«Маніфест нової економіки» А. Долгін або ситої людини Важко Аналізувати

Ми вже деякий час не публікували оглядів цікавих книг; цим постом я постараюся знову відкрити хату-читальню Авеб. На цей раз мова піде про книгу, що пояснює, як люди взаємодіють між собою в майже не піддаються чіткому математичному аналізу областях - це культура, нематеріальні блага і цінності (той же «бренд»), рекомендації та інше.

Для традиційної економіки ці поняття ефемерні, але їх вплив на навколишній світ, і інтернет зокрема, незаперечно.

Рецептори брешуть

Чому взагалі цікаві такі книги і чому про це цікаво говорити? Ефемерності і абстрактності в сучасній економіці більш ніж достатньо (чим і користуються псевдоексперти).

Нормальні люди, мені здається, від цього втомилися. Тим більше, бізнесмени з практичною жилкою, які хочуть бачити цифри, хочуть мацати графіки, хочуть чути упевнені відповіді на різні варіанти питань «а що буде, якщо ?».

Проте зараз такий час, коли інформація про товар вже стала чимось більшим, ніж сам товар. Люди настільки звикли самообманиваться (і обманювати інших), що це стало невід'ємною частиною нової економіки.

Ми торгуємо символами, образами, ореолами, лояльністю, впевненістю, іміджем і взаємодіємо один з одним за допомогою цього ж. Реальний фізичний товар відійшов на задній план, на перший вийшов образ товару.

Торгівля образами

Про це дуже добре говорив Рорі Сазерленд на конференції TED в 2009 році:

«Існує організація Американський інститут економіки винного господарства, яка насправді проводить широке дослідження сприйняття і заявляє, що за винятком, можливо, п'яти-десяти відсотків справжніх знавців.

Для інших не існує зв'язку між якістю вина і задоволенням від нього, якщо тільки ви не скажете людям, настільки воно дороге - в цьому випадку їм більшою мірою сподобаються дорогі вина. "

Дуже раджу подивитися цей ролик повністю. Там є ще один незрівнянний приклад «віртуальної цінності» - сніданки Шреддіз, викликають просто істеричний сміх.

Ще відмінну статтю «Людського в нас буде залишатися все менше» на цю тему опублікував в 2010 році соціолог Олександр Новиков. Стаття широко розійшлася по інтернету, і досить багатьох протверезив або змусила задуматися.

«- Ми втрачаємо такий навик, як визначення якості продукту без підказки бренду. Люди не можуть остаточно вирішити, наскільки хороші чи не дуже черевики, поки не подивляться, хто їх виробник. Маса людей уже не в змозі це зробити. Це величезна зміна свідомості і втрата власної незалежності в цьому середовищі. "

І ось спробуйте знайти для цього цифри - на скільки відсотків один бренд подобається споживачеві більше іншого? У скільки доларів можна оцінити рекомендацію друга по покупці чого-небудь? Зрозуміло, що маркетологи, намагаючись встигнути за всім цим, судорожно генерують числа, і самі ж в них плутаються, про що говорив на конференції Яндекса Федір Вірін.

Тут справа не стільки в цифрах, скільки у своєрідній мотиваційної емпатії (співпереживання, розумінні того, що хочуть інші люди). Ті, хто цим володіє, і стають успішні. Не дарма ж Марк Цукерберг навчався в Гарварді на психолога, і активно цікавився психологією.

Не дарма Анатолій Вассерман дав мені на 8P відповідь, яка мене дуже порадував - не обов'язково запихати в свою голову величезна кількість фактів, потрібно просто розуміти закономірності тих процесів, які цікавлять людину.

У маркетологів, економістів та інших «чісловіков» є рятувальний круг, за який вони тримаються в хиткому океані людської мотивації - це піраміда Маслоу. Про це і пише А. Долгін у своїй книзі: в міру голодної людини вони прораховують дуже добре.

А ось ситого, який вже добрався до верхньої сходинки (самореалізації) погано. Така людина нагадує бомбу з палаючим гнотом - хто знає, що йому на думку спаде. Тому цифри цифрами, але зараз, якщо говорити про людей і їх взаємовідносини, а також про те, як це лягає на комерційну основу, потрібно перш за все розуміти закономірності, а не малювати графіки.

Тут ми, нарешті, переходимо до «Маніфесту нової економіки» професора НДУ ВШЕ (Москва) і засновника рекомендаційного сервісу «Імхонет» Олександра Долгін.

Вимірювання щастя

Книгу можна скачати безкоштовно .

«По світу віє новою економікою - чимось, чого поки не знайдено твердого назви і що приховано під малозрозумілою вивіскою."

Автор пише, що нова економіка підкреслює нерівності між людьми. Глобалізація витісняє індивідуальність. У цього порядку є і плюси, але їх вважають поверхневими порівняно з мінусами. Щоб розібратися в цьому всьому докладніше, він пропонує подивитися на поєднання економіки та етики (оскільки значна частина життя пов'язана з ринком).

«За допомогою грошей різноманіття життя проектується в числа і переходить в юрисдикцію математики, а звідти - до планування та практику."

Економісти зазвичай можуть приблизно передбачити курс розвитку суспільства. Проблема, як було згадано вище, в тому, що ситої людини, який почав замислюватися «про високий» аналізувати набагато складніше. Особливу увагу в книзі приділяється коллаборатівной фільтрації - механізму взаємодії і співробітництва між людьми в інтернеті.

Коротше кажучи, це поради від людей, чиї смаки збігаються з вашими. Припустимо, у вас є коло спілкування з 10 таких друзів. Якщо вісім з десяти схвалять якусь книгу - є велика ймовірність, що вона сподобається і вам. Це економить час на збір інформації для попередньої оцінки, ще це називається споживчої експертизою.

«Люди постійно контактують з різними людьми з різних приводів, і те, з якими і за якими, визначає якість їх життя».

Олександр також стосується таких тем, як «економіка бажання», споживання напоказ (думаю, це в поясненні не потребує - блиснути друга Айпад де-небудь у людному місці і я б не відмовився), зачіпає зв'язок економіки і культурних процесів в Web 3.0, і інші дуже цікаві моменти.

Взагалі, експертів Web 3.0 поки практично не існує, хто б що не говорив з цього приводу. Автор книги - виключення; володіє досить популярним сервісом, які працюють за принципом мереж третього покоління, на основі того ж коллаборатівного принципу.

Цю та інші схожі моделі освоюють і інші сервіси популярних тематик. Повторюся, Яндекс.Маркет буде вводити рекомендації друзів з соціальних мереж (відрізняється від колаборації, це не рекомендації однодумців зі схожими смаками, а друзів. Наскільки це буде ефективно - покаже час).

«Маніфест нової економіки» - один з кращих підручників з «виміру щастя», який потрапляв мені в руки, причому без мішури і зайвого пафосу, який так люблять демонструвати деякі маркетингові гуру.

is a post from: Aweb-Blog

Опубліковано: 22/07/11 @ 10:55
Розділ Різне

Рекомендуємо:

Grattis - продавай поздоровлення!
Створення шопа за 10 кроків
Чому у неоптимізованих сайтів можуть бути хороші позиції в пошукових системах
Красиві спливаючі підказки за допомогою jQuery
Додаємо кнопку "Google +1" в панель від Share42.com