IDCEE 2011: Перспективи інвестицій в український ІТ-ринок

«День інвестора» проводиться лише вдруге, але вже входить в першу п'ятірку провідних європейських тематичних конференцій. Цього року захід відвідало близько 2000 учасників, що представляють 34 країни. У ролі доповідачів конференції виступили представники інвестиційних фондів та ІТ-компаній, у тому числі Естер Дайсон (EDventure Holdings), Алекс Бейкер (BlackBerry Partners Fund), Штефан Гленцер (White Bear Yard), Флоріан Швайцер (b-to-v Partners AG) , Девід Вороквір (Mangrove Capital Partners), Рената Ахунова (Сколково), Олександр Галицький (Almaz Capital Partners) і багато інших.

© IDCEE

Доповіді та панельні обговорення йшли одні за одним і були дуже пізнавальними не стільки з точки зору корисної інформації для інвесторів і підприємців - вони добре відбивали настрої і ставлення як тих, так і інших до актуальних проблем бізнесу. В цілому, ніяких нових істин або одкровень доповідачі не вимовляли - озвучені тенденції і перспективи інвестицій в ІТ-бізнес були і залишаються достатньо прозорими. Дайджест озвучених тез міг би виглядати наступним чином: східноєвропейський ринок поки не настільки розвинений, щоб представляти інтерес для великих інвестиційних фондів. На сьогоднішній стадії обсяги вкладень і прибутку можуть бути дуже невеликими (порівняно з іншими, більш розвиненими, регіонами). Тим не менше, більшість інвесторів вважають цей ринок дуже перспективним, зокрема для розвитку інтернет-проектів.

© IDCEE

Враження від доповідей, чесно зізнатися, було двояким. З одного боку: приємно бачити, що інвестори бачать величезний потенціал у вітчизняному ринку і готові вкладати гроші; в свою чергу, не менш радує величезна кількість цікавих стартапів і повних ентузіазму стартаперів. З іншого - іноземці, схоже, вже набралися сумного досвіду спілкування з нашою державною системою, тому помітно обережними, змальовуючи можливості ринку і перспективи спільних проектів. Різниця менталітетів, на жаль, вельми відчутна. Не раз доповідачі прямим текстом скаржилися на повну непередбачуваність українського бізнесу - щоб вивести проект на рентабельність, необхідно витратити набагато більше зусиль, при цьому загроза з боку непрогнозованих зовнішніх факторів (економічних чи політичних) залишається досить високою.

© IDCEE

Під час доповідей у ??фойє працювала так звана «алея стартапів». Тут молоді команди представляли свої творіння. Всього було представлено близько 150 стартапів. Географія не обмежувалася однією України - тут були присутні гості з Росії, Білорусі, Казахстану, Латвії, Словаччини, Польщі та інших східноєвропейських держав, а кілька проектів приїхало з Великобританії і США. Переважна більшість стартапів являло собою веб-сервіси або соціальні інтернет-проекти. Навряд чи хто-небудь з них претендував на лаври Facebook, але цікавих рішень - як для рядового користувача, так і для бізнесу, - було предостатньо. Втім, вистачало і корисних або просто кумедних оффлайн-рішень - наприклад, інтерактивне дзеркало на основі сенсорного екрану і веб-камери, що дозволяє відвідувачу магазина одягу не тільки розглядати, а й фотографувати себе в різних вбраннях, порівнювати знімки і навіть транслювати процес примірки в мережу. З повним списком учасників можна ознайомитися тут . До речі, далеко не всі представлені на «алеї» стартапи були такими по суті - деякі проекти були цілком «зрілими», завершеними, але поки що недостатньо популярними компаніями. Метою їх участі у виставці був, перш за все, пошук нових партнерів.

По периметру «алеї стартапів» розташувалися стенди компаній-розробників: Luxoft, SoftServe, GlobalLogic, EPAM, Ciklum та інших. При цьому, що характерно, мету їх перебування на конференції були досить різними.

Приємно усвідомлювати, що у вітчизняних компаній досить коштів, щоб займатися якимись власними, некомерційними проектами і інвестувати у власні стартапи.

Приміром, GlobalLogic представляла персональну розробку - платформу для медичного обладнання для безконтактного управління серцевими імплантами-стимуляторами, Luxoft - платформи для бортових автокомпьютеров. EPAM виступала в ролі інвестора, представляючи кілька сторонніх стартапів під своїм началом. Втім, більшість компаній з'явилися «себе показати, та інших подивитися», виступаючи в ролі або меценатів, готових вкластися в перспективні проекти, або, навпаки, підприємців/стартаперів, що шукають інвестора.

У кулуарних бесідах сплив ще один цікавий, хоч і очевидний тренд вітчизняного ІТ-бізнесу: переважна більшість показаних проектів були в тій чи іншій мірі програмними - додатками, сервісами, платформами. Сумно, але факт - незважаючи на те, що Україна посідає далеко не останнє місце в R & D-рейтингу країн, тут практично немає повних циклів «залізною», або апаратно-програмної розробки. При цьому Китай чи Індія цілком можуть собі дозволити як розробку, так і створення подібного продукту з нуля. Причина? Ймовірно, в недостатніх інвестиціях саме в цю галузь - адже, по суті, фінансові витрати на навчання програміста мінімальні. А для того, щоб займатися створенням апаратури, необхідна досить серйозна матеріальна база - стенди, обладнання, прилади та ліцензії. Може статися, панове інвестори, це виявилося б досить перспективним вкладенням - тоді мрії про локальну Кремнієвої Долині (неодноразово озвучувала зі сцени) були б куди більш обгрунтовані ...

Фактично завершенням програми стало оголошення переможців конкурсу стартапів. Ними стали: угорський сервіс музичної потокової трансляції для барів, кафе і т.д. Mixgar , білоруський бізнес-сервіс для роботи з комерційними пропозиціями Quote Roller і російська система голосового інтерфейсу для смартфонів (фактично аналог Siri) . Переможці отримали грошові призи в сумі 6 000, 3 000 і 1 000 євро відповідно.

Опубліковано: 02/11/11 @ 08:27
Розділ Різне

Рекомендуємо:

Внутрішні дублі сторінок - чим небезпечними, як знайти і знешкодити.
Щось з пам'яттю моєю стало ...
Лічильник показників тИЦ і PR від PostPR
Про видачу без ПФ
Дайджест тижня, 28 жовтня