Хто володіє інформацією - володіє світом

Чому збанкрутувала компанія Polaroid? Навіщо бізнесменам консультації колишніх розвідників? У яких ситуаціях маркетологи або піарники можуть виявитися безпорадними, і чим це загрожує бізнесу?

Про це - гостьовий пост фахівця з інформаційної розвідки Дмитра Золотухіна, присвячений конференції RazvedkaCamp # 2: Infowars.

Історичні приклади конкурентної боротьби

Часто успіху досягає не той, хто першим навчився створювати блага цивілізації і заробляти на них, а той, хто скористався чужий ідеєю, знаннями чи дізнався про що-небудь раніше за всіх.

Сім'я Фуггерів з німецького Аугсбурга ще наприкінці XIV століття поширювали серед своїх ключових співробітників на місцях так званий «новинний манускрипт», який містив комерційну і політичну інформацію, яка надходила з усіх пунктів, що входили в зону інтересів компанії, і дозволяв приймати управлінські рішення . Це дозволило Фуггера створити цілу імперію і один з найбільших банківських домів Європи того часу.

Ротшильди в кінці XVIII століття мали двомастами агентами. Завдяки своїм інформаторам і їх контакту з урядовими та військовими структурами, Натан Ротшильд дізнався про поразку Наполеона першим в Лондоні. Ротшильди володіли цією інформацією монопольно дуже недовго, але цього було достатньо, щоб вони взяли під свій контроль саме передове в технологічному плані напрямок того часу - текстильну промисловість.

У сучасному світі держави намагаються всіма силами захистити бізнес від недобросовісної конкуренції та промислового шпигунства. Проте жодного відношення до сфери конкурентної розвідки він не має.

Бізнес наймає колишніх фахівців розвідки

Компанії Моторола і Ксерокс стали першими використовувати сферу конкурентної розвідки у 80-х роках минулого століття. Зіткнувшись з агресивними діями конкурентів, кожна у своїй галузі, вони були змушені шукати нові підходи в боротьбі за ринки. У цій діяльності компаніям активно допомагали колишні співробітники американських спецслужб, які після відходу у відставку консультували бізнес і пропонували застосовувати напрацьовані багаторічним досвідом навички роботи з інформацією, природно за винятком тих, які порушували законодавчі норми.

У той же час, бізнес-середовище не раз наказувала тих, хто нехтував цілеспрямованою роботою з інформацією. Сумним прикладом цього стала компанія Polaroid. Після створення фотоапарата, який видає готовий знімок через півхвилини, акціонерам Polaroid залишалося тільки знімати вершки на Уолл-Стріт і літати на свої острови, своїми літаками.

Але вже в 80-х роках аналітичний відділ компанії надав керівництву звіт про перспективи розвитку фотоіндустрії і зародження цифрової ери. Перші особи компанії назвали цю інформацію веселою футуристичної нісенітницею, яку брати до уваги не варто. Незабаром цифрове майбутнє жорстоко покарало компанію, яка вже в 2001 році почала свою першу процедуру банкрутства.

Що таке конкурентна розвідка?

Конкурентна розвідка (або competitive intelligence) сприймає відомості про конкурентів і їх роботі як один з аспектів повномасштабної інформаційної діяльності. Адже загрози ринковим становищем компанії і реалізації її стратегії далеко не завжди виходять від конкурентів. Основна її мета - забезпечити управлінцю стан максимальної інформованості про положення компанії на ринку в будь-який момент часу. Зробити так, щоб, який приймає рішення топ, наскільки можливо раніше знав про потенційних зміни в «навколишньому середовищу», які можуть нести в собі ризики або можливості для компанії.

Запозичені зі сфери спецслужб і трансформовані для потреб бізнесу методики і технології допомагають управлінцям ефективно вирішувати завдання там, де «недопрацьовує» маркетинг і піар. Більш того, конкурентна розвідка значно посилює ці та інші напрямки, вносячи в роботу креативні, ефективні і, в той же час, абсолютно законні підходи.

У щоденній «гонці» бізнесу за бажаною метою, конкурентна розвідка не тільки дає можливість дізнатися про стратегію, яку використовує ваш суперник, але і знати заздалегідь про погодні умови, напрямок вітру і про ступінь крутизни кожного повороту на вашому шляху. Це запорука того, що ви прийдете до фінішу першими.

«Ми діємо, щоб дізнаватися, і дізнаємося, щоб діяти» - цей негласний девіз російської розвідки в повній мірі характеризує ту діяльність, про яку йде мова. Причому друга його частина «дізнаємося, щоб діяти» має ще більше значення, ніж перша. Вона означає, що інформація, яку отримують компанії, повинна бути правильно використана для здійснення змін або в самій компанії, або в її стратегії на ринку, або для управління інформаційним простором.

Першими на пострадянському просторі активно застосовувати методики конкурентної розвідки у їхньому сьогоднішньому вигляді, стали політтехнологи, безпосереднім завданням яких є зміна інформаційного поля і громадської думки. З часом розвиток інформаційного простору досягло тієї межі, коли і бізнес-сфера стала відчувати потужний вплив репутаційних ризиків та негативної інформації, джерелом яких був в основному інтернет.

RazvedkaCamp # 2: Infowars

На сьогодні, фактично всі компанії, які ведуть публічну діяльність, стали залежні від того, що про них пишуть в інтернеті. Існує маса прикладів цілеспрямованих інформаційних впливів, спрямованих на дискредитацію компаній. Технології конкурентної розвідки допомагають успішно цьому протидіяти і керувати інформаційним полем в інтересах компаній. Саме цим питанням буде присвячена конференція RazvedkaCamp # 2: Infowars , яка відбудеться 29 жовтня 2011 .

Читачі Авеб можуть отримати знижку на захід, але для цього потрібно слідкувати за нашими новинами.

-------------

Блог Дмитра Золотухіна .

Ви можете задати питання Дмитру в коментарях, а якщо вони більш конфеденційної характеру, написати йому на пошту razvedka@email.ua.

is a post from: Aweb-Blog

Опубліковано: 16/09/11 @ 10:55
Розділ Різне

Рекомендуємо:

Як додати сайдбар в шаблон Twenty Eleven
24 - 25 вересня, Київ - IT Cup Kyiv 2011
Куди податися Джуніору?
Buki.Yandex.ru і основна видача. Пограємо в "знайди 10 відмінностей"
Інтерв'ю з Сергієм Баіровим. Обговорюємо конференцію CyberMarketing 2011.