Кремнієва Долина: погляд українського програміста

Розробник з Україною Андрій Ясинецький вже кілька місяців працює в Кремнієвій Долині. За умовами контракту він не може вказати назву компанії, але зате може розповісти про свій досвід, враження і робочі будні в США.

- Розкажи про свій досвід переїзду в США: як потрапив в американську компанію з Долини?

- Я давно мріяв переїхати, але мені завжди було небайдуже, над чим працювати. Близько 4 років я пропрацював в аутсорсингу після продуктової компанії й виразно зробив висновки, що мені хочеться зовсім не цього. Мені завжди подобалося «драйв» процес, щось винаходити, володіти тим, що я створюю, брати участь в нескінченному творчому русі і взагалі займатися крутими і цікавими мені речами, по можливості поєднуючи їх з дослідницькою діяльністю. Гроші, звичайно, для багатьох вагомий аргумент, але я ніколи особливо за ними не гнався, бо вважаю, що коли займаєшся тим, що тобі цікаво, гроші як ресурс приходять в кількості, достатній для того, щоб сильно про них не думати.

За великим рахунком, я їхав не в Штати, а цілеспрямовано в ту компанію, де я зараз працюю і маю можливість займатися всім тим, до чого прагнув.

- Як виглядав процес переїзду?

- Форма співпраці у мене поки контрактна, і згідно з умовами, я не можу назвати ім'я компанії. Однак, протягом всього процесу переїзду мені виявлялася 100% підтримка як в оформленні документів, так і вже по приїзду на місце. Компанія за свій рахунок орендувала автомобіль і готель, за цей час я повинен був знайти собі житло і оформити всі необхідні документи, такі як SSN (social security number), страховки і т.д.

Для отримання візи потрібна ціла купа паперів, в якийсь момент я втратив останню надію в них розібратися і просто довірився грамотним людям (не люблю я з документами возитися). Був потрібен обов'язково диплом про вищу технічну освіту. Диплом потрібно було підтверджувати в Америці. В результаті у мене було два дипломи за американськими мірками - BS (Bachelor of Science degree) і MS (Master of Science degree), обидва в області Computer Science.

Також необхідний був переклад дипломів на англійську, включаючи вкладиші з оцінками.

- Скільки часу пішло саме на оформлення візи?

- На збір всіх документів - близько місяця, а саму візу я отримав через 3 дні після співбесіди в посольстві. На співбесіді важливим питанням було - чому компанія наймає саме мене. Потрібно було письмове підтвердження моїх унікальних здібностей і знань, достатніх, щоб аргументувати прийом на роботу людину з-за кордону. Ось тут довелося повозитися, так як стандартний перелік технологій тут не підходить. Потрібно було збагнути щось унікальне.

Це підтвердження мала надати компанія, а за мною була аргументація. Все це займає приблизно 70 сторінок друкованого тексту.

- З чого краще почати українському програмісту, який хоче потрапити в Долину?

- Озираючись на себе зараз, я б, виходячи з особистого досвіду, приділив більше уваги освіті в студентські роки. Заглибився б у вивчення однієї області, зайнявся б дослідженнями. А вийшло так, що я швидко перейшов до практики, і деякі знання так і залишилися незатребуваними в повсякденній роботі. Зате зараз це все доводиться посилено підтягувати.

При підготовці до співбесід я починав з алгоритмів. Мені ще за півроку до них порекомендували пройти основні завдання з книги The Algorithm Design Manual і підтягнути всю базу, яка там є.

Протягом півроку я посилено займався, вирішуючи різні завдання з цієї книги. У процесі багато речей тягнули за собою математичні основи і доводилося копати ще глибше. У кожному разі, це принесло б неоціненну користь, навіть якщо б я не пройшов співбесіду.

На другому місці, звичайно ж, англійська мова. Хоча б на рівні upper intermediate. На інтерв'ю оцінюють не тільки технічно правильні відповіді, але і те, як людина формулює думки і висловлюється. Це дуже важливо.

І третє, тут важливу роль приділяють освіті. У нас чомусь часто вважають, що освіта не потрібно і можна йти відразу працювати, отримуючи реальні гроші, але на практиці все зовсім не так. Знаючи і досліджуючи тепер процес зсередини, і спостерігаючи, як сортуються резюме, можу сказати, що кандидати з хорошою освітою, гарними оцінками мають набагато більш високий рейтинг.

- Якими були твої перші враження від роботи в Долині?

- Найбільшим для мене відкриттям стали люди, а саме їх відкритість до інновацій, величезне бажання щось робити на голому ентузіазмі, нескінченний пошук ідей і однодумців. Тут проводиться величезна кількість зустрічей, де люди діляться контактами, на місці обговорюють ідеї і буквально рвуться в бій.

Питання, яке я чую тут найчастіше, це «А чим я можу допомогти вам, хлопці?», а не «Що я буду з цього мати?"

І ось навіть в офісі я практично не зустрічаю людей, які просто ходять на роботу, тому що там платять, і працюють «від дзвінка до дзвінка». Дуже багато хто сидить більше восьми годин, займаючись чимось своїм або копаючи робочий проект в пошуку якихось нових рішень, просто тому що це цікаво. Багато хто приходить на вихідних поколупати або вивчити щось нове заради інтересу. Наприклад, один мій колега пару місяців тому вирішив розібратися з проектом Chromium, скачав відкритий код і став займатися ним по вихідних і у вільний час. Зараз він вже готовий відправити свій третій патч, а один з вже закінчених додає нову функціональність.

- Які ще є відмінності в робочому процесі? Стиль менеджменту, управління? Який соцпакет, організація дозвілля?

