Податковий аутсорсинг

Продовжуючи тему легалізації доходів та взаємодії малого бізнесу з державою (розпочату в минулій статті ) , переходжу до конкретних прикладів. Хочу відразу звернути увагу, що приклади та ідеї, описані в цій статті, при використанні потребують погодження з юристами та/або фахівцями з корпоративного права. Т.к. стаття несе общеінформаціонний характер, кожен окремий випадок потребує додаткового дослідження і деталізації.

Почну з головних абстрактних причин вигідності інтернаціональної організації бізнесу.

  1. Ви значно ускладнюєте доступ держави вашої резиденції до фінансової інформації вашого бізнесу.
  2. Ви отримуєте більше гнучкості в роботі з іноземними клієнтами та партнерами.
  3. Ви отримуєте додатковий захист бізнесу від силового тиску (рейдерства).

Приклад перший - мій особистий. У сфері послуг все працює значно простіше, ніж у сфері торгівлі. Все-таки для будь-якої системи (в т.ч. і держави) контролювання фізичних товарів - завдання більш проста, ніж контролювання будь-яких видів послуг і інтелектуальних цінностей. А контролювання інформаційних послуг - завдання ще більш складна.

Як і більшість моїх колег, з моменту отримання ІТ-кваліфікації я працював в основному на західний ринок, тому що роботи на внутрішньому (українською) ринку для IT-фахівця порівняно мало. Для того щоб отримувати оплату від своїх зарубіжних клієнтів в Україну, мені потрібно було виконувати ряд бюрократичних умов, незручних ні для мене, ні для моїх клієнтів. Підкреслю, що для мене більш критичною проблемою легалізації доходу в Україну була саме бюрократія, а не розмір податків. Другою важливою причиною була жорсткість фінансової системи щодо підприємців (наприклад, валютні операції або переведення в готівку грошей).

Почав я з ознайомлення з так званими офшорними країнами , типу Кіпру, Белізу ітд. Потім ознайомився з податковими ставками в європейських державах . Попутно зауважу, що при перегляді інформації з податків у різних країнах варто звертати увагу на відмінності в корпоративних податки, податки фізичної особи резидента та нерезидента.

Загалом, я вибрав кілька варіантів для себе і став шукати контори, які займаються реєстрацією фірм в країнах, мене зацікавили. Виявилося, що вартість таких послуг висока (як я вже писав), що для мене, звичайно, було неприйнятно. Але я вирішив погуглити не тільки компанії, що мають такі послуги, а ще й інформаційні сайти за схожою тематикою. Щоб трохи більше розібратися в деталях (і можливо, самостійно зареєструвати фірму).


Перечитавши ряд статей і тим на форумах, я кілька разів наткнувся на згадку естонського корпоративного права, з нульовою ставкою податку на дохід юридичної особи. В основному всі пропонували використовувати естонські фірми як проміжна ланка для фінансових операцій з типовими офшорними компаніями. Естонія не є офшорною країною, і податки тут потрібно платити досить солідні (21%), але податки сплачуються не з прибутку компаній, а з прибутку фізичних осіб.


Іншими словами, компанія платить податки в момент виплати зарплат і дивідендів. Як нерезидент Естонії, я повинен платити податки в своїй державі (тобто Україна) і, відповідно, в Естонії я як фіз. особа ніякими податками не обкладаються. Є одна важлива умова для нульової ставки корп. податку та відсутності ПДВ - ліміти на отримання прибутку всередині Естонії (16k EUR на рік), тобто необхідно вести експортну діяльність. Мене на щастя це питання мало хвилювало, т.к. всі мої клієнти були з США та Західної Європи, а доходи всередині Естонії в мене були відсутні і не передбачалися. Хочу відразу звернути увагу, що ніякого підступу тут немає, просто естонський уряд таким чином стимулює експорт, що як правило дуже позитивно впливає на економіку.

Тепер про звітність. Наболіла тема українських підприємців :-) Звіти подаються в регістр лише раз на рік, робити це можна в електронному вигляді. Можна за порівняно невелику плату раз на рік найняти бухгалтера для складання звіту. І варто додати, що тут, як правило, відсутнє поняття виду діяльності, воно використовується для загальної інформації про підприємство. Тобто для відкриття нового виду діяльності мені не потрібно додатково повідомляти податкову або банк. Обов'язкового періодичного аудиту підприємств немає. Але, звичайно, це не привід вести безладний облік.

Останній важливе питання - фінансова система. Естонія, як і багато інших «західні» держави, працює за досить ліберальної фінансовій системі, коли банки не обмежують рух готівки або безготівкових грошей з будь-яких напрямках. Суть в тому, що витрати (дебет) вважаються не по банківських транзакцій, а за чеками або договорами. Головне щоб я міг пояснити податкової, як чек або договір на покупку (послугу) пов'язаний з діяльністю фірми. Зазначу, що діяльність фірми визначається не за формальної інформації в реєстрі, а за фактичним одержанням доходу від якого либа роду послуг або продаж. Тобто я можу купити ноутбук за особисті готівкові гроші, наприклад, подаровані бабусею на день народження, а по чеку списати цю покупку в витрата фірми. Тому як фактично мені цей ноутбук потрібен для роботи, тому дохід я отримую за надання IT-послуг.

Тепер ще трохи деталей. Якщо ув. читач дійшов до цього місця і не плюнув на «многабукав», :-) значить, напевно в нього постало питання, а як же цим всім рулювати віддалено з Україною будь-якої іншої країни? Відповідь проста: у всіх великих естонських банків є хороший інтернет-банкінг, плюс при реєстрації рахунку вам відкривають дебетну корпоративну картку, за допомогою якої ви можете розплачуватися в торговельній мережі або знімати готівку по всьому світу. Для звітності раз на рік можна найняти бухгалтера або знайти зручний спосіб подавати звіт самостійно. Юридична адреса, як правило, орендується у контори, яка здійснювала реєстрацію фірми. Ця послуга зазвичай включає сканування і пересилання вхідної кореспонденції.

Остання важлива деталь. Зрозуміло, що витрати, пов'язані з діяльністю фірми, ви просто списуєте, питання: як коректно провести витрати вашого особистого характеру, тобто те, що ми зазвичай називаємо зарплатою. Загалом-то, в естонській податкової всі особисті витрати можна і списати як зарплату, нарахування дивідендів або виплату роялті, це не має великого значення тому ви зобов'язані платити податок у країні резидентства. У естонської податкової ви показуєте договір із сумою, яку хочете списати. Але щоб коректно сплатити податки з цього доходу в Україну, потрібно трохи більше фантазії. :-)


Суть в тому, що ви не можете без ведення ЗЕД так просто отримувати зарплату від закордонної фірми в Україну. Тому тут більше підійде варіант дивідендів або роялті. Тоді ви зможете оплатити раз на рік в Україну прибутковий податок в 15%. У будь-якому випадку варто, як мінімум, один раз проконсультуватися в українських та естонських бухгалтерів, як зручніше і з мінімальними витратами оформити процедуру легалізації особистої частини доходів у країні резидентства.

У коментарях до попередній статті було багато згадок постанови НБУ № 122, де регламентується інвестування резидентами України за кордон. У документі зазначено, що покупка паю або акцій в компанії є також інвестиційною діяльністю. Хотілося б отримати роз'яснення юристів, чи є якісь винятки або певні ліміти на такі дії? Тому як мені насилу віриться, що люди, що займаються купівлею-продажем акцій на міжнародних біржах, отримують для цього ліцензії НБУ. Тим більше в компетенції НБУ, на скільки я розумію, фінансова та банківська системи в Україні, а не податкова чи тим більше громадянська. Але навіть у гіршому випадку, напевно є варіанти. Якщо фірма передана вам не за матеріальні цінності, а за якісь домовленості, чи можливо навіть подарована, навряд чи це можна назвати інвестицією. Плюс не обов'язково навіть бути власником фірми, можна бути тільки членом правління, що дає повноваження для повного управління активами фірми. Для цього, звичайно, знадобиться довірена особа, але це вже частковості.

Питання легалізації особистого доходу в Україну мене не торкнувся, тому як через короткий час після відкриття фірми я перебрався пожити в Естонію і став відповідно її резидентом. Так що всіх деталей я розвідати не встиг :-) А переїзд до Естонії - ще один привід для статті.

PS: можна ще ознайомитися з прикладами оптимізації від фінських підприємців-стартаперів (стаття на англ.)

PS2: у кого є практичний інтерес в організації бізнесу в Естонії, звертайтесь, я підкажу контакти контори, послугами якої я користувався, а також спробую допомогти особистими порадами. Збираюся зробити щось типу закритою імейл розсилки .

Опубліковано: 14/09/11 @ 12:08
Розділ Різне

Рекомендуємо:

Позбавляємося від логотипу Feedburner в BuzzBoost
Плюси роботи далекобійником в Америці
Google Analytics Tweeks: Найпопулярніші правки в коді GA
20 питань клієнтів по SEO та відповіді на них
Двадцять третій випуск подкасту «Відверто про IT-кар'єризм». Бесіда з Java Senior, Юрієм Литвиненко