Інтерв'ю з маузерами

Я рідко беру інтерв'ю (поки лише одного разу ), а Маузер не часто відповідає на питання блогерів, так що перед вами справжній ексклюзівчік.

 

Коротка довідка: Сурен Тер-Сааков, також відомий як Mauser - мільйонер, власник заводів, газет, пароплавів і партнерської програми XMLshop . До речі, особисто я про цю партнерке дізнався приблизно чотири роки тому від первобомжа , ну а нині естафету добровільної пропаганди підхопив і гордо несе відомий оптимізаторАртем Шкондін .

 

Лицар б'ється з драконом. Не в казці живемо - буває, і дракон перемагає. Сурен Тер-Сааков, Mauser, інтерв'ю

 

- Здрастуй, Сурен. Оскільки тебе знають у Рунеті переважно як власника партнерської програми XMLshop, пропоную з неї і почати. Нещодавно відомий журнал Forbes відкрив свій інтернет-магазин у партнерстві з XMLshop.
З цим, звичайно, вітаю весь ваш колектив і тебе особисто! Але ось поява Forbes в обоймі Маузера не погіршує чи умови для твоїх старих партнерів, які працювали з тим же сегментом товарів? Все ж таки конкурувати з настільки відомим брендом, напевно, складно.

 

- Forbes існує виключно для іміджу і швидше за все ми його скоро закриємо через незгоду з самим Форбсом з приводу політики. Так що переживати щодо конкуренції не варто. Ніякої конкуренції просто немає.

 

- Цікаво. А взагалі, як у них йдуть справи? Forbes тепер найбільший партнер або їм ще є до чого прагнути?

 

- Потенційно вони можуть бути партнером реальним, але поки що вони ведуть себе не зовсім адекватно. Але турбується в будь-якому випадку не треба. Навіть якщо ми в кінці кінців домовимося нормально, то Форбс буде працювати з топовими речами і брендами. Типу маса ювелірки всім, під ім'я Форбса отримуємо Тіффані, і вже деяким особливо гідним партнерам ХМЛшоп даємо. Бо по-перше, всі великі бренди контролюють канали продажів, аби кому не дають. А по-друге, треба ж тверезо дивитися на життя. Форбс і дрібний вебмайстер існують у різних нішах.

 

- XMLshop дуже складний для середньостатистичного вебмайстра і це, напевно, сильно обмежує можливий ріст партнерки. Щось зміниться в найближчому майбутньому або XMLshop так і залишиться цукеркою для тих, хто розуміє?

 

- Ось зараз працюємо над спрощеною версією, орієнтованої, правда, перш за все на буржуїв, які мають тематичні ресурси, але не сильні в програмування. Приклад можна подивитися на Denaq.com/widget - це пілот проект орієнтований на батареї, але технологічно ідея та ж. Проте не думаю що росіянам вебмайстрам воно буде цікаве. Таку інтеграцію не бачать пошуковики і вона має сенс тільки для людей зі своїм трафіком. А російські вебмайстра більше на контент з розвідувачів траф збирають. Однак дано буде всім. Хто хоче (може) - заради бога.

 

Але в цілому, звичайно, XMLshop партнерка не для всіх. Це так і залишиться. Таке життя.

 

- Відомо, що ти займаєш досить високу посаду в Tribune . Але ти ніби ніде не розповідав, як встановилися ці твої стосунки з гігантом медіаіндустрії?

 

- Вони, мабуть, практично закінчилися. Після банкрутства Трибьюн стала втягувати все кігтики всередину, скорочувати витрати і сторонні офіси позакривали. Я залишився в районі Нью Йорка, але офісу тут вже немає. У Чикаго я їхати не хочу, так що мабуть все - будемо розлучатися. А початок нашого знайомства було з ForSaleByOwner . Я почав працювати з ними, потім Трибьюн купила ForSaleByOwner. У момент покупки я був найбільшим витратою (і доходом :-)) компанії, так що трібьюновскіе люди зацікавилися що це за пухлина така тут живе. На тому й познайомилися. Ситуація була забавна. Виплата засновнику Форсейлбайоунер залежала від результатів проміжного року, а тут справа така: як порахувати, як рулити? Можна максимізувати прибуток періоду за рахунок наступних періодів, а можна навпаки.

 

- До речі, пригадую, що раніше на форумі SEOchase.com і трошки в тусовці вебмайстрів обговорювалося цей ForSaleByOwner, але, здається, тепер проект майже загнувся. Його теж криза погубив, або що сталось?

 

- Ні, чому загнувся. Він себе прекрасно почуває. У нього не було якісного росту з моменту придбання його Трібюни. Але тут у них відмазка є, по правді кажучи. Коли ти № 1 у своїй ніші, то особливо рости і нікуди. Проте я весь час штовхаю (вірніше тепер уже штовхав) їх вийти з ніші, але на жаль. Знищила партнерка саме, яку хотіли за образом шопхмля зробити. Ну там було багато причин, винні всі.

 

- Тобі вирішувати задачі для Tribune було просто цікаво і, по твоїх ж словами, ти використовував Tribune як таран при налагодженні важливих контактів. А чому в Tribune вибрали саме тебе, як ти вважаєш? :)

 

- Чому вибрали мене сказати легко. Тому що мій спочатку звичайний контракт передбачає невелику комісію перетворився з-за цієї самої комісії в самий високооплачуваний контракт з людиною в Трибьюн. Це привертає увагу. А завдання вирішувати - та все, не вирішую я там нічого. Банкрутство сильно підкосило компанію й зараз вони просто нічого толком вирішити не здатні.

 

- Яке майбутнє онлайн-торгівлі, на твій погляд? Я не про грошові обороти (зрозуміло, що це швидкоросла сфера) а про нововведення. Чого не вистачає зараз і що зміниться?

 

- Зростає роль дропшіппінга стрімко. Прямо на очах пухне. Зростає кастомізація товару, знижуються втрати на товарні залишки за рахунок цього. У цілому будуть зрощуватися поняття оффлайна і онлайну. Я ось приклад колись наводив. Приходьте ви в звичайний ювелірний магазин, великий навіть, і бажаєте купити конкретну модель годинника Омега. Так її там немає. Вам по каталогу замовлять. Там є кілька найбільш популярних, вам їх покажуть, дадуть помацати, пояснять де що в обраної вами моделі на прикладі наявних в наявності родичів, але потім все одно замовлять. Тобто межа між офлайн і онлайн стирається - тут офлайновий магазин це просто вебсайт у склі та камені. І те ж саме відбувається скрізь. От коли машину купуєте, замовляєте конкретну комплектацію. Чим це від вебсайту відрізняється? Де-факто потім на внутрненнем сайті дилер і вішає ваше замовлення автовиробникові. Те ж саме.

 

Будуть кардинальні зміни через проблеми показу товару. Тобто вже зараз у мобілках стоять додатки які за бар-кодом дозволяють знайти товар в онлайнових магазинах і порівняти ціну. Люди приходять в офлайновий магазин, мацають там все, чіпають, запитують продавця, а потім купують в онлайні, де дешевше. Звичайно дешевше, бо там немає витрат на ось цей самий показ, пояснення ... скажімо, нові автомобілі в онлайні зовсім через це не продаються. Кожен виробник розуміє що як-то лише він заїкнеться про таке - все його дилери моментально викинуть його машини з шоу-румів. Помаленьку ситуація буде виправлятися. Можливе за рахунок унікальних купонів, коли що показує дається відкат. Тобто працювати буде приблизно так: ви приходите в магазин, дивіться на кавоварку, мацає її, чіпаєте ... вам називають ціну в 100 баксів, але з купоном на випадок якщо ви зараз не купуєте, а хочете купити потім. Без купона воно скрізь 120. Якось так.

 

Тобто в цілому буде скорочуватися доріжка від виробника до кінцевого споживача. Посередники розподіляють товар по країні стають не потрібні. Виробник починає контролювати весь ланцюжок розподілу. Тобто, приміром, Делл то тільки й працює. Або АППЛ, використовує гібридний підхід. Спочатку вони продають товар тільки самі, потім, у міру появи конкурентів, починають давати його великим торговцям, а потім вже зовсім всім.

 

Тобто ще раз: у цілому все буде зміщуватися у бік контролю виробником всього ланцюжка. На машинах це вже відбувається, так як вони дорогі. Собівартість контролю знижується за рахунок комп'ютеризації і все більше товару розпочинається з вигодою потрапляти у можливість контролю розповсюдження.

 

- Класний, об'ємний таку відповідь! Добре що інтерв'ю у нас розтягнуте на кілька листів, завдяки цьому я зміг підняти свої пізнання на новий рівень. Хочу уточнити про розвиток «дропшіппінга» (ух, ну і слівце): я правильно розумію, що в найближчі кілька років можна чекати появи безлічі і безлічі нових партнерок для роботи з реальними цікавими товарами?

 

- Мова не про партнерках, а про технології. Будуть і партнерки, звичайно. Вже є. Просто не все в чистому вигляді з великим постачальником шукають партнерів. Ось стаття наприклад . Але ж ще 20 років тому таке було неможливо в принципі. Тут теж «партнерка» як бе. Тільки тут афіліат монструозної, а сама партнерка в порівнянні з ним мала. Ще питання хто кому афіліат тут.

 

- Тепер плавно перекладаю тему в русло управління персоналом. Нещодавно один шанований мною людина назвала тебе справжньою зіркою управління фрілансерами. Але чи можеш ти для початку розповісти про свої найвидатніших кадрові помилки?

 

- Помилки як раз не з фрілансерами. З ними все просто. Взяв, спробував, при найменших ознаках проблем - в топку. Місця для помилок просто немає. Помилки з постