Школа виживання в офісі

Зрозуміло, що в тому випадку, коли вибирати не доводиться багато хто змушений погоджуватися не на самі лучшеіе пропозиції. Я сам дуже люблю програмування, але через те що бачив навколо неадекватний і нерозуміння змушений був стати керівником. І завжди намагаюся приймати сторону програміста. Хочу висловити декілька порад і взяти участь в дискусії про те, як правильно вибудовувати свій захист від тупих начальників і навколишнього персоналу.

Ведіть лог своєї роботи

У 2000 році я влаштувався на свою першу офіційну роботу в представництво міжнародної компанії. У перший же день познайомився з невеликим IT відділом в якому працював Андрій, з яким надалі ми дуже здружилися. Його мета була отримати практичний досвід роботи з залізом великого вендора, яким була забита наша серверна і надалі отримувати сертифікати. Але доводилося також займатися роботою енікейщікі.

Я не можу сказати, що його начальник був мудак. Порівнюючи зараз, в компанії з персоналом під 10 чоловіків на півтори сотні жінок була прекрасна обстановка, особливо на корпоративах. Але все ж Андрію доводилося займатися не зовсім тією роботою якої хотілося. І він вів лог всіх звернень до електронної таблиці, записував туди скільки і на що часу було витрачено.

У ситуації де б ви не опинилися, якщо треба довести свою правоту, то людина з докладним логом матиме більше аргументів. Та я знаю, що в компаніях іноді вимагають по п'ятницях надсилати звіти про виконану роботу. Я сам був в обставинах коли був змушений ввести такі звіти у своїй компанії через ситуацію з клієнтом. При тому, що був і Trac, і subversion, в якому все можна було відстежити, але такий був спосіб захисту. І абсолютно чесно скажу, що в мене не було часу їх читати, швидше за все іншим і керівникам теж.

Але якщо ви в голові будете сприймати цей лог як підстава для виставлення «рахунки», навіть перебуваючи на зарплаті, то це зможе сприймати цей журнал робіт більш приємно.

Наскільки пам'ятаю Андрій готував логи для розмови, домігшись свого перестав їх вести. Можливо, вам теж допоміг би такий інструмент в якійсь ситуації.

Не брешіть в резюме

Ваше резюме - це по суті комерційна пропозиція із зобов'язаннями. Коли я беру на роботу людину, то не можу довіряти величезному списку скорочень. Може бути хтось здатний тримати в голові два десятки технологій, але я таких ще не зустрічав. Намагаючись подумки згадати, скільки підручників стоїть за нудними Ентерпрайз технологіями, мені здається, що деякі резюме «важать» в папері більше фактичного ваги своїх власників. Але актуальними ці знання бути не можуть. Я за рік як страшний сон забув perl, за пару особливості кривого SQL в MySQL. І навіть не зможу пригадати, що ще забув з безлічі різних API з якими працював. Список повинен почати зменшуватися в силу природних причин.

... бо незнання - сила

Незнання - це не щось ганебне, але може бути і активом. У тій же самій компанії в 2000-му мені доводилося складати запити до величезного корпоративного Oracl'е. Ті, які висотою на півсторінки ще якось виходило, але коли розмір доростали до трьох сторінок, звертався до начальника. Ніби як сама незрозуміла складність була в тому, як звертатися до частини індексу, до цих пір цього не знаю. Найбільше радості доставляло те, що я не збрехав в резюме і не вписав MSSQL або Oracle.

Начальник дуже хотів мене змусити писати ці запити: «Але що можу зробити? Я ж не знаю цієї СУБД і взагалі там, кажуть, сертифікація потрібна », радісно відповідав я. Часу мені на вивчення саме Oracle не виділяли, але відправки на навчання цілком міг домогтися, якби хотів.

Ваше незнання чогось теж може бути активом, який може бути козирем для отримання нових знань.

Не обов'язково «дружити»

Може здатися дивним, але «дружба» на роботі часто шкідлива формальність. Особливо нова людина в колективі часто намагається сподобатися. Але зрозумійте, люди з кімнати де ви проводите робочий час - це не ваша сім'я. Уміння посилати куди подалі може стати запорукою збереження нервів і грошей. До речі про гроші, у нас їх не вміють рахувати і заробляти (в IT трохи простіше стало останнім часом), тому аргументи націлені на чужу кишеню часто сильніше, ніж на здоров'я.

Прихід в якусь компанію часто може мати цілком конкретну мету. Це не трудова повинність і не рабська праця, а цілком може бути частина довшого плану. А ваша насичена і яскрава життя проходить за стінами офісів.

Коли в черговий раз вас попросять "допомогти", попробуте сказати: «я можу виконати за тебе твою роботу, але давай ти поділишся зі мною частиною своєї зарплати». Якщо ви чесно і добре виконуєте свою роботу, то такий підхід може заощадити зайві години на вихідних або позаурочних. Якщо ж ні, ну що ж, вам ця фраза швидко повернеться.

«Незручних людей» часто залишають у спокої і не запрошують брати участь у безглуздих плітках, інтригах. Ви отримуєте право самостійно розпоряджатися своїм особистим простором.

Note: давайте ще раз зверну увагу на лапки навколо слова «дружба». Не треба бути надто приязною, прогинатися під колектив і жертвувати своїм особистим часом або часом своєї сім'ї.

Намагайтеся працювати там, де нові технології

Арифметика проста, технології змінюються, ринок поступово переходить на все більш нові. Якщо будете використовувати весь час те, що зараз нібито популярно, то будете весь час наздоганяти. Ще один чит полягає в тому, що якщо будете вивчати речі які випереджають ринок, то будете отримувати доступ до незвичайних проектах і незвичайним людям.

Вчіться по англомовним посібникам

Дуже хотілося увіткнути ще одну банальність. Ті, хто навчається з російської документації - профнепридатні. Людей, які тільки читають статті на Хабре в перекладі не можна брати на роботу (ще чит - тих, хто пише, таки брати варто). Хоча Хабре - це не найгірший приклад.

Хоча людей і так мало, так що вирішуйте самі.

Опубліковано: 10/08/11 @ 03:05
Розділ Різне

Рекомендуємо:

Особливості американців в плані інтернету
Як перекидати контакти між Google +, Twitter, Facebook і LinkedIn
Костянтин Леонович, Sape: «Система дає стійкий дохід, і це не може не залучати велику кількість нових сайтів."
Кросспостінг повідомлень з Google + в twitter і facebook
Про мотивацію, робочому графіку і пуфику в кімнаті відпочинку