Майстер-клас Федора Овчинникова («І ботаніки роблять бізнес»)

1 жовтня книжковий магазин Olmax зробив приємний сюрприз всім бізнесменам-романтикам (початківцям або існуючих), які люблять читати хороші книги, і вірять, що мрія може стати бізнесом, а бізнес - мрією.

У рамках зустрічей «Клубу Olmax» в київському Міжнародному Інституті Менеджменту відбувся майстер-клас Федора Овчинникова - автора блогу «Сила Ума», героя книги «І ботаніки роблять бізнес», відомого російського бізнесмена, зразкового сім'янина, і в цілому - класного і цікавої людини. Ми з задоволенням послухали, а тепер розповідаємо вам.

До третьої години зал був заповнений майже повністю, причому люди з'явилися якось несподівано. Ще в 14:50 на перших двох рядах сиділи через крісло, а до трьох зал загудів безліччю голосів, зашелестів знімаються куртками і пальто, «заквакала» Скайп і іншими мессенджерами з расчехленних нетбуків і планшетів. Сам Федір вже сидів у першому ряду, набираючи щось на смартфоні.

Модератором зустрічі виступила Лілія Горіла (OS Direct), вона ж коротко і яскраво представила Федора перед початком. Лілія взагалі дуже органічно виглядала в цій ролі, зі свого прекрасно поставленою мовою і вмінням попросити одних слухачів дати слово іншим, тому що охочих поставити Федору питання було багато.

Федір коротенько розповів про себе - для тих, хто не читав книгу, постараюся повторити його розповідь. Він народився в Сиктивкарі (республіка Комі), і до певного часу працював найманим менеджером. У якийсь момент життя це перестало його задовольняти.

Як він сказав, бізнес зазвичай з'являється таким чином: людина (майбутній підприємець) бачить, що його місту чогось не вистачає - гарною їдальні, магазину по ремонту одягу, або чого-небудь ще, тоді він бере, і заповнює цю нішу.

«Іноді для створення успішного бізнесу необхідно просто з'їздити в Москву і подивитися, чого у нас немає."

Сила Ума, 16 жовтня

На думку Федора, його місту не вистачало гарного книжкового магазину. У Москві він бачив такі, а в Сиктивкарі були книжкові магазини ще старого, радянського штибу. Тому Федір взяв у банку споживчий кредит (бізнес-кредит йому не дали, довелося сказати, що на ремонт квартири) і відкрив книгарню інтелектуальної літератури на шостому (!) Поверсі торгового центру.

Сім'я Федора дізналася про зміни в його житті тільки тоді, коли він вже підписав договір про оренду приміщення. Причина проста - дружина завжди підтримувала Федора, а от батьки мали іншу думку: «Ти довідку отримати не можеш в поліклініці, куди тобі бізнесом займатися ?».

Таке ставлення, напевно, виникло через те, що у Федора і раніше виникали різні бізнес-ідеї (наприклад, купити автомат і продавати попкорн).

«Мені здається затія торгувати книгами близька бреду в цифровій століття."

Перший коментар в блозі «Сила Ума»

Втім, до критики Федору не звикати. Деякі люди до сих пір вважають його психом. А вже тоді, коли він відкривав магазин на шостому поверсі, ніхто не крапельки не сумнівався, що Федір розориться. Розташування магазину в роздрібній торгівлі відіграє ключову роль; крім того, книги - товар досить специфічний.

«6-й поверх ... Для торгівлі це рівнозначно смерті."

Коментар в блозі, 17 жовтня 2006

Федір розумів, що треба якось виділитися, заманити читачів-покупців на шостий поверх, тому він вирішив зробити зі своєї спроби реаліті-шоу, завівши блог під назвою « Сила Ума» .

«Чи буде цей проект успішним, ви зможете дізнатися з цього блогу."

«Сила Ума», 15 жовтня 2006

Федір зробив кілька «вкидання» на великих міських форумах, розповівши людям про те, що хоче зробити; багато зацікавилися, після цього блог почав набирати популярність.

Напевно, її причиною стала практично повна відкритість Федора - він методично, крок за кроком, описував усе, що робить, удачі і невдачі, публікував навіть свою виручку.

Далі зовсім коротко (хочете повну історію, читайте книгу або блог). Федір відкрив мережу книжкових магазинів в декількох містах республіки Комі, після продав свою частку і пішов в громадське харчування, заснувавши новий бізнес з випікання та доставки піци.

Цікаві факти, почуті на зустрічі

Б лог виявився незамінним інструментом у відносинах з постачальниками, партнерами (які в будь-який момент могли дізнатися про стан справ компанії, і тому довіряли Федору), співробітниками і хабарниками. Останні боялися розголосу: «він псих, все публікує».

А коли Федір вийшов з книжкового бізнесу, його задокументований досвід допоміг привернути 1.5 млн рублів для відкриття нового.

Ж єна Федора завжди його підтримувала, як у добрі часи, так і не дуже. За професією вона бухгалтер. Їх дочці Єлизаветі шість років. Питали «долучає чи Федір свою дитину до бізнесу», на що він відповів - так, звичайно. Дочка часто буває у нього в піцерії; дитині дуже цікаві всі ці дядьки, тітки і автомати, які печуть смачні речі.

Федір намагався працювати разом з дружиною, але швидко відмовився від цієї практики, він просто не хоче змішувати робочий і домашнє - «на роботі я можу бути досить вимогливим людиною». Досвід роботи з друзями у нього теж негативний. Вести бізнес з друзями не виходить, зате виходить дружити з тими людьми, з якими його пов'язують ділові відносини.

