Що потрібно враховувати при розробці інтернет магазину. Частина 1 - структура сайту і URL сторінок.

В інтернеті є дуже багато хороших статей, презентацій та відео на тему того, як добитися максимальної віддачі від інтернет-магазину . Практично скрізь йдеться про одне й те ж - як написати бізнес-план, як розробити маркетингову стратегію, як налагодити систему прийому, оплати та доставки замовлень і т.д. Безумовно, весь цей список є обов'язковим для того, щоб ефективно розвинути інтернет-магазин, але в ньому є один істотний пробіл - моменти, які потрібно враховувати при розробці сайту магазину, щоб він нормально індексувався і не мав проблем з отриманням пошукового трафіку . Як показує досвід, приблизно кожен четвертий інтернет-магазин в Росії (а на Україну - приблизно кожен другий) розробляється без урахування цих вимог. У більшості випадків ми відмовляємося брати на просування такі магазини, так як без істотних доробок їх перспективи для пошуку дуже похмурі, а доопрацювання можуть коштувати власникові не менше, ніж створення нового магазину.

Магазин - це не просто візитка компанії, а канал продажів (у багатьох випадках - єдиний) , а пошукові системи - один з найвигідніших джерел потенційних покупців, тому від структури сайту, генерації URL, внутрішньої навігації і структури різних типів сторінок типів сторінок дійсно може залежати дуже багато чого.

Тому я хочу розповісти про декількох простих вимогах, які, на мій погляд, можуть істотно спростити просування інтернет-магазину будь-якого напрямку. Вимог не так багато, але оскільки описувати я їх буду детально, доведеться поділити статтю на декілька частин. У першій частині я розповім про моменти, які стосуються структури інтернет-магазину та генерації URL сторінок.Вимоги до структури сайту інтернет-магазину

Під структурою в даному випадку я маю на увазі наявність взаємозв'язків між різними типами сторінок - рубриками, категоріями, групами товарів, товарними картками, службовими сторінками і т.д. Головний принцип, якого тут потрібно дотримуватися з метою зробити магазин «лояльним» до пошуковиків - робити його зручним для користувачів.

Який рівень вкладеності є оптимальним?

На раз чула твердження юзабілітістов, що максимальний рівень вкладеності сторінок для інтернет-магазину повинен бути не більше трьох, тому що покупець завжди відразу отримати те, за чим прийшов, а не "продиратися" через купу посилань, як через джунглі. Вважаю це твердження вірним, але тільки для інтернет-магазинів з однотипними товарами (де продається тільки побутова техніка, або тільки меблі, або тільки дитячі іграшки і т.д.). Якщо у вас інтернет-магазин з різнорідними товарами за типом «Китайської лавки», де є все від дитячих підгузників до автомобільних запчастин, то така схема Вам не підійде. Примусове скорочення рівнів вкладеності може заплутати як користувачів, так і пошукових ботів, тому зловживати цим з метою спростити структуру магазину не раджу.

Що б допомогти пошуковому роботу нормально індексувати всі сторінки будь-якої вкладеності, потрібно використовувати Sitemap . Для будь-якої CMS магазину можна написати модуль, який автоматично генерувати Sitemap під вказані Вами параметри. Частоту індексації кожного типу сторінки потрібно вказувати в залежності від того, наскільки часто у Вас змінюється асортимент товарів та ціни. Наприклад, якщо ціни і асортимент товарів у Вас змінюється раз на 2 тижні, немає сенсу запитувати щоденне відвідування роботом сторінок рубрик і товарів - достатньо буде щотижневої індексації.
Якщо ж асортимент товарів і ціни змінюються щодня або кілька разів на день (наприклад, як у аукціонів), то можна запросити і щоденну індексацію. У такому випадку, що б пошукові боти не завалили Ваш сервер, раджу використовувати директиву crawl -delay .

Як не допустити створення дублів сторінок?
Біч більшості інтернет-магазинів-внутрішні дублі сторінок. Це сторінки з однаковим (або дуже схожим) змістом, які генеруються CMS при використанні відвідувачами фільтрів і сортувань товару, пошуку по магазину і т.д. Для користувачів це не становить ніякої незручності, але може заплутати роботів і утруднити просування - зазвичай це загрожує раптовою зміною релевантних сторінок у видачі на їх чіткі або нечіткі дублі і різким падінням позицій в пошукових системах. Що б такі сторінки не потрапили в індекс, потрібно закривати їх до індексації в robots.txt .

Якщо адреси сторінок інтернет-магазину містять динамічні параметри, які не впливають на їх вміст (ідентифікатори сесій, рефералів і т.д.), потрібно використовувати директиву clean-param .

Яку інформацію слід закривати до індексації?

Пам'ятаєте історію з Мегафоном і індексацією SMS користувачів? А історію з ЖД-квитками і секс-шопом? Особисті дані користувачів потрапили в індекс і стали доступні при пошуку. Причиною всіх неприємностей виявилася Метрика, але якщо б приватна інформація була закрита до індексації, то ця ситуація ніколи б не відбулася.
Якщо не хочете, що б подібна історія повторилася вами, закривайте всі особисті дані користувачів і службову інформацію до індексації з самого початку.URL внутрішніх сторінок інтернет-магазину

Структура URL інтернет-магазину (як і будь-якого сайту) повинна давати уявлення про те, що знаходиться на сторінці.

Наприклад, URL сторінки інтернет-магазину побутової техніки, на якій представлено холодильник марки Samsung, має виглядати приблизно таким чином:
Magazinsupertehniki.ru/catalog/holodilniki/samsung/0103.html

Якщо у вас не буде робитися акцент на бренди, товар краще прив'язувати URL товару не до бренда, а до товарної групи, наприклад:
Magazinsupertehniki.ru/catalog/holodilniki/dvuhkamernye/0103.html

Відповідно, URL сторінок категорій і товарних груп повинні виглядати приблизно так:
Magazinsupertehniki.ru/catalog/holodilniki/samsung/
Magazinsupertehniki.ru/catalog/holodilniki/dvuhkamernye /

Навіщо це потрібно?
Цілком логічне запитання, якщо врахувати, що в топі навіть за найбільш конкурентними запитами можна знайти багато магазинів, які не використовують ЧПУ (незважаючи на те, що це в прямому сенсі рекомендується Яндексом - пункт 4 ).
Але, по-перше, наявність ключових слів в URL може давати незначну перевагу при просуванні магазину в пошуку . Звичайно, ця перевага абсолютно не вирішальне і дуже мізерне, але в умовах високої конкуренції не слід ігнорувати навіть найменші можливості поліпшити свої перспективи.

По-друге, ЧПУ підвищує CTR сторінки у видачі пошукових систем . Як думаєте, на яку посилання швидше клацне користувач, який вводив в пошук запит «ноутбук asus n73sv» - на цю:

... або на цю:

Зверніть увагу, що і Яндекс, і Google підсвічують ключові слова в URL у результатах пошуку.

Що краще - транслітерація або переклад?
Пошукові системи вже давно навчилися добре розуміти і трансліт, і переклад. Можна використовувати обидва прийоми, але краще не поєднувати їх в одному URL. Тобто можна так:
Superbupermag.ru/bags/woman/leather/model-021.html
Або так:
Superbupermag.ru/sumki/zhenskie/kozhanye/model-021.html
А ось так не треба:
Superbupermag.ru/sumki/woman/kozhanye/model-021.html
Особисто я вважаю за краще використовувати в URL транслітерацію, так як мені здається, що вона більше подобається відвідувачам.

Що вибрати як роздільник - "-", "_" або "/"?
Раніше пошукові системи не розуміли нижній прочерк і «склеювали» слова, між якими він використовувався як роздільник. Зараз такої проблеми немає - можна розділяти слова і дефісом, і прочерком, і слешем. Але я вважаю, що між словами, що вказують на структурний розташування сторінки, повинен використовуватися слеш, а між словами, що вказують на саму назву сторінки - дефіс або нижній прочерк.

Не раджу робити URL дуже довгими, генерувати URL на кирилиці, використовувати в одному і тому ж URL однакові токени, так як це може ускладнити просування.

Поки все. У наступній частині я розповім про навігацію, структуру основних сторінок і перелинковку інтернет-магазину.
З ув., Олена Камская.

Опубліковано: 30/08/11 @ 10:22
Розділ Різне

Рекомендуємо:

Куплю клікабельні посилання які будуть давати трафік
Вся правда про SMM в школі Нетологія
Мінуси роботи далекобійником в Америці
Конференция по поисковому продвижению и интернет-маркетингу Optimization 2011, Харьков
Веб дизайн для ROI: Проектирование прибыльных веб-сайтов