Коментарі до виступу Валкіна про стартапи

За прикладом Ворушіна вирішив записати кілька спостережень за підсумками 3-х годинного виступу Льва Валкіна про Силіконову долину, Ульяновськ, стартапи і його компанію Echo .

Робити нетривіальні речі

Дуже цікаво було послухати розповіді про особистий досвід, наприклад про те, як з'явилася Echo (спочатку JS-Kit) і її конкурент Disqus. Спершу ідея вбудовуваних на сайт комментариев виникла у Лева, він зробив прототип, опублікувався на Теккранч, побачив інтерес і експонентний ріст користувачів, і пішов шукати гроші. У той же самий час, прочитавши Теккранч, засновник Діскаса теж пішов до інвесторів, підняв гроші раніше Лева, запустився і почав швидко масштабуватися.

Тобто там вся система тонко налаштована на виробництво нових компаній: знайти гроші і потрібні компетенції, якщо є життєздатна ідея, дуже легко. Що ж робити стартапам на периферії, якщо будь-яку ідею можна настільки швидко скопіювати і навіть в Долині ти можеш не встигнути запустити бізнес, як вже з'явиться купа конкурентів? Виходить, єдиний шанс - це нетривіальні ідеї, які незрозуміло, як взагалі скопіювати. З цього приводу у нас вже навіть є внутрішня жарт - "парадокс Маслоу" - але про це якось іншим разом ...

Startups vs outsource

Лев виступив просто таки фенбоем стартапів і пропагандистом переходу до продуктової моделі на базі такої думки, що прибуток в аутсорс цей твір маржі, закладеної в людино-годин на headcount, а в стартапі вона потенційно необмежена. Правда, вся проблема, звичайно, в слові потенційно.

Насправді, у продуктових компаній, звичайно, теж є маржа, але це маржа не на людино-годину, а на щось інше. І вона теж обмежена якимись об'єктивними законами. Для Grouopon - це маржа на залучення бізнесів, які будуть давати купони (і вона все ще негативна;). Для випадку Echo - це, фактично, маржа на машино-годину. Оскільки їх основні витрати - кілька сотень серверів, на яких власне обробляються коментарі. І тут стає зрозумілою стратегічна важливість вибору технологій, які дозволять масштабувати інфраструктуру дешевше - в їхньому випадку, це Erlang.

Консалтинг

Наступним пунктом від Льва було те, що російський і український аутсорсинг приречений, оскільки є Індія і Китай, де набагато більше людей. І дуже багато індійців і китайців в Долині, які приймають рішення, куди аутсорсити. А вони діють за принципом "свій до своїх по своє". Напевно, в тому числі і цим пояснюється те, що наші великі аутсорсери працюють в основному на Європу або, якщо і на США, то не на Долину. Хоча Макс зі мною в цьому не згоден , але тут теж цікавий момент: наведені ним приклади - це, якраз, в основному, компанії 3-ї категорії, яку окремо виділив Лев - "консалтинг", тобто аутсорсинг, який продає не лише людино-години, а й якісь унікальні компетенції, і за рахунок цього підвищує маржу.

України vs Росія

На останок два напівжартівливій думки про відмінність українського менталітету і російського (в яке багато хто не вірить, в тому числі і Лев - але йому можна пробачити, він далеко:)

Опубліковано: 05/08/11 @ 09:07
Розділ Різне

Рекомендуємо:

Пошук роботи стає соціальним
Вивіски-то, батечку, не фарбовані ...
Новий (і поки безкоштовний) сервіс Google для прискорення завантаження сайтів
Seo-техніки для великих сайтів: як збільшити видимість продукту в органічному пошуку
Відстеження кнопок Like і Tweet за допомогою Google Analytics