Дослідження: наскільки «соціалізовані» топові сайти у видачі Yandex і Google?

Вплив соціальних мереж на видачу пошукових систем - це одна з найбільш «модних» нині тим у середовищі SEO -фахівців (поряд з темою про користувача фактори). На форумах і блогах зараз багато пишуть про те, що посилання з соціальних мереж впливають на траст і його позиції в пошуку. І що соціальні кнопки, за допомогою яких можна поділитися посиланням з друзями на Twitter, Facebook, Vkontakte та інших соціалках, стимулюють зростання соціальної посилальної маси і, отже, підвищують його траст.

Ще коли я писала про вплив кнопки Google +1 на позиції сайту , мені в голову прийшла ідея перевірити, наскільки взагалі «соціалізовані» топові сайти у видачі Яндекса і Google і чи справді на більшості трастових ресурсів є кнопки соціальних мереж. Повернутися до цієї теми вийшло тільки після відпустки . У цій статті я наводжу лише проміжні результати дослідження, які, тим не менше, вже дають грунт для певних висновків. Закінчити дослідження ми плануємо у вересні, його результати будуть озвучені на Конференції Optimization.com.ua у Харкові.Дані для аналізу

Логічно припустити, що рівень «соціалізації» видачі в різних тематиках може бути різним. Ми зібрали топ 20 сторінок по близько 600 популярних запитах з 11 різних тематик і проаналізували ці сторінки на наявність кнопок соціальних мереж Facebook (Like і Share), Twitter, ВКонтакте, Google +1 та Однокласники. Потім для трьох найбільш «соціалізованих» тематик ми визначили топ 10 сайтiв за рівнем видимості (сайти, які з різних запитам у своїй тематиці зустрічаються найчастіше) і проаналізували їх фан-групи в Facebook, Вконтакте, Однокласниках й акаунти у Твіттері.

Питання, на які ми шукали відповіді:
 - Наскільки відрізняється рівень «соціалізації» топових сайтів різних тематиках, і які тематики найбільш просунуті в цьому плані;
 - Кнопки яких соціальних мереж зустрічаються на топових сайтах найчастіше, і чи однакова тенденція для всіх тематик;
 - Чи є якийсь зв'язок між популярністю сайту в соціальних мережах і його видимістю в пошуковій видачі Яндекса і Google.1. Рівень «соціалізації» топових сайтів різних тематик.

На графіках № 1 і № 2 показані топові сайти видачі Yandex.ru і Google.ru, на яких присутня кнопка хоча б однієї соціальної мережі з п'яти:

Графік № 1. Наявність будь-якої соціальної кнопки на сайті (топ Yandex.ru) . соціальні кнопки на сайтах Yandex

Графік № 2. Наявність будь-якої соціальної кнопки на сайті (топ Google.ru) .

Як і передбачалося, лідирують некомерційні тематики. Перше місце розділили ЗМІ та блоги, на другому - спорт, на третьому - розважальні сайти. Несподіванкою для мене став порівняно низький рівень «соціалізації» автомобільних сайтів - всього 12% серед топових сайтів Яндекса і 9% серед топових сайтів Google.

А от якщо підрахувати сайти, які не пошкодували місця і розмістили одночасно всі п'ять кнопок, отримаємо дещо іншу картину.
Графік № 3. Сайти, які розмістили 5 кнопок одночасно (топ Yandex.ru)


Графік № 4. Сайти, які розмістили 5 кнопок одночасно (топ Google.ru)


Найбільшими любителями кнопок виявилися блогери (чому нітрохи не дивуюся), а ЗМІ хоч і займають друге місце, але з великим відривом, причому і в Яндексі, і в Google спостерігається однакова тенденція.Які ж кнопки зустрічаються на топових сайтах найчастіше?

Якщо підрахувати кнопки соціальних мереж по нашій вибірці сайтів, отримаємо таку картину:

Графік № 5. Популярні кнопки серед топових сайтів Yandex.ru


Графік № 6. Популярні кнопки серед топових сайтів Google.ru


Абсолютна трійка лідерів для обох пошукових систем - Facebook, Твіттер і Вконтакте, які присутні приблизно на 15% топових сайтів. Кнопка Goоgle +1 вже є на 6% сайтів, незважаючи на те, що вона з'явилася набагато пізніше за своїх конкурентів. Можливо, це частково пояснюється тим, що у багатьох сайтів стоять соціальні плагіни, які автоматично оновилися після появи Google +1. Що стосується кнопки Однокласників - я помітила, що її не розміщують навіть багато з тих сайтів, у яких в ОК є своя група з чималою кількістю учасників. До слова, кнопки Тві, ФБ і ВК часто зустрічаються на сайтах, у яких в цих соціальних мережах немає своєї групи.

Давайте подивимося, як розподіляється популярність кнопок для сайтів різних тематик. Як і в попередніх випадках, тенденції для топів Яндекса і Google практично не відрізняються:
Графік № 7. Популярність кнопок у різних тематиках (топ Yandex.ru)

Графік № 8. Популярність кнопок у різних тематиках (топ Google.ru)


Як видно на графіках, популярність соціальних кнопок в для топових сайтів різних тематик аж ніяк не однакова. Якщо у ЗМІ та блогів на першому місці Twitter і FB, у до спортивних, жіночих сайтів з невеликим відривом лідирує Вконтакте. У сайтів розважальної тематики Вконтакте взагалі абсолютний лідер - думаю, це пояснюється інтересами і віком більшої частини аудиторії цієї соціальної мережі.Чи залежить видимість сайту в пошуку від його соціальної популярності?

Оскільки популярність сайту в соціальних мережах можна вважати непрямим показником довіри користувачів, логічно припустити, що пошукові системи можуть враховувати цей фактор при ранжируванні. Я навіть помітила, що багато SEO-студії активно рекламують своїм клієнтам просування груп під Вконтакте і FB, оскільки, за їхніми словами, популярність цих груп нібито може впливати на позиції сайту в пошуку.
Ми відібрали по 10 сайтів, які найчастіше зустрічаються по різних запитах в тематиках «ЗМІ», «Спорт» і «Розваги» і подивилися, чи є у цих сайтів групи в соціальних мережах і наскільки вони численні . І ось що вийшло:

Графік № 9. Соціальні кнопки на сайтах ЗМІ (топ Yandex.ru)

Графік № 10. Соціальні кнопки на спортивних сайтах (топ Yandex.ru)
Графік № 11. Соціальні кнопки на розважальних сайтах (топ Yandex.ru)

На графіках видно, що видимість сайту в Яндексі аж ніяк не залежить від популярності сайту в соціальних мережах . Серед десятки «улюбленців» є сайти з великою кількістю фоловверов в Твіттері і численними групами в соціалках, але є й такі, у яких акаунти в соціальних мережах взагалі відсутні. Навіть якщо на сайті стоять кнопки постінгу в усі соціальні мережі, це аж ніяк не означає, що у нього там є акаунти. До речі, помітила, що тільки приблизно 40% сайтів, у які є група або сторінка в соціальній мережі, ставить на неї посилання (значек) з сайту.

У топових сайтів по видимості в Google ситуація з групами ще більш сумна (особливо у сайтів розважальної тематики):
Графік № 12. Соціальні кнопки на сайтах ЗМІ (топ Google.ru)
Графік № 13. Соціальні кнопки на сайтах ЗМІ (топ Google.ru)
Графік № 14. Соціальні кнопки на сайтах ЗМІ (топ Google.ru)

Ясна річ, що ні про яку прямій залежності «соціальної популярності» з видимістю сайту в своїй тематиці поки що говорити не доводиться . Я кажу «поки», тому що немає впевненості, що ситуація не зміниться в майбутньому. Доцільність робити такий взаємозв'язок залежить від того, наскільки можливо побудувати потужний антіфрод і уникнути можливість накруток.

Висновки

підсумую статтю відповідями на запитання, які були озвучені спочатку:

1. Рівень «соціалізації» топових сайтів різних тематик в пошуку Яндекса і Google істотно відрізняється - якщо серед некомерційних сайтів кнопку соціальної мережі можна зустріти приблизно на кожному 3-му ресурсі, то серед комерційних ресурсів типу нерухомості - тільки на кожному 25-му.

2. Найчастіше на сайтах зустрічаються соціальні кнопки Твіттера, FB і ВК, але їх популярність відрізняється для різних тематик. Наприклад, у ЗМІ та Блогів лідирує Тві, у розважальні сайтів - ВК,

3. Поки що залежності між популярністю фан-груп ресурсів в соціалках та їх видимістю в пошуковій видачі своєї тематики не спостерігається.

Як я вже говорила, це проміжні підсумки . Для остаточного дослідження список тематик, ключові слова і глибина пошуку будуть розширені. Також я думаю над доцільністю включити в дослідження інші соціальні мережі (LiveJournal, FriendFeed, Моймир) і додати нові цікаві зрізи. Якщо у вас є ідеї, як зробити дослідження більш цікавим - пишіть.
З ув., Олена Камская .

Опубліковано: 18/08/11 @ 11:35
Розділ Блоги Пошуковики

Рекомендуємо:

Помилка плагіна Popularity Contest на WordPress 3.2
Проблема з плагіном Quick Cache
Як зробити презентацію, яку буде цікаво дивитися - відеоурок
Чи повинен програміст отримувати більше свого менеджера?
Рейтинг мов програмування (результати другого опитування)