Москва is a lost city, і що це значить для інших міст

Всім привіт, в ефірі чергова серія думок вголос. Сьогодні поговоримо про те, що, власне, трапилося вже пару років-трійку років тому - самий ІТ-шний місто в колишньому СРСР, Москва, став непридатним для розвитку ІТ-бізнесу.

Чому?

Садова Самотечная."Садова Самотечная. »на

1) Зарплати в Мск досягли цілком собі американського рівня, 4-5к за програміста в місяць вже не рідкість, додамо, що більшість цих зарплат ще й білі, тобто з них сплачується близько 35% податками. Так-так, 65-85K gross на рік - це цілком собі Америка.

Гірше того, з наступного року на високі зарплати рівень оподаткування виросте, а звичка вимагати і давати білу зарплату вже стала нормою і для одержувачів зарплати, і для компаній. Далі, зарплати продовжують рости, тому що дефіцит кадрів в Москві теж перейшов всякі розумні рамки.

2) У Москві, начебто, кращі програмісти і кращий пул для відбору кандидатів, фактично ж, в силу транспортної ситуації і розмірів міста, реальному наймачеві доводиться мати справу тільки з кандидатами з невеликої епсилон-околиці - їздити через усе місто на роботу ніхто не буде. Так що, при всьому багатстві вибору теоретичному, альтернативних кандидатів дуже мало.

3) Офісні оренда в рази дорожче вартості оренди в інших містах колишнього СРСР, плюс, офіси далеко від метро і парковок для IT компанії просто марні - ніхто не піде працювати в таке место.А офіси в зручних локаціях стоять взагалі позамежно. Якщо що, навіть офіс Яндекса недалеко від метро, ??але з паркуванням там ад, я б на машині туди їздити не став, а від метро з віком фанатіти перестаєш, тим більше, особливість Москви, тут дуже гучне метро, ??тому що, швидкість руху поїздів в 1.5 рази вище, ніж, скажімо, в Києві.

4) Непередбачуваність пробок, які, незважаючи на зусилля Собяніна, все ще не переможені, що теж додає дезорганізації в робочий процес - як то, утруднені всі реальні зустрічі, мітинги, утруднено планування і т.д.

5) Пул персоналу в ІТ росте куди повільніше попиту на них, тому що зарплата програміста в Москві не так виступає із загальних рядів, як зарплата ІТ-шників в інших містах, так як переїзд на роботу в Москву стає все більш рідким явищем в ИТ середовищі - місто стає все більш некомфортним для життя, і це відбивається на міграційних потоках .

6) Нарешті, найважливіше ... припустимо, ви заплатили високу зарплату, оплатили дорогий офіс, заплатили кадровому агентству за пошук чудо-персоналу, ура, ура, у вас є співробітники ... чи отримали ви продуктивну робочу силу? Немає.

Умови життя та транспортування на роботу в Москві безпосередньо впливають на стомлення співробітників і, отже, на віддачу від їхньої роботи. Вимотаний працівники за самі скажені гроші принципово (фізіологію грошима не змінити) не можуть давати шалену віддачу.

Даний момент багато роботодавців не беруть, але він має реальне значення. Працюючи з великою мережею регіональних офісів, я не раз відзначав, що люди в Мінську, Києві, Одесі, Новосибірську встигають зробити за той же час більше, ніж люди в Москві. Я і сам, працюючи в регіональних офісах, робив на годину більше, ніж у Москві.

Що все це означає для інших міст колишнього СРСР, у тому числі, українських міст? Розумні компанії будуть виводити виробництво з Москви в самий найближчий час, більш того, розумні компанії вже почали це робити. Куди будуть виводити виробництво компанії? Основні ІТ ресурси в бувши. СРСР у нас зібрані в трьох країнах - РФ, України, Білорусь.

На даний момент в Білорусі розгорається дуже і дуже серйозна економічна криза, що впливає і на політику, отже, осудні інвестори туди вкладатися не будуть, таким чином, висновок виробництва буде йти в російські регіони і на Україну. Російські регіони поки відкладемо в сторону, подивимося на українську ситуацію - на вибір є Київ, Одеса, Дніпропетровськ, Харків (Львів російські компанії навряд чи почнуть вкладатися:)

У кожному з цих міст ставки оренди в рази нижче московських, ставки програмістів істотно нижче, транспортна ситуація навіть у Києві не настільки радикально заклинило, як у Москві, що відбивається на стомлюваності персоналу і його продуктивності. Далі, серед українських ІТ-шників прийнято лаяти податки і влада, але факт є факт - схема використання СПД дозволяє платити, по суті, копійки на тлі білих податків в РФ.

Разом: зараз, України виглядає цілком собі непоганим місцем для того, щоб вивести виробництво з Москви саме туди. По крайней мере, я особисто активно рекомендую робити це тим, хто задає мені питання ( і зараз йде підготовка до відкриття офісу великої російської компанії в Одесі).

Що це дає, власне, українському ІТ-ком'юніті? Нові робочі місця, причому, з урахуванням різниці у витратах з Москвою, російські компанії швидше будуть готові платити зарплати вище, знімати офіси получше, пропонувати роботу цікавіше. Швидше за все, зростання замовлень на аутсорсинг з Росії не буде, простіше і вигідніше відкривати власні офіси - які будуть конкурувати за кадри з українськими аутсорсерами.

Що може підкосити цей, позитивний, загалом і в цілому для України, тренд? Податкові нововведення влади, політичні конфлікти уряду з Росією, ускладнення українського законодавства, як у частині теорії, так і в частині правозастосовної практики. Тим не менш, поки вигода перевищує ризики, і я очікую початку масової міграції вже в 4м кварталі цього року, принаймні, почнеться промацування грунту, вивчення можливостей, відкриття тестових проектів і так далі.

Опубліковано: 13/09/11 @ 11:04
Розділ Різне

Рекомендуємо:

Створення сайту на CMS Joomla
Від таких «потенційних» відразу треба відмовитися
Палім тему просування під yandex
СісьАдмінскіе будні - глава 3
Статистична прокладка для безпеки ...