Півфінал ACM ICPC-у Вінниці та Бухаресті, або Український прорив

Десять завдань, п'ять годин, 118 учасників, 38 команд, $ 12 000 головного призу, стажування в IBM для переможців та залікові строчки в резюме для всіх учасників! У Вінниці 15 жовтня завершилися південно-східний європейський півфінал студентського першості світу з програмування ACM ICPC-. Компанія SysIQ виступила платиновим спонсором змагання і ділиться своїми враженнями про контесті.


Вінницький національний технічний університет (ВНТУ), «домашнє поле» Всеукраїнської студентської олімпіади, став однією з майданчиків першості світу в парі з румунським політехів (Бухарест) - в цьому році півфінал вперше проводився в мультісайтовом режимі на два міста, з одним набором завдань і загальною таблицею результатів.

Відповідно, регіональні команди могли вибирати, їхати їм на першість в Румунію чи Україна. Українська сторона, усвідомлюючи не дуже вигідне географічне положення Вінниці щодо європейських країн в порівнянні з Бухарестом, скористалася можливостями профільного міністерства, міста та спонсорів, запропонувавши іноземним учасникам безкоштовне проживання, екскурсії та інші «плюшки», які припали до смаку командам з Туреччини, Болгарії та Молдови. У той же час чотири українські команди були відряджені на півфінал у Бухарест. Як показали драматичні події під час контесту, рішення працювати з двох фронтів було стратегічно вірним.

На цьому фото Вінниця підтверджує європейські прагнення унікальної велодоріжкою, що тягнеться вздовж симпатична лінії трамвая-вузькоколійки. Взагалі, Вінниця виявилася містом, ніби створеним для подібних заходів - компактному настільки, що не заблукаєш навіть при бажанні, з різними за настроєм і походженням туристичними локаціями. Уманський парк «Софіївка», ставка Гітлера «Вервольф», кілька годин пейнтболу, екскурсія на трамваї, знаменитий міський фонтан з музикою та підсвіткою - над програмою розваг організатори попрацювали на совість.

Придорожній вказівник, розташований в алеї навпроти ВНТУ, натякає про те, що для студентів-переможців відкриваються нові горизонти ...

... що підтвердилося на відкритті олімпіади під час презентацій спонсорів. Тут чемпіоном студентських симпатій виявився Facebook, висадив у Вінниці десант у складі HRа Марісси Аргулети і львів'янина Остапа Коркунов, в недалекому минулому члена команди-фіналіста світового ACM ICPC-і змагання Top Coder в Лас-Вегасі, якого Facebook покликала до себе інженером. Жива success story для багатьох учасників Олімпіади.

Остап говорив про те, що головне не перемога, а участь і досвід, Марісса ж у свою чергу надихала студентів перспективами роботи в Facebook, які стають набагато більш реальними для переможців подібних змагань. Втім, інші спонсори теж не приховували своїх хедхантерскіх намірів щодо амбітних студентів-програмістів - Global Logic і EPAM розписували принади роботи в аутсорс, frog приманював креативними проектами, Яндекс багато говорив про свою Школі аналізу даних, а SysIQ фокусувалася на переваги роботи в спеціалізованій ecommerce -компанії при швидко зростаючому ринку.

Банкет в день відкриття був строго безалкогольним - організатори, пославшись на присутність неповнолітніх учасників, прибрали з урочистого меню навіть пиво. Втім, це нікому не завадило повеселитися і роззнайомитися як слід під час конкурсів та на танцполі. Вінницький ведучий, спостерігаючи таку картину, ніяк не міг повірити в те, що народ не підігрітий захованим під столами ніж міцніше, але факт, як мовиться, в наявності: перед контестів студенти-програмісти відпочивали, дотримуючись спортивний режим.

Тренер команд Львівського національного університету LNU United і LNU Juniors Василь Білецький дає студентам останні поради перед пробним туром півфіналу першості.

На наступний день, під час основного туру, роль тренерів не обмежилася порадами - їм довелося в буквальному сенсі захищати права своєї команди після того, як на румунській стороні почав пустувати сервер, який брав результати контесту з Україною. Саме команди Василя та ще одного тренера, Антона Парамонова (команда Донецького національного університету Donetsk NU United), виявилися найбільш результативними серед команд української сторони, впритул підпираючи подіум півфіналу, і тренери були переконані в тому, що помилка вплинула на підсумкові результати, і, не будь її, їх команди могли піднятися вище. Через це між українським та румунським оргкомітетами ACM ICPC-виникла суперечка, і українська сторона подала офіційну апеляцію.


У суботу, 15 жовтня, розпочався півфінал. Нагадаємо, командам з трьох учасників необхідно було вирішити 10 завдань за 5 годин, використовуючи один комп'ютер на трьох. Потрібно було постаратися, тим більше що в деяких завдань були хитрі умови, які змушували або створювати кілька варіантів рішення, або просити у журі роз'яснень.

Остап Коркуна, який з інтересу проходив шлях учасників першості у відведені п'ять годин, розповів, що «з десяти завдань можна робити сім - робити в сенсі" зрозуміти умови та вирішити в рамках контесту ". Одне із завдань виявилася складною і монотонної, в ній можна було наробити дуже багато помилок, і за неї ніхто навіть не брався. Ще одна - складна і технічно, і алгоритмічно, до того ж, не зовсім коректно поставлена. І третя, за яку багато бралися, - досить цікава, але, по-перше, без обмежень на вхідні дані, по-друге, з не дуже зрозуміло поставленим умовою - в задачі багато машин, вони намагаються проїхати швидше, їхня швидкість залежить один від одного, і кожна машина жадібно намагається знайти найкращий шлях, знаючи про те, що решта машин намагаються зробити те ж саме, і далі там незрозуміло, чи то вони все домовляються, як швидше проїхати, чи то їдуть незалежно - залишається перебрати всі варіанти, і по черзі їх відсилати, пройде-не пройде ».

Труднощі з окремими завданнями добре помітні по підсумковій таблиці . Так чи інакше, кожен охочий зможе спробувати свої сили у вирішенні олімпіадних завдань, коли оргкомітет заллє їх сюди .

Справжня «зірка» цього півфіналу - румунський сервер, який в процесі змагання кілька разів зависав, а у фіналі припинив прийом результатів з Вінниці на п'ятнадцять хвилин раніше терміну і заморозив оновлювану в реальному часі турнірну таблицю as is. Відразу ж багато хто з тренерів заявили, що в цю останню чверть години їх команди збиралися видати чергову порцію рішень, і разом з організаторами почали обговорення ситуації з румунською стороною. Якою буде доля поданої Вінницею апеляції, і чи будуть результати переглянуті, на момент створення цього звіту ясно не було. Також не було зрозуміло, чи дійсно ця 15-хвилинна фора допомогла українським командам, які брали участь з Бухареста, вийти в лідери південно-європейського півфіналу і домашнього чемпіонату.

В цілому, ситуація дає більше приводів для радості, ніж занепокоєння: в загальній таблиці українські команди впевнено зайняли верхні десять рядків, пропустивши іноземних конкурентів лише на друге і дев'яте місце. У південно-східному європейському півфіналі ACM ICPC-2011 Україна залишила позаду всіх. Детальні результати контесту .

Відчуваючи деяку нервозність, яку викликала ситуація з румунським сервером, вінницький урочистий концертний зал «Плеяда», повний студентів-програмістів, все ж терпляче чекав спікера, готового прояснити долю результатів контесту. Доля виявилася така: організатори проводять нагородження за підсумковим протоколом, який є на руках, а в разі перегляду результатів нагородять несправедливо скривджені команди заднім числом. Після нагородження українських команд-переможців південно-європейського півфіналу (заочного - як уже згадувалося, вони брали участь з румунської столиці, перше місце зайняла команда iddqd з Харківського політеху), свої медалі отримали і лідери українського майданчика - одне перше, два других та три третіх місця посіли команди Донецького, Львівського, Київського національних університетів, «хоста» змагань ВНТУ та Київського політеху. Призи від організаторів та спонсорів обіцяли учасникам ненудне повернення додому, зайняте дослідженням можливостей нового гаджета.


Вечеря та лотереї від спонсорів, розіграш яких почався після нагородження, ще сильніше підняв настрій студентів, особливо деяким з них. Наприклад, Євгену Охріменко, який забрав з собою до Одеси головний приз лотереї від SysIQ - електронною книгою Amazon Kindle 3.

З іншого боку, всі без винятку учасники відвезли з собою новий досвід, нові враження і контакти - напевно, самі цінні призи.

Фото: SysIQ, О. Півнюк, О. Коваленко

Опубліковано: 21/10/11 @ 08:43
Розділ Різне

Рекомендуємо:

Пара корисних особливостей роботи з Disqus
Внутрішні дублі сторінок - чим небезпечні, як знайти і знешкодити.
Інтерв'ю - Сергій Шелвін, автор блога shelvin.ru
28-й випуск подкасту «Відверто про IT кар'єризм». Бесіда з російським підприємцем на Філіппінах, Сергієм Романовим
Дайджест цікавих вакансій № 3