Аутсорсинг і еволюція організації праці програмістів

Останнім часом часто порівнюють роботу в аутсорсинг компанії з «продуктової». Остання з статей на цю тему була недавно на ДОУ.

Мені здається, подібна постановка питання в корені невірна. Спочатку трохи історії. За останнє десятиліття організація роботи програмістів дуже сильно змінилася. Якщо у вісімдесяті програміст був офісним працівником в костюмі і ходив на роботу з 9 до 5, то вже в дев'яності це вже (майже) творчий працівник в шортах і з відносно вільним режимом роботи. Принаймні в найбільш передових компаніях. У двохтисячному роки впала вимога працювати тільки з офісу. Навіть великі компанії (як IBM) вже кілька років активно заохочують роботу з дому. Ну і нарешті, порівняно недавно, стало нормою мати географічно розподілену команду. Те, що людина живе в іншому місті, вже не перешкода і переїзд не обов'язкова умова роботи.

Відео та аудіо конференції, миттєва доставка email, швидкий інтернет, що дозволяє пересилати великі файли, віддалений доступ до десктопу, потужні лаптопи: все це зробило можливим побудувати повноцінну команду з людей, розкиданих по всьому світу. Тут, звичайно, потрібно не забувати людський фактор. Щоб працювати в такому режимі, потрібно бути трохи більш організованим і вміти ефективно спілкуватися віддалено. Багато програмістів, на жаль, поки цьому не навчилися. Погане знання англійської теж проблема для багатьох українських фахівців.

Ну і залишився останній рубіж: співробітники або незалежні консультанти. Останнім часом я тут теж бачу зрушення. Відсоток консультантів (незалежних чи через консалтингові компанії) зростає. Навіть у США є ряд адміністративних чинників (податки, медична страховка) які поки роблять роботу консультантом трохи клопітно ніж співробітником, але я думаю з часом це теж вирішиться.

До чого ми йдемо? Замість жорсткої адміністративної деревовидної структури «співробітників» працюють в «офісах» ми рухаємося до мережній структурі незалежних фахівців або їх колективів, розкиданих по всьому світу і з'єднуються в робочі групи на проекти. У такому контексті поняття «аутсорсинг» втрачає сенс.

Це, звичайно, ідеалістична картина далекого майбутнього. Але навіть у наш час багато передові компанії працюють в цьому напрямку. Вони розглядають своїх українських програмістів як повноцінних членів команди, які працюють нарівні із західними колегами над спільним продуктом. Таким чином, перед вами стоїть вибір не між «аутсорсинг» і «продуктової» компанією, а між українською продуктової компаній і міжнародної. Якби переді мною стояв такий вибір, я б розглядав їх на рівних, на підставі таких факторів як потенціал, використовувані технології, можливість професійного зростання, організація. Як писав Макс Іщенко «не погоджуйтеся на середнє» На жаль, по цих об'єктивних критеріях багато українських компаній програють західним. Багато хто займається переписуванням популярних західних продуктів «під український ринок», багато відстають технологічно.

Так що моя порада така: знайдіть собі компанію, яка дозволить вам працювати над новими цікавими продуктами в команді фахівців світового рівня, де ви можете багато чому навчитися і зробити продукт яким користуватимуться мільйони. І не важливо в якій країні вона зареєстрована.

Опубліковано: 18/07/11 @ 07:28
Розділ Різне

Рекомендуємо:

$ 6000 від webeffector в конкурсі "Просування неминуче"
Квест по створенню ВП у Рязані
Інтерв'ю з Максимом Спиридоновим про його проект ШколаЖизни.ру
Золоті гори, найкращі фахівці або ми крутіші конкурентів
Доповідь про регіональний SEO в Одесі 16 липня