, до якої не зрозуміло як підступитися. Висновок? Дівчата в команді розробників життєво необхідні, хоча б для здійснення ефективних комунікацій.

Недолік четвертий. Охайність.

Ще один стереотип про програмістів: це такий немитий прищавий чувак, в дірявих шкарпетках і затертих капцях, з брудними руками і крихтами в клавіатурі. Як не дивно, іноді це ставлення до власної зовнішності переноситься і на код. Чим брудніше програміст, тим сильніше пахне його код. Був і такий приклад серед моїх напарників.

Дівчата в питаннях охайності звичайно рулять. Форматувати код? Писати адекватні коменти до коммітам? Будь ласка. Перевірити самій і прощелкала працездатність програми після внесення змін? Звичайно, а як же інакше. Акуратність, пунктуальність, підвищена концентрація уваги, відповідальність - прекрасні якості для будь-якого програміста, які допомагають уникнути великої кількість багів. І вони, як не дивно, є майже у всіх дівчат за замовчуванням.

Недолік п'ятий. Дівоча пам'ять.

У середньому, дівчатка набагато здібніші до мов. А мови програмування від мов іноземних не сильно-то й відрізняються. Додайте сюди те, що при роботі з сучасними технологіями і фреймворками замість аналітичного складу розуму набагато важливіше мізки з великим обсягом пам'яті. Запам'ятовувати треба багато: структури мови, API фреймворків, з якими працюєш, шаблони, корисні практики, потрібні місця в коді і т.п. Так, IDE багато в чому допомагає, але підказки IDE у поєднанні з хорошою пам'яттю додають впевненості і допомагають працювати ефективніше.

Недолік шостий. Командний дух.

Дівчата в команді розробників заохочують їх виражатися літературно, стежити за своєю зовнішністю, бути акуратніше і терпиміше, намагатися працювати добре. Кімната програмістів без дівчат рано чи пізно перетворюється на казарму, а проект - скочується в складні непрохідні нетрі. Дівчата іноді підказують адекватне рішення проблеми, яку не виходить вирішити красиво. На них можна знову ж таки скинути рутинну роботу і бути впевненими, що вони все зроблять вчасно.

Ще приклад: мене часто просили просто сісти поруч і послухати: поки чоловік розповідав мені що за проблема в коді його турбує, найчастіше в його голові прояснюється можливе рішення. Чому просили мене? Переді мною не було соромно, я нікого не лажала, не влазив з порадами, якщо бачила, що людині потрібно просто виговоритися.

Розповім про ще одну перевагу, яка може стати наслідком збільшення частки дівчат у розробці, а саме - про вирішення проблеми з дефіцитом кадрів.

Кругом сурмлять, що в Східній Європі проблема з припливом свіжих кадрів в IT. Де взяти робочі руки? Дуже просто: залучайте в галузь дівчат.

Кругом сурмлять, що в Східній Європі проблема з припливом свіжих кадрів в IT. Де взяти робочі руки? Дуже просто: залучайте в галузь дівчат. Робота девелопера - офісні, незапорошена, що не вимагає великих розумових і фізичних зусиль, з неї легко піти в декрет і так само з нього повернутися, а можна і взагалі з дому працювати - все це більш ніж відповідні умови для дівчаток. Компанії можуть проводити цілеспрямовану кадрову політику: заохочувати прийом дівчат на девелоперські посади, проводити дні відкритих дверей, розповідати про жінок, які домоглися успіху в кар'єрі програміста - загалом, якщо задатися метою, нічого складного в залученні дівчат немає. Відзначу ще один момент: жінки найчастіше задовольняються більш низькими заробітними платами, що теж на руку роботодавцям, особливо аутсорсинговим компаніям.

Історично, будь-яка професія, яка ставала масової (вчителі, бухгалтери, продавці), рано чи пізно ставала жіночої. Тому що поріг входження в професію ставав нижче. На мій погляд, в розробці ПЗ цей поріг з появою J2EE/.NET платформ став прийнятно низьким, а тому жінкам заважають тільки нав'язані суспільством стереотипи та їх власні страхи.

Звичайно, чоловіки з розробки нікуди не підуть - якщо буде попит на фахівців. Але те, що інтерес представників чоловічої статі в цілому до галузі падає помітно вже неозброєним оком: професія програміста стала менш престижною, ніж, скажімо, років десять тому. Звичайно, такі завдання як розробка засобів розробки, фреймворків, нових платформ безсумнівно зажадають творчого підходу і напевно залишаться за чоловіками. Ну, а підтримувати їх будемо ми, тендітні, акуратні і старанні дівчата.

Опубліковано: 02/05/11 @ 02:42
Розділ Різне

Рекомендуємо:

Підсумки 2010
Видобуток контенту
VPS і голий Debian
З Новим 2011 Роком!
SEO привітання з Новим Роком