І сходячи зі свого минулого досвіду (вимушений продаж книжкового бізнесу) Федір більше ніколи не пустить інвестора на частку більше 10-20%, щоб зберегти контроль.

Ф едор відмовився від усього, що не приносить йому будь-якої користі. Приміром, він не дивиться телевізор і не читає про політику.

Ф едор перечитав купу книжок про тайм-менеджменту, та розписувати свій день і потім слідувати цьому розкладу у нього не виходило. Він спочатку засмучувався, але потім виробив особисту систему.

Він намагається концентруватися на одному завданні (особливо якщо виконує її по частинах), розуміючи, що зробить певний «шматок», і більше не буде до цього повертатися, приміром, до завтра.

Ще одна теза (до речі, не новий - його часто озвучують успішні і задоволені собою люди): «працювати, коли працюється, і не працювати, коли не працюється». А щоб «не працюється» не стало постійним, потрібно знову-таки концентруватися.

Ф едор вважає, що підприємцями можуть бути далеко не все - 3-5% осіб. Це забирає багато сил і нервів. Був час, коли він навіть заздрив найманим працівникам - ті, якщо настали складні часи, можуть просто піти з роботи, а Федір нікуди піти не міг, тому що все було зав'язано на ньому, він вклав у перший магазин все. Але все одно він ні про що не шкодує.

Ф едор не особливо зачитується підручниками з маркетингу, зате дуже радить «Про рекламу» Девіда Огілві .

Е вгеній Чичваркін, спілкуючись з Федором, дав йому єдина порада: «їдь з Росії». Чичваркін зізнався, що книжкова мережа Федора нагадала йому «Евросеть в мініатюрі», тому що обидва підприємці часто наступали на одні й ті ж граблі.

Євген, за словами Федора, дуже відкритий і простий людина, на відміну від Тинькова, який чітко розмежовує статуси співрозмовників.

(Федір був гостем програми Бізнес-секрети.)

Д про те, як заснувати піцерію, Федір приїхав до Санкт-Петербурга і працював у чотирьох фаст-фудах, у тому числі - МакДональдс.

П очему піцерія: за словами Федора, гамбургер до цих пір вважають «американським бутебродом»; а піца, незважаючи на своє італійське походження, вже стала «чимось своїм».

Ф едор захоплюється Реєм Кроком (засновник МакДональдс), вважає, що в МакДональдс дуже сильна корпоративна культура, а на питання «що б Ви хотіли поліпшити в МакДональдс?» відповідає, сміючись: «У мене ще немає стільки досвіду, щоб радити, що там можна поліпшити ».

Про бороти нової компанії Федора «Додо піца» на сьогодні - близько мільйона рублів.

«Д одо-піца» віддає клієнту замовлення безкоштовно, якщо не встигне привезти його за 60 хвилин. Таким чином йде 1-2% замовлень. Така система дуже приємна покупцям, а крім того, дисциплінує персонал - не маючи чіткого орієнтиру, можна розслабитися. «Сьогодні ми привеземо піцу за 63 хвилини, завтра за 65 ... так не годиться» - коментує Федір. «А так ми завжди маємо чіткий дзвіночок, і дивимося, що можна підтягнути».

К ачество кожної піци перевіряє менеджер, після чого ставить печатку зі своїм прізвищем. У разі скарги, завжди можна дізнатися - хто напартачив.

Ч аще всього Федір звільняє водіїв.

Ф едор збирається встановлювати на підприємстві СRM систему, але поки у нього все розписано на папірцях. Кожен стікер має червону і зелену половини, червона вгорі. Коли завдання виконане, стікер перевертають; до кінця дня всі верхні половини повинні бути зелені.

Чому папір - Федір вважає, що якщо люди не вміють організовувати себе на папері, комп'ютери їм не допоможуть. Він відсилає з цим до книги «Дао Toyota» .

Б лагодаря блогу і книзі до Федора прийшов працювати колишній топ-менеджер ВТБ. Він погодився на зарплату в чотири рази менше, і місяць відпрацював на кухні, щоб зрозуміти - що до чого.

Федір сподівається, що зможе розвивати свою систему франчайзингу «Додо піца» (на питання Лілії: «Хто зайнявся б таким бізнесом?» двоє підняли руки), і цілком допускає, що буде працювати з українськими партнерами.

«Д одо піца» продає не піцу ... а сервіс. З точки зору рентабельності, піца - не той продукт, яким можна харчуватися щодня. Крім того, випічка «Додо піци» в середньому дорожче на 50 рублів, в порівнянні з іншими піцеріями міста.

Але: «Коли клієнт сидить взимку вдома за комп'ютером, він знає, що може подзвонити нам, і ми привеземо йому рівно за годину гарячу піцу, а не холодний сухарик за дві години».

Фото в анонсі взято з сайту rusrep, решта - альбом Olmax .

is a post from: Aweb-Blog

Опубліковано: 03/10/11 @ 11:17
Розділ Блоги

Рекомендуємо:

Експеримент: 5000 $ в ПАММ рахунки. Частина 3. Вересень приніс 1199 $.
SeoConference 2011 - як це було
15 жовтня, Харків - Конференція NETwork - технології, бізнес і спілкування
Запуск вакансій на ДОУ
Невелике summury по конференції Brand Promo