- Стиль менеджменту сильно залежить від компанії. Скрізь по-різному. Великі корпорації, такі як Google, Cisco, Microsoft, слідують різних корпоративних політикам, компанії поменше сповідують вільний стиль менеджменту, де кожен учасник сам мотивований на результат цікавою роботою. Я був в Mozilla і зробив висновок, що працювати там дуже легко, немає тиску, все дуже вільно і креативно. Хоча наша компанія знаходиться десь посередині, роль менеджера часто полягає в ролі Product Owner, який приходить і ставить мету, а команда повинна сама організуватися і вирішити завдання. Тут якось більше людей, які володіють власним унікальним баченням того, як усе має бути зроблено, тому частіше команда пропонує власні рішення та ініціативи щодо поліпшення. Але це, я думаю, специфіка будь продуктової компанії.

Прагнення бути Senior-фахівцем або менеджером тут сильно менше, ніхто не лізе в ранги, кожен займається тим, що йому цікаво, а назви посад - завжди справа другорядна.

- Який рівень доходів і витрат на життя (житло, харчування, дозвілля)? Скільки грошей у підсумку залишається?

- Рівень доходів у кожного свій. Якихось стандартних вилок я поки не побачив, хоча може ще погано дивився ... Особисто у мене зарплата - трохи вище середнього по галузі, для старту цілком підходяща. Є ще річні бонуси.

Житло в Долині дороге, тут багато людей з гарним доходом. По цифрах виходить, що на всі податки йде десь $ 1600 в місяць, страховки (медицина, стоматологія, авто) - $ 150 за мінімальні пакети, квартира з однією спальнею і вітальнею в Mountain View мені обходиться ще в $ 1400, але зате 10 хвилин їхати на роботу, є басейн і лазня на задньому дворі, спортзал і місце в підземному паркінгу (зазвичай одне на квартиру), інтернет - $ 50 ... Загалом, грубо кажучи, $ 3200 потрібно відразу забрати. Житло можна знайти і дешевше, наприклад, за $ 1000, але це буде дуже маленька кімнатка-студіо. Найбільш безпечні і благополучні райони, але в теж час і дорожчі це - Mountain View, Palo Alto, Sunnyvale (до речі, в Google скоро відкриється новий офіс в цьому місті на 1600 працівників) та San Jose. В San Francisco жити за вартістю майже так само, але зате на дорогу буде витрачатися 2-3 години на день.

- Яка система сплати податків з доходу?

- Податки високі, система сплати напівавтоматична. Є електронні системи, в яких роботодавець заводить твій особистий профіль, де записаний твій рівень доходу, кількість дружин і дітей (так, одруженим тут бути вигідніше, менше податків і часто вища зарплата), і система залежно від цих параметрів встановлює місячний відсоток, який автоматично вираховується при вступі нового чека.

Наприкінці року потрібно заповнити декларацію, все робиться online. Якщо виявиться, що ви переплатили, частина переплати повертається на рахунок автоматично. Або, навпаки, може знадобитися доплатити. Деякі наймають спеціального адвоката, щоб списати деякі свої витрати і зменшити податки, навіть зі сплатою послуг адвоката часто виявляється вигідний захід.

- І це законно?

- Так, звичайно. Просто адвокат краще знає систему і всі лазівки. Тут треба вчитися захищати свої інтереси.

- Які твої очікування після переїзду виправдалися, а які - ні? Що викликало найбільші труднощі?

- Очікування виправдалися все, просто тому що я заздалегідь знав, куди їду. Складнощів практично не було, єдина затримка була в оформленні мого SSN через технічну помилку оператора. Тому я довгий час не міг купити собі автомобіль, але компанія продовжила мені оренду за свій рахунок.

- Чи змінилося після кількох місяців роботи в США твоє ставлення до української ІТ-галузі і компаніям?

- Останнім часом я спостерігаю позитивну тенденцію в Україну, все більше людей створюють свої продукти і це чудово. Мені пощастило працювати з хлопцями з 908.ua над проектом Audiko.net під Android і Audiko API під час своєї відпустки. Два тижні, проведені у них ще в старому офісі в січні на bean bag з лаптопов на руках, назавжди залишили слід в моїй душі. Ми все ще продовжуємо працювати разом над новими ідеями та їх втіленням.

Помітно зріс DOU, на мій погляд, це вже бренд українського IT-спільноти, і всім, хто працює над цим проектом, є чим пишатися. Klumba.ua - ще один чудовий приклад, варто згадати Prom.ua , Work.ua та багато інших. До речі, недавно виявив, що проект роблять хлопці з Житомира, їм також глибокий уклін за такий чудовий проект. За останній рік відбувся значний ривок, хотілося б, щоб так було й надалі.

- Які подальші плани по роботі і в житті? Чи збираєшся залишатися в США?

- Так, у мене є плани залишитися, в усякому разі, всі передумови і допомогу з боку компанії для цього є. Не бачу сенсу їхати назад, вважаю, що зараз у мене є відмінна можливість реалізуватися там, де я хотів. Та й дивно було б кидати те, до чого прагнув. Ну, а в роботі мені належить ще дуже багато всього зробити, нереалізованих ідей вагон - з причепом, і ще більше бажання.

Опубліковано: 09/09/11 @ 08:35
Розділ Різне

Рекомендуємо:

Дайджест тижня, 9 вересня
Google AdPlanner - що це, і головне, навіщо?
Lviv iCamp 2011 - головна подія інтернет-ринку на Західній Україні
Ефективне просування сайтiв у Яндексі. Михайло Райцин, Олексій Кураков. Електронна книга.
Культурний код і мільйон доларів