Робота на oDesk: загроза зі Сходу

На початку липня найбільший онлайн-сервіс віддаленої роботи oDesk , яким користуються багато українських фахівці, випустив черговий статистичний звіт з основними показниками сервісу за червень. Це дозволяє підвести деякі підсумки першої половини 2011 року та розглянути положення Україні і вітчизняних фахівців на ринку віддаленої розробки.

Згідно з даними oDesk, в червні 2011 року Україна опинилася на четвертій позиції в рейтингу країн за кількістю відпрацьованих годин - частка наших співвітчизників склала 8%, а перші три місця отримали, відповідно, Індія, Філіппіни і США.

Варто зазначити, що де-юре oDesk не є біржею праці виключно для технічних фахівців: у країнах, де англійська мова є державною, в ТОП-5 видів діяльності може входити, наприклад, написання статей, SEO і технічне письменство. Втім, до України це не стосується: 75% роботи, виконаної вітчизняними фахівцями, припадає на веб-програмування, мобільні програми, веб-дизайн, програми для настільних ПК і інші види розробки ПЗ. А так виглядає співвідношення спеціалізацій українських контракторів станом на минулий тиждень:

Всього ж, згідно з попередніми даними, в червні видалені співробітники заробили через oDesk понад 18 млн доларів - на 1,5 млн більше, ніж у травні. Також представники сервісу відзначають, що веб-розробка стала найбільш затребуваною сферою діяльності.

Підсумки півріччя

За перше півріччя серйозних змін в табелі про ранги країн, жителі яких витратили найбільше часу на віддалену роботу через oDesk, не сталося:

Можна помітити, що новорічні свята негативно впливають на загальну працездатність населення, а частка України у другому кварталі трималася вище Росії. Одна з причин цього полягає в тому, що незважаючи на різницю у населенні двох держав, українських фрілансерів на oDesk трохи більше, ніж російських, - 4993 проти 4496.

Існує ще одна цікава тенденція, на яку варто звернути увагу: частка Китаю протягом останніх шести місяців стабільно збільшувалася - від менш ніж 1% в січні до 2% у червні.

За даними oDesk, в останньому місяці півріччя доходи китайських віддалених працівників зросли вдвічі.

Як і для українців, для представників Піднебесної основним видом діяльності є розробка мобільних і веб-додатків та іншого програмного забезпечення. І хоча на даний момент рано робити далекосяжні висновки, логічно буде припустити, що в осяжному майбутньому Китай може посунути і Пакистан з Бангладеш, і Росію з України.

Українці на oDesk

Що стосується внутрішніх українських трендів в області віддаленої роботи, то тут можна відзначити впевнене зростання середніх розцінок на працю тестувальників: з січня по липень цей показник виріс приблизно на 27%. В інших областях помітних змін не зафіксовано:

Серед вітчизняних міст пальму першості за кількістю контракторів, зареєстрованих на oDesk, тримає Київ; він же є одним з найбільш «дорогих» міст: середня вартість години роботи столичного жителя становить 17,31 долара.

Міста з мінімальними розцінками - Луганськ та Івано-Франківськ - мають одночасно і саму низьку середню оцінку роботодавців, 4 і 3,58 відповідно. Що вкотре підтверджує відому українську приказку «Дешева рибка - погана юшка».

Цікаво, що незважаючи на лідерство столиці в кількісних і цінових показниках, в рейтингу міст з найбільшим місячним доходом Львів стабільно виявляється попереду: за останні шість місяців Київ жодного разу не піднявся вище 10-го місця, а західноукраїнські розробники трималися на 8 - 9 позиції.

Висновок: львів'яни працюють не в приклад більше жителів столиці.

Середні розцінки українських фахівців за останні півроку трохи зросли, тоді як аналогічний показник для oDesk в цілому майже не змінився. У більшому часовому масштабі зміни цих показників виглядають так:

Зрозуміло, що чималу частку у формуванні «середньої температури по лікарні» грають представники нетехнічних спеціальностей, розцінки яких часто виявляються помітно нижче, ніж у розробників, тестувальників і PM. Проте в сукупності з уже згаданим зростанням частки ринку і доходів працівників з Китаю (ціни яких імовірно нижче українських) різниця також може виявитися аргументом не на користь Україні та інших країн з аналогічними показниками.

Виходячи з даних на сьогоднішній день, можна припустити, що результати другого півріччя допоможуть набагато більш виразно відповісти на питання про успіх китайських віддалених розробників та їх позиції на ринку. Чекайте наступну статтю серії після новорічних свят.

Опубліковано: 20/07/11 @ 08:19
Розділ Різне

Рекомендуємо:

Пособеседуем ... "Сеньйора"
Аутсорсинг і еволюція організації праці програмістів
$ 6000 від webeffector в конкурсі "Просування неминуче"
Квест по створенню ВП у Рязані
Інтерв'ю з Максимом Спиридоновим про його проект ШколаЖизни.ру