Юха Крістенсен, Cogniance: допомагаємо компаніям створювати інноваційні продукти

Кар'єра Juha Christensen розвивалася цікаво - від віце-президента компанії Microsoft до венчурного капіталіста і засновника « хмарної »компанії CloudMade і врешті-решт призвела до Києва.

- Юха, яким чином ви опинилися в Україну?

Це був 2005 рік. Плюс після кризи 2000 люди не вірили в стартапи, і воліли йти в більш стабільні компанії.

Ми знали, що не хочемо засновувати компанію в Каліфорнії, тому що там ІТ бізнес розвивається дуже швидко, і кращих людей забирають великі компанії як Google, плюс розмір зарплат позамежний.

Ми вибирали з країн Балтії, Індії, Китаю та України.

- Тобто було попереднє дослідження ринку?

- Так, і що цікаво, ми робили це дослідження спільно з урядом Данії, тому що вони виділили пару випускників MBA для цього проекту.

України опинилася на чолі списку за всіма параметрами, які ми встановили для пошуку. Тут дуже грунтовне технічну освіту і велика кількість випускників щороку.

- А чому Київ, чому не Львів чи Харків?

- Київ найкраще в плані шляхів сполучення. Я дуже люблю Харків чи Львів, але їм треба розвинути інфраструктуру для початку. Дуже важливо, що зараз є прямий рейс Нью-Йорк - Київ, це зближує наші міста.

- Добре, вибрали Україна, прилетіли до Києва, що далі? Як наймати людей?

- Коли ми засновували Sonopia, ми абсолютно не були знайомі з тутешньою культурою та мовою. Тому ми шукали не просто хороших програмістів, але і правильних людей. Особистостей, які зможуть бути нашими послами тут, розуміючи культуру та національні особливості. І з цими людьми я працюю дотепер.

- А який продукт ви випускали?

- Віртуальний оператор. Наш сервіс дозволяв будь бренду стати мобільним оператором, пропонувати сім-карти, мобільні послуги, навіть якщо це магазин спортивного одягу або НГО. Це дозволяло клієнтам заробляти на бренді.

- І що сталося? Не спрацювало?

- У нас було вже 5000 брендів, і все йшло добре. Але в цей же час разом з Sonopia ще 2 компанії створили віртуальні оператори. Вони вкладали сотні мільйонів доларів у цей бізнес, ми були більш ефективні і витрачали набагато менше.

Але через два роки обидві ці компанії збанкрутували, і імідж віртуальних мобільних операторів впав, тому було дуже складно і дорого знаходити клієнтів.

Sonopia закрилася, але у нас залишилася прекрасна команда програмістів і дизайнерів, і ми почала думати, що ж ми можемо робити в такому ж складі.

І тут з'явилася ідея створення Cogniance. Так що команда засновників Cogniance - це команда Sonopia. І ми починали з 30 людей 3 роки тому. Зараз нас вже 225, і ми постійно ростемо.

- А в чому фішка Cogniance?

- Ми не робимо наші власні продукти, ми розробляємо продукти для замовників зі США і Європи. Ми не займаємося просто аутсорсингом розробки продуктів для замовників, ми допомагаємо компаніям створювати щось інноваційне, чого не було раніше.

- Але для цього треба дуже добре розуміти специфіку компанії. Хто займається цим?

- Друга наша сильна сторона це бізнес-орієнтованість. Як консалтингова фірма, звичайно ми приділяємо увагу питанням аналізу та специфіки бізнесу наших замовників. Зазвичай ми працюємо командою. У нас є великі фахівці в Україну і наших офісах в США і Європі: Штутгарде, Лондоні.

І третя наша особливість - це майстерність. Якщо ти щось робиш, то це повинно бути дуже якісним і унікальним. Як наприклад Apple.

- Але це і досить дорогий продукт. Як пояснити клієнтові, що якість коштує грошей?

Якісний продукт довше живе і ефективніше напрацьовує репутацію. У нас існує і своя дизайнерська команда. Ми повинні розуміти весь процес, від моменту створення ідеї до втілення її в кінцевий продукт.

- Наскільки мені розповідали представники Skype, дуже складно знайти справді хороших менеджерів продукту. Як Cogniance з цим справляється?

- Це правда, менеджер продукту повинен мати і організаторськими здібностями, і технічними знаннями. І без сумніву в США таких багато.

Але мені здається, що тут важливо поєднувати. У нашій сфері має бути менеджер продукту, який в контакті з ринком, і ПМ, який в контакті з розробкою продукту.

В Україну знайти відповідних людей небагато складніше, і ми практикуємо таке: ми шукаємо молодих людей з правильним підходом до справи, і ставимо їх у пару з вже досвідченими продакт менеджерами з Лондона або Сан-Франциско, роблячи своєрідний коучинг. І таким чином, вони навчаються й самі стають професіоналами.

- Ви робите акцент на мобільний розробку. Це пов'язано з Вашої попередньої кар'єрою, або є інші причини?

- Я вважаю, що мобільні - це майбутнє. Тепер ти можеш мати доступ до Інтернету з твого кишені. Ми займаємося також web розробкою, але мобільні однозначно будуть дуже скоро лідирувати на ринку.

- Нещодавно ми провели опитування по зарплатах, і з'ясувалося, що Android і iOS розробники отримують більше за інших фахівців зі схожим досвідом.

- З одного боку, це може бути так, тому що створення мобільних продуктів зараз більш затребуваним. І звичайно, пропозиція на ринку веб розробників вище, ніж у Android і iOS.

- І ще одне питання. За словами компаній-аутсорсеров, прибуток їх падає тому зарплати ростуть швидше, ніж зовнішні рейти, які залежать від глобальної конкуренції. Як з цим у Cogniance?

- У цьому немає нічого нового. Протягом 8 років я був в раді директорів Teleca, найбільшої консалтингової компанії у світі мобільних.

Ми консультували Nokia, Samsung, Sony EricsonMotorola, LG. І я можу сказати, що замовник завжди готовий платити достатню суму за хороший продукт, в не залежності від того, де він проводиться. В Україну, Швеції чи США.

Я не бачу великої проблеми з підняттям рівня зарплати в Україну. Я навіть вважаю, що це позитивна тенденція.

Завжди сумно чути, що багато молодих людей мріють виїхати за кордон. Особисто я бачу багато можливостей у цій країні. Якщо зарплати будуть рости, вміння теж буде рости, і я впевнений, ми зможемо підняти ціни на наші послуги, тому що якість буде ще вище.

- Які варіанти є в українських розробників, які хочуть будувати свій бізнес?

- Є одна порада, який я даю багатьом. Завжди починайте зі своїх перших клієнтів.

Часто люди створюють компанію, не маючи уявлення про те, як продавати свій продукт або послуги. І таке часто відбувається з хорошими технарями.

Вони вважають так: «мій продукт такий чудовий, що клієнти будуть стояти в черзі, щоб постукати до мене в двері». Але це не так.

Звичайно, треба починати розвиватися в тій сфері, де в тебе є спеціальні знання чи переваги, але потім треба знайти свого першого замовника, і тільки після цього засновувати компанію.

В Україну вже багато підприємців-початківців, але все ще недостатньо «палива». Брак капіталу і бізнес-людей.

Тому я радив би мислити ширше і шукати досвідчених бізнес-партнерів з інших країн. Це буде хороша комбінація.

- Дякую за пораду. Іноді складно знайти правильні контакти. І кажучи про капітал, Ви є одним з партнерів Sunstone Capital, наскільки реально українським підприємцям отримати фінансування від подібних фондів?

- Дуже навіть реально. Наприклад, Sanstone Capital інвестує угорську компанію.

- А як вони вас знайшли, як звернулися до вас?

- Ми самі шукаємо компанії і потім зв'язуємося з ними. Процес приблизно такий: коли ми знаходимо потенційно цікаву для нас компанію, ми починаємо перевіряти відгуки про неї, продзвонювали людей, які безпосередньо працювали з цією компанією.

У якийсь момент ми переконуємося в тому, що у даної компанії є потенціал і починаємо з нею співпрацювати. Іноді це відбувається на рівні стартового капіталу. Ми даємо 1/10 необхідного обсягу грошей для того, щоб почати роботу. Так, з одного боку, ми дивимося, наскільки добре команда справляється з завданнями, а з іншого мінімізуємо ризик втрати коштів.

- З одного боку у нас люди теж хочуть займатися своїм бізнесом, але з іншого боку страшно відмовитися від усіх соц. благ і переваг стабільної роботи.

- Так, те ж саме відбувається і в Каліфорнії.

Створюючи стартап, ти починаєш йти по канату над прірвою. У тебе немає ніяких гарантій на майбутнє, пенсії, страховки. Але люди все одно роблять це.

Я бачив, як Скайп продали eBay. І хоча це не принесло популярності Янусу (його засновнику), але багато зробили те саме. Він як би розбив лід, і хвиля пішла. Люди побачили, що це можливо.

Мені здається, в Україні достатньо буде одного підприємця, який зробить сенсаційний продукт, і тоді стартапи почнуть рости як гриби.

Я б хотів працювати з таким підприємцем.

- Як інвестор?

- Можна і так, а можна просто разом, щоб бачити, як це відбувається. Я вірю, що це буде дуже хороший поштовх для розвитку економіки України в цілому, і підвищення впевненості у своїх силах.

- У Росії вже є такі приклади, як Yandex.

- Так, сподіваюся, скоро ми почуємо про щось подібне і тут.

- А як щодо українських законів і бюрократії. Це не заважає процесу?

- Спочатку я трохи побоювався всіх змін законодавства та податкового кодексу, але потім зрозумів, що насправді всі зміни не такі страшні, як здаються.

Але звичайно, було б краще, якби уряд зробив закони більш привабливими для підприємців, ніж це є зараз. Видно тенденції до поліпшення, але все-таки ще є над чим працювати.

- Це ще ускладнюється корупцією.

- Ситуація зміниться. Головне, щоб усе відбувалося плавно. Тому що люди починають нервувати, коли всі раптово. У Європі прийняття нового закону може відбувається кілька років.

- Наскільки я знаю, зазвичай люди засновують компанії в США, а не тут.

- Так, і це дуже добре працює, в чому ми можемо переконатися на прикладі Ізраїлю. Це друге місце після Каліфорнії по залученню інвестицій в стартапи. Ізраїль дуже маленька країна, всього 7,5 млн населення.

Така форма вигідна державі, тому що ти створюєш робочі місця у своїй країні, платиш податки, хоч твій офіс і знаходиться десь у США. Держава повинна підтримувати це. В Ізраїлі це працює дуже добре.

- Цілком собі модель і для України. Ось тільки англійська підтягнути.

- Я тільки що півгодини виступав на вступному тренінгу для хлопців, які тільки нещодавно прийшли працювати в Cogniance, і був вражений, наскільки високий їх рівень англійської. Деякі з них розмовляють набагато краще, ніж я, коли я їхав з Данії.

Середній вік у нашій компанії 25-26 років, це досить молодий вік. Чому так? Тому що я вважаю, що поки ти молодий, ти не знаєш, чого саме ти не знаєш, і саме в цей період можуть виникати самі божевільні ідеї, і все здається можливим. У такому віці якраз і створюються стартапи.

Я працюю тут уже кілька років і бачу позитивну динаміку. Так що все буде.

Спасибі!

Відеозапис

. B-typo blockquote p: last-child {padding-bottom: 0;}

Опубліковано: 06/07/11 @ 07:41
Розділ Різне

Рекомендуємо:

Чому варто працювати в продуктовій компанії
Як додати на сайт кнопку Google +
Олексій Мась: банери не вийдуть цілком продають - це міф
Оновлення до WordPress 3.2
Інтерв'ю з Райцин: «Гроховський - мені не рівень, а тематика працює», так-то. Скільки майданчиків на Міралінкс роблять більше 1к $ / міс? Кілька сотень.