Інтерв'ю з Максимом Спиридоновим про його проект ШколаЖизни.ру

Максім СпірідоновСьогодні у мене в гостях Максим Спиридонов, автор блогу spiridonov.ru , автор мікроблога творець і керівник видавничого центру Ройбер , керуючий партнер форекс-брокера freshforex.ru , автор і ведучий експерт-шоу Рунетологія , автор і ведучий аналітичної радіопрограми Рунет сьогодні , продюсер аудіожурнала PodFM.ru , творець інтернет-журналу ШколаЖизни.ру , творець онлайн-енциклопедії Календар подій , а так само доклав свою руку до багатьох інших популярним проектам в інтернеті. Сьогодні ми з Максимом поговоримо про його проект ШколаЖизни.ру, добова аудиторія якого перевищує 100 000 відвідувачів під даним лічильника ліру, а SEO просування якого не було вкладень. Поговоримо про те, як проект створювався, як прийшла ідея, як він виглядав раніше.

Максим, привіт. Як народилася ідея проекту?
Ідея народилася забавно. В кінці 90-х років (здається, в 98-99-м) була одна програма на радіо, яку я допомагав робити своєму колезі. Називалася вона «Між нами чайниками» з підзаголовком «Школа життя, інститут різнорідних штучок і академія життєвих хитрощів» і стосувалася невеликих корисних життєвих порад. Мені до цих пір подобається знайдена тоді концепція. І хоча ми разом працювали над програмою, в основному це була передача мого колеги.

Так вийшло, що коли архів переводився в електронну розсилку, було взято назву «Школа життя». До слова, почасти воно стосувалося і однойменної пісні відомої в Петербурзі групи «Нуль».

Кілька років поспіль раз-два на місяць я сідав і через інтерфейс відкладеної розсилки наsubscribe.ru видавав з випуску «Школи життя» в тиждень. А паралельно займався зовсім іншими речами і взагалі мало стикався з інтернетом в сьогоднішньому розумінні.

Розсилка росла, і до 2004-му році вже налічувала до 40 тисяч передплатників, що на той момент було досить багато, та й зараз в принципі не дуже мало. До того моменту я поїхав до Німеччини і серйозно взявся за інтернет. Тоді я зробив проект calend.ru в першій його версією, а на профіт з реклами на цьому проекті створив на базі розсилки першу версію сайту «Школа Життя».

моніторились чи конкуренти?

монітора, так би мовити, по дотичній. 6-7 років тому я тільки вчився робити тематичні проекти. При цьому у мене вже був досвід створення корпоративних сайтів, у тому числі для своєї контори, яка в той час займалася організацією шоу. У сайту було кілька версій, і в підсумку я добре набив руку на Сайтобудування, щоб зробити з веб-ресурсу ефективний інструмент продажу. Крім цього я побудував десяток сайтів для знайомих і колег - просто з цікавості.

Взагалі calend.ru був перший контентний ресурс, shkolazhizni.ru - другий. Це були такі спроби, експерименти. «Школа Життя» потім зазнала величезну кількість змін. Через кілька місяців після того, як вона з'явилася, я хотів її закрити, вона дуже погано пішла в першій версії і буквально проїдала гроші, нехай і невеликі, але для мене значущі. Тоді на ній працювали три штатних автора, і через декілька ітерацій я прийшов до концепції залучення авторів через вільну реєстрацію та складання випуску з їх пропозицій. Зараз там модель редакційного ЗМІ, а не UGC (User Generated Content). З кожною статтею працюють, для статей авторів проводиться доведення текстів штатної редакцією, але при цьому масовість забезпечується тим, що автори вільно реєструються.

Виходить, що цільова аудиторія - це весь Рунет і, власне, вся аудиторія «Яндекса», так як на сайті представлені універсальні поради на всі випадки життя. До того ж, заголовки статей на проекті є відповіді на життєві людські питання і як підсумок - кожна стаття є посадкової сторінкою для пошукових систем, завдяки чому на проекті багато пошукового трафіку. Якщо статті починаються з «як познайомитися з дівчиною» або «Як вибрати холодильник», то по відповідних запитах пошукача при правильній топології сайту ці статті будуть в топі видачі. Так воно в підсумку і вийшло.

Зараз вже виходить якийсь комбайн, так як сайт досить великий. Кожен день він приростає все більшою кількістю природних зовнішніх посилань і таким чином набирає траст. За добу з'являється до сотні природних вхідних посилань з блогів ЖЖ, з мікроблогів, з Facebook, що забезпечує високі позиції сторінок сайту до статей, які явно чи не дуже відповідають на життєві запитання аудиторії Рунета.

Загалом, тоді ідея інтуїтивно була спіймана, доточує в процесі декількох ітерацій, і в результаті вийшло те, що вийшло. А саме: ми дійсно відповідаємо на питання користувачів, пошуковики дають посилання на наші статті, і користувачі, переходячи по них, в переважній більшості випадків отримують відповіді на власні питання.

Скільки часу пройшло з народження ідеї до першої версії технічного завдання (ТЗ)?

Як такого ТЗ в його класичному розумінні не було, тобто, не було документа, підписаного мною. ТЗ в попередньому варіанті писав я сам, але воно на той момент було дуже простеньке. Власне, і сайт в першій версії був дуже простий. В цілому, робота над сайтом носила ітераційний процес, яким я і керував.

Останні півтора року я не торкаюся проекту, а направляю його тільки стратегічно. До цього він займав у мене кілька годин кожен день, і все що там відбувалося - кожен нюанс, кожне нововведення - все це робилося мною.

Скільки людей працювали над останньою итерацией школи життя?

Четверо редакторів, я, програмісти, верстальщик, дизайнер. Сукупно - чоловік 10 приблизно.

Чому саме такий домен shkolazhizni.ru?

LifeSchool був зайнятий, а назва розсилки потрібно було переносити на сайт. Я вважаю, що домен повинен бути повною ілюстрацією назви, тому, згнітивши серце і вже тоді розуміючи, що це не дуже вдалий варіант, я взяв домен shkolazhizni.ru. Він погано транслітіріруется зі слуху, але він повністю де-факто відповідає назві, яке склалося у проекту. Зараз би я його так не назвав.

Розкажи про технічну частину: де сервера, який хостинг?

У такі подробиці я ніколи не вдавався, за що величезне спасибі моїм технічним фахівцям, вони мене від цього позбавляли. Я знаю тільки, що проекти у нас написані на PHP + MySQL, крутиться це все на наших серверах. Які сервера - так само не скажу, просто не пам'ятаю, а коштують вони в дата-центрі в Петербурзі.

Сайт твій, домен належить «Ройберу», ти керівник «Ройбера», тобто тебе і «Ройбер» можна ідентифікувати як одне і те ж обличчя?

Усі головні проекти «Ройбера» зроблені мною - думаю, так буде правильніше. «Ройбер» - це юрособа, що з'явилося, коли просто прийшла пора створювати юридичну особу. Спершу я був його єдиним власником, сьогодні у мене є партнер. Але все «флагманські» проекти, calend.ru, shkolazhizni.ru, podfm.ru, memori.ru - це сайти, побудовані від А до Я мною, як менеджером. А «Ройбер» - це ефективна інфраструктура, побудована моїми колегами, які працюють в компанії. Це справжні професіонали - генеральний директор, менеджери, відділ продажів, бухгалтерія, редакції ресурсів - без них розвиток і монетизація проектів була б неможлива.

Спочатку ти думав про прибуток з проекту?

Думав, звичайно, але насправді цей приклад не дуже показовий. Проект «Школа життя» був для мене одним із пробних куль. Я не так давно в інтернет-бізнесі, всерйоз займаюся їм років 6-7. Тому більш показовими можна вважати PodFM і Memori, в тому сенсі, що в процесі їх створення розумілося, навіщо це робиться і як це буде рухатися з точки зору бізнесу.

Сьогодні я діяв би так: виділив би ідею, перевірив би її наявність в західному інтернеті, і якщо вона виявилася б - вивчив би її працездатність. Після чого додумав б ідею під Рунет, побудував би опис концепції і бізнес план; визначив би, скільки грошей потрібно на реалізацію, яка потрібна команда, скільки часу гроші будуть в роботі, коли з'явиться перша виручка і коли вона зрівняється з витратами; коли бізнес вийде в нуль і коли відіб'є інвестиції.

Зараз це робиться обов'язково. Якщо я запускаю новий проект, то роблю це сам або беру участь у запуску. Нічого нового в цьому, власне, немає. І якщо раніше можна було побудувати працюючий бізнес на ентузіазмі та інтуїції, як це вийшло у мене з першими проектами, то сьогодні, навіть незважаючи на досвід, мені й на думку не прийде зробити все так, як я зробив тоді. Я буду йти послідовно від ідеї, до її SWOT-аналізу з подальшим прописуванням бізнес-плану, підбором команди і т. д, тобто все за класичною схемою.

Народжується класна ідея - я на цьому зароблю багато грошей, тому що при розробці ідеї первісніша грошова складова. Але при цьому важливо пам'ятати, що гроші - це прямий зв'язок, прямий наслідок правильного дотримання всіх етапів розробки з урахуванням конкретної користі людям, для яких сайт зроблений. Це вірне слідування якогось розумного плану розвитку.

Правильна концепція, вірне попадання в потрібну нішу - все це добре і може захоплювати, але в той же час заробляти гроші на цьому потрібно хоча б для того, щоб було що поїсти творцям. Щоб було чим нагодувати сім'ю. Було на що розвивати проект далі. Хоча б з цих міркувань. Важливо поєднувати і те, і інше. Ні в якому разі не можна йти тільки в заробляння грошей. Якщо ти йдеш у щось одне, забуваючи про інше, то неминуче друге відмирає і в проекту починається криза. Це як Інь і Янь. Це найбільш чітке визначення.

Одне без іншого дуже швидко стає майже безглуздим і відмирає. Якщо ти робиш тільки гарний проект і не замислюєшся про його монетизації, а у тебе діти починають ходити в лахмітті і просити: «Тату, дай хліба», то ти неминуче закриєш цей проект, якщо ти, звичайно, нормальна людина. З іншого боку, якщо ти думаєш тільки про гроші і ніяк не дбаєш про місію проекту, про якусь його корисності, то проект у тебе так само неминуче зів'яне.

Припустимо, будеш вводити агресивні методи монетизації, як це траплялося в тих чи інших соціальних мережах (не будемо говорити, в яких) - будеш отримувати протест, а можливо, навіть бойкот з боку користувачів. Відповідно, так само зростає ризик «навернути» проект. Тому місія проекту, його корисність, його красивість і в той же час його монетизації - це ті самі Інь-Янь. Повинно бути і те, і інше.

Як ти вважаєш, альтруїстичним проектам взагалі місце в Мережі?

Та Бога ради. В інтернеті місце будь-яких проектів, які роблять тверезомислячі люди. Якщо люди адекватні, розуміють, що з цього грошей не отримають, і знають, навіщо вони цей проект роблять, то чому ні? Саме так я робив «Наступник 2008» . Витрачено на нього було більше мільйона рублів. Мені просто хотілося зробити проект, який відбив би настрої суспільства. І оскільки у нас не залишилося можливості зробити вибір в реальному світі, то я запропонував альтернативу: зробити вибір у світі віртуальному - самостійно створити свого наступника на пост президента (починаючи від зовнішності і ПІБ і закінчуючи політичною платформою) і привести його до перемоги. По суті справи, це була політична гра. І цей проект ніяк не був націлений на гроші.

У підсумку на ньому вийшло хоч щось заробити?
Ні, це був свідомо збитковий проект. Власне, можна робити альтруїстичні проекти, якщо ти чітко уявляєш, навіщо тобі це потрібно. У моєму випадку це був вираз власної політичної і частково громадської позиції.

Так як політикою я не займаюся, то розумів, що крім іншого, це буде і якийсь додатковий піар для народилася тоді структури «Ройбера». Про проект дійсно заговорили: писали в «Відомостях», згадували на «Ехо Москви», розповідали в «Коммерсант» і на «Радіо Свобода». Правда, резонанс був більше суспільний, і особливого піару на цьому зробити не вдалося - ні особисто мені, ні Ройберу, як розробнику. Однак я був задоволений хоча б уже тим, що таким чином виразив свою громадську позицію.

Один з найбільш глобальних альтруїстичних проектів - Вікіпедія?

Цілком. Люди працюють за ідею. Головне, щоб вони розуміли, навіщо це роблять, і щоб не було рожевих окулярів. Чи можна битися головою об стінку і при цьому не постраждати? Не можна. Але якщо ти тренуєшся, робиш це усвідомлено, контролюючи процес і розуміючи, що для тебе це безпечно, то й будь ласка. Звичайно, це варіант граничний. Альтруїзм ніяк не пов'язаний з таким ідіотизмом, як биття об стінку. Альтруїзм повинен бути тверезомислячим. Якщо ти альтруїст, а у тебе діти голодні, значить ти мудак. А якщо ти альтруїст, тому що в тебе є можливість витратити частину свого часу на деякі суспільні дії, то заради Бога, головне, щоб ти це усвідомлював.

Чим відрізняється розробка веб-сайту від розробка бізнес-проекту в Інтернеті?

Немає таких понять, це абстракція. Це питання ставлення. Якщо ти підприємець, бізнесмен, якщо ти вмієш ставитися до цього розумно, прагнучи побудувати проект, який приносить гроші, то це бізнес. Якщо ти ставишся до цього як до хобі, то спочатку можеш зробити просто сайт, не думаючи про те, що він стане бізнесом. І поступово він може ним стати, а може і не стати. Питання ставлення. У мене саме так і вийшло. Спочатку з «Школи життя» я не думав робити бізнесу. Мені просто було цікаво поставити експеримент з побудовою електронного ЗМІ.

У який момент сайт в мережі стає бізнесом?

Якщо будуєш бізнес, то він буде таким з першої хвилини. Коли ти сідаєш і кажеш собі, що будеш робити щось, на чому будеш рости як фахівець - це одна складова (місіонерська); те, на чому будеш заробляти гроші - друга складова. В результаті ти починаєш діяти творчо.

Логічно аналізувати виникла ідею, писати під неї бізнес-план, шукати інвестиції чи вкладати власні кошти. Це і є бізнес, вже з перших хвилин, тому що в цьому є гроші, в цьому є прагнення отримати додану вартість, тобто всі ознаки бізнесу на обличчя. Так, бувають інші шляхи, мій шлях був приблизно такий.

Я починав з експериментів над Calend.ru і «Школою життя» - це були мої спроби побудувати контенти проекти ще без розрахунку на те, що це виллється в щось серйозне для мене. Паралельно я створював у Німеччині рекламне агентство, яке на той момент займалося корпоративними сайтами. Воно до цих пір існує, майже нічого вже не робить, але юридично існує.

Тобто можливий і такий вхід у бізнес у Мережі, як експеримент. Але правильніше вже з перших хвилин створення проекту сприймати його як бізнес. По суті справи, це настройка голови, віддання собі звіту в тому, що хочеш побудувати щось, що дало б особисто тобі реалізацію, а з фінансової точки зору - додану вартість.

А зворотний перехід - з бізнес-проекту в просто сайт, буває?

Буває так, що людина відмовляється заробляти гроші на сайті. Бізнес - це ж просто прийняте рішення. Ти кажеш собі: я планую зробити гроші в інтернеті, я побудую такий-то сайт - і з перших хвилин це вже бізнес. Поганий або хороший - це інше питання. Або так: я зроблю сайт про метеликів, у мене є на це зайві ресурси - значить, це хобі, причому до тих пір, поки ти не вирішив, що це буде бізнесом. Ті це питання вирішення і відносини. Бізнес, як правило, вимагає більш серйозного ставлення, особливо на перших етапах.

Велике спасибі Максиму за приділений час, цікаві відповіді. Впевнений, багатьом вони будуть корисні.

Терехов .

Відео сьогодні - презентація одного з семінарів Максима Спиридонова.


© admin for Блог Терехова | просування сайтів | ведення блогів | заробіток в інтернет , 2011. | 14 комментариев | Мітки: Інтерв'ю

ROOKEE: Велика база - великі можливості!

Опубліковано: 04/07/11 @ 07:18
Розділ Блоги

Рекомендуємо:

Золоті гори, найкращі фахівці або ми крутіші конкурентів
Доповідь про регіональний SEO в Одесі 16 липня
Шаблонні уявлення про дизайн інтерфейсів
Конкурс для блогерів на честь ювілею MMGP.ru
Онлайн курси з SEO від ARTOX-media