Про законопроекти для IT-галузі Україна

У березні цього року ініціативною групою Асоціації ІТ Україна і десятьма депутатами Верховної Ради були зареєстровані два законопроекти, покликані стимулювати розвиток IT-бізнесу в нашій країні. Перший закон покликаний домогтися зменшення податку на доходи фізичних осіб та податку на прибуток для галузі. Другий менш масштабний , він стосується внесків до Пенсійного фонду і говорить про те, що оподатковуваний база, тобто сума, з якою нам потрібно платити відрахування до соціальних фондів, повинна бути лімітована і заснована на середній зарплаті, яка виплачується іншими роботодавцями Україні, - наприклад, на рівні двох мінімальних зарплат.

За умови прийняття цих законопроектів українські IT-компанії змогли б офіційно наймати в штат людей, які зараз змушені співпрацювати з компаніями за схемою СПД. В даний момент у нас немає нормальної податкової і законодавчої бази, щоб по-чесному і без втрати конкурентоспроможності платити податки, як це роблять наші конкуренти на глобальному ринку. Багато хто, хто хоче зараз працювати повністю відкрито, виживають наполовину в тіні: вічні непонятки з ПДВ, «наїзди каральних інституцій», головним аргументом яких є розповіді, що вони зараз заберуть всі комп'ютери, і підвішений стан зі схемою СПД роблять наш IT-бізнес дійною коровою, а мукати ми можемо поки що, на жаль, тільки в скайпі, де нас ніхто не чує.

Очевидно, що якщо сьогодні замість гонорарів приватним підприємцям ми будемо виплачувати офіційні зарплати в 2000 доларів, то IT-компанії мають заплатити близько 5800 грн єдиного соціального внеску з однієї такої зарплати і ще утримати зі свого працівника на користь бюджету і Пенсійного фонду суму в 2840 грн. (Загальна податкове навантаження складає 53 %!) Разом, чистими співробітник отримає на руки 13160 грн замість 16000 грн, а «загальна вартість» такого співробітника для компанії складе 21800 грн замість 16000 грн. Інша крайність - перекласти всю податкове навантаження на плечі працівника, і тоді замість 16000 грн на руки він отримає лише близько 7360 грн. У будь-якому разі, або компанія не зможе конкурувати, або програміст не зможе працювати.

Таким чином, робота нашого програміста виходить набагато дорожче, ніж його колеги в Індії чи Китаї, з якими ми глобально конкуруємо. IT-бізнес в Україні зараз схожий на виріс дитини, яка все ще живе з батьками і ніяк не піде жити самостійно. Йому треба йти у світ, але він до цього не підготовлений. Років 10 тому, коли програміст заробляв 400 доларів, все було по-іншому.

Дана інформація не нова і цілком очевидна, ми вже обговорювали все це детально на круглому столі . Тому далі я зосереджуся на своїх суб'єктивних відчуттях від процесу роботи в Асоціації ІТ Україні, де я перебуваю всього 5 місяців. Зараз серпень, багато у відпустці, і ми рідко зустрічаємося. Розпочнеться вересень, і ми почнемо задаватися питаннями, що зроблено, а що ні, і чому.

Питання задавати ми навчилися, ось один: а як нам обгрунтувати ці «розумні» - читай, низькі - податки? (Я спеціально не використовую слово «пільги», яке я, як економіст, терпіти не можу.) B нашій країні немає єдиного податкового режиму - одночасно діє безліч різних схем оподаткування - і ми банально намагаємося отримати для себе щось краще? Це бажання цілком може здатися егоїстичним і, як наслідок, не в інтересах соціуму або, як мінімум, держави. Якщо чесно, то зараз саме так і відбувається. Чому, наприклад, водій тролейбуса повинен платити більше податку на прибуток, чим програміст? Це непросто пояснити.

Одним з хороших аргументів є конкурентоспроможність нашого IT-бізнесу на світовому ринку. До нас клієнти приїжджають з усіх індустріальних центрів, тому що наші IT-спеціалісти вільно конкурують з кращими фахівцями в світі. Я далекий від думки, що менеджер компанії Bosch приїде в Україну, щоб спеціально покататися на тролейбусі; звучить, звичайно, жорстко, але це правда. Логічно розвивати об'єктивно успішну галузь. В економіці це називається Comparative Advantage (порівняльне перевага): ми концентруємося на тому, що ми ВЖЕ робимо добре, і намагаємося робити це ще краще. Зростання доходів і, як наслідок, зростання податків, в даному випадку, виходить через зростання обсягу ринку і активного виходу з тіні, усіх, хто там зараз сидить.

Ось ще одне важливе питання: а що таке IT-компанія? З цього приводу у нас було дуже багато дискусій, це один з каменів спотикання. Хтось виробляє продукт, у когось є портал, у кого-то аутсорсинг. У нас величезний ринок, і ми його не можемо навіть описати. Відсутність чіткого визначення терміна «IT-компанія» буде плодити сірі схеми переведення в готівку грошей. Завтра на ринку я відкрию інтернет-клуб з ігровими автоматами, назву це «IT-компанією» і почну працювати, користуючись виділеними преференціями. Будь входить буде розписуватися в тому, що він програміст і пише програми, хоча, насправді, буде грати в рулетку.

Який після цього буде репутація української IT-галузі і які перспективи розвинути ринок і досягти стійких позитивних ефектів від висунутої законодавчої ініціативи?

Повертаючись до конкретних фактів: на даний момент законопроекти не прийняті. Зараз, наскільки я знаю, йде робота з депутатами, з експертами і компаніями, які все це фінансують.

Робота йде, але є підозра, що, як і багато хороші починання в нашій країні, процес затягнеться.

Опубліковано: 31/08/11 @ 04:28
Розділ Різне

Рекомендуємо:

Garage48 Tartu: Хакатон для стартапів
Як розробляють Facebook
Дайджест тижня, 2 вересня
Witology: цікава соціальна мережа, за допомогою якої хочуть побудувати колективний розум
Експеримент: 5000 $ в ПАММ рахунки. Частина 2.