Будуємо гейм студіо: Про мотивацію і profit sharing

Наша програма Profit Sharing викликає багато питань, тому я хочу розповісти що це таке і навіщо ми її запровадили.

Для початку трохи історії, як я її бачу:

У недалекому минулому, стандартною формою організації відносин між власником і командою було «витиснути соків». Мінімум зарплати, максимум годин роботи. За таких умов працівники згорали, йшли, і замінювалися новими. Назвемо це Бізнес 1.0

Потім, зовсім недавно, з'явилася ідея стартапу. Винагорода команди грунтується на простому факті що в knowledge-intensive індустріях (як розробка софту), досвідчені співробітники набагато цінніше недосвідчених. Тому їх треба утримати. Звідси ідея Stock Options, що практикується всіма стартапами в силіконі.

Stock Options це права на купівлю акцій фірми за фіксованою (низької) ціною. Stock Options допомагають утримати класного спеца таким чином, - вони видаються поступово. Це називається vesting period. Стандартний vesting period в силіконі це 4 роки, початок виплати через 1 рік. Тобто, якщо при наймі вам дали 10000 Stock Options, то перший транш розміром в 2500 ви отримаєте через 1 рік. Далі, кожен квартал ви отримуєте +625. У результаті весь пакет Stock Options ви отримаєте через чотири роки. Але тільки якщо ви продовжуєте працювати в стартапі. Якщо ви пішли чи вас звільнили, то що залишилися Stock Options вам не нараховуються.

У теорії, якщо стартап успішний, ціна його акцій злітає, і всі члени команди стають нечувано багатими. Так сталося скажімо з Гуглом і відбудеться з Фейсбук. Це розумна система довгострокової мотивації команди (назвемо це Бізнес 2.0), з одним гігантським «але»: Stock Options мають цінність ТІЛЬКИ якщо стартап продався іншій фірмі, або вийшов на біржу (IPO). В силіконі ймовірність цього 1/5 для венчурних стартапів. На жаль чи зможе стартап продатися майже ніяк не залежить від окремого розробника. Від розробника залежить якість коду, терміни релізу, атмосфера в команді. А чи зможе стартап продатися залежить приміром від таких факторів як дохід у Майкрософта в минулому році та стан фінансового ринку.

От і виходить що розробник нагороджується/карається за те над чим у нього немає ніякого контролю. Лотерея. З системної точки зору це не правильно і бачити до кострубатою організації бізнесу.

Як приклад, можу навести мій досвід: я працював у більш десятка стартапи, в половині з них отримав Stock Options, і на всьому заробив $ 30. Хоча у мене є друзі, програмісти, які виграли в цю лотерею і стали мільйонерами.

І так питання: яка система винагороди буде коректно довгостроково мотивувати команду?

У доповненні до регулярної гарній зарплаті, ми знайшли відповідь у Profit Sharing. За цією програмою частина прибутку (~ 10%) від проектів відкладається до спеціального недоторканний фонд, і поступово (vesting period) виплачується всій команді бере участь у проекті. Це особливо добре працює в гейм студіо випускає соц гри, так як проекти короткі (3-6 місяців), дохід з'являється вмить після запуску, і суми дуже суттєві. У результаті Profit Sharing у нас цілком може подвоїти/потроїти річну зарплату. І головне прибутковість кожної гри безпосередньо в руках команди її створює, - розумніше геймдізайн, менше багів, швидше завантажується, стабільніше сервер, красивіше арт, соковитіше музика, - це саме те що робить соц гру успішною. Назвемо це Бізнес 3.0

(До речі, особисто для нас, мотивація команди це не єдина причина для Profit Sharing. У нашому баченні світу, успіхом треба ділитися. Але це окрема тема.)

Дуже хороша книга про Бізнес 3.0:

www.amazon.com/ ... e/dp/0446670553

Опубліковано: 01/06/11 @ 11:40
Розділ Різне

Рекомендуємо:

Зарплати PM, травень 2011: чи є скляна стеля?
Новий дизайн блогу Optimizatorsha.ru
Як додати кнопку Google +1 на свій сайт
Спостереження: як впливають погані посилання на позиції сайту
Як можна дізнатися про технології Google