Вступаємо в Школу Аналізу Даних, частина I

Останнім часом українське IT-співтовариство часто обговорює проблеми деградуючого освіти в Україні та Росії: вузи вже випускають не програмістів-кіборгів, які будь-який проект прораховують за день і старанно приймаються його реалізовувати, а в кращому випадку кодерів-самоучок, які на задніх рядах аудиторії замість прослуховування лекцій про старовинні лампові приймачі читають книжки з мов програмування. Так, цих людей можна привітати - вони самі намагаються якось вчитися, щоб в майбутньому знайти собі роботу, але часто відсутність методичності і чітко поставленого процесу навчання не дозволяють самоучкам конкурувати з програмістами «старої закалки». До таких особистостей відношуся і я.

© Topher Graham

Університетську лаву я в основному використовував для вивчення різних мов програмування, вивчив багато, отримав досвід, працюючи програмістом по найму і на своїх проектах, але відчуваю, що в голові все одно одна каша, яку терміново необхідно приводити в якийсь структурований вид. В результаті я почав систематизувати отримані знання, шукати варіанти вирішення завдання ще швидше і ефективніше, записувати і виділяти клас інструментів, які допомогли б мені в цьому. Але навіть це мене не влаштовувало. Відчувалося, що необхідно опинитися в товаристві людей, які на голову вищі за мене в знаннях, перейняти їх досвід. Так я натрапив на оголошення про набір в Школу аналізу даних від Яндекса в Україну.

Чому мені так захотілося в Школу Аналізу Даних? Тому що мені як повітря необхідна зараз практика вирішення складних завдань, де треба не тільки знання мови програмування, але хороша база знань з математики і теорії ймовірностей. Я вважаю, що навчившись вирішувати подібні завдання, я буду більш конкурентоспроможний на ринку - а це моя базове завдання, рушійна сила мого бажання вчитися новому. Я вважаю, що у людей, який створили такий високонаукові проект, є чому повчитися і варто поборотися за можливість навчання.

Підготовка

Для подачі заявки на вступ необхідно було заповнити детальну анкету та вирішити кілька задачок по мат. аналізу, теорії ймовірностей, аналітичної геометрії. Завдання були дуже легкі, але так як в заповненні анкети необхідно було вказати лише відповіді, а не рішення, для підстраховки я вирішив пару раз все перевірити ще раз, щоб пройти цей етап напевно. Витратив на це пару вечірніх годин після роботи і відправив.

Через тиждень, мені прийшов лист від вступної комісії школи про те, що я пройшов перший етап і запрошений на співбесіду в київському офісі Яндекса. Мені було рекомендовано ознайомитися з основними темами, за якими будуть проходити співбесіди. Приємним моментом було те, що до питань також додавалися книги, за якими можна було готуватися (мат. аналіз в інституті я здав чотири роки тому і назви книжок, звичайно ж, забув).

На підготовку до співбесіди я вирішив витратити два тижні і щодня після роботи згадував, що забулося, і вчив те, що до цього не знав. Зокрема, лінійну алгебру довелося вивчити з нуля, тому що на моєму факультеті електроніки її не викладали. Хочу сказати, якщо ви вже закінчили університет і робота ваша не пов'язана з математикою, то на підготовку необхідно виділити більше двох тижнів. Дуже бажано, щоб у цей час у вас була відпустка, так як потрібно витратити багато зусиль і часу. Упор варто зробити не на теорію, а на рішення практичних завдань, що після робочого дня виходить з працею. Втім, теорію теж необхідно знати «від корки до корки», так як завдання на співбесіді часто були нестандартними.

Час «Ч»

Отже, настав день співбесіди. Вранці я приїхав в офіс Яндекса, познайомився з екзаменаторами (ними були милі молоді хлопець з дівчиною з МДУ), і співбесіду почалося. Воно складалося з практичних задачок. Після рішення першої тобі дають другу, потім третю, і так поки екзаменатор не зрозуміє, що ти пройшов, або ти не зрозумієш, що провалився. Перше завдання було на тему програмування.

Моя перша задача була такою: на будь-якій мові програмування написати програму перебування НОД. Так як в школі я ходив на олімпіади з інформатики та математики, то швидко її вирішив (по пам'яті) і перейшов до наступної. Друге завдання - знайти похідну x в ступені x. Досить легке завдання, якщо знаєш властивості логарифма, але це саме властивість я забув. На щастя, екзаменатор направив мене в цей бік, і завдання було швидко вирішена. Хочу підкреслити, що на співбесіді, на відміну від анкети, перевірялися вже не відповіді, а саме хід думок, який призвів до відповіді. Така система прийому використовувалася і в тому ж КПІ до введення єдиного тестування і давала цілком хороші результати. Видно, що школа організована не для піару Яндекса, а для того, щоб перспективні молоді люди могли зробити якісний стрибок у розвитку.

Подальші завдання я точно згадати вже не можу, можу лише пригадати тематики: порахувати визначник матриці розміру n, де n - будь-яке число; перевірити, чи є векторний простір базисом; порахувати дисперсію функції розподілу за заданою функції щільності ймовірності. У середньому співбесіду займало дві години - хтось здавався раніше, хтось сидів до останнього.

«Спроба галі»

Результати екзаменаційна комісія розіслала поштою, незалежно від того, пройшла людина чи ні. Мені прислали повідомлення, що я не пройшов.

Дивно, але після того, як мене не взяли, бажання вчитися в Шад нікуди не пропало, а тільки посилилося. Цього року я теж хочу пробувати вступити до школи, але готуватися намагаюся вже заздалегідь. Для початку, необхідно ще раз згадати всю теорію, а після - розбирати і розбирати завдання, оскільки саме вони насамперед важливі при вступі.

Цією статтею я хочу офіційно почати свою кампанію з підготовки до вступу в Яндекс-Школу. Я планую ділитися своїми думками та напрацюваннями у цьому напрямку з читачами DOU: думаю, що не я один готуюся до вступу в цьому році.

Опубліковано: 03/11/11 @ 11:13
Розділ Різне

Рекомендуємо:

Дайджест цікавих вакансій № 5
Експеримент: 5000 $ в ПАММ рахунки. Частина 4. Жовтень приніс 2785 $.
IDCEE 2011: Перспективи інвестицій в український ІТ-ринок
Внутрішні дублі сторінок - чим небезпечними, як знайти і знешкодити.
Щось з пам'яттю моєю стало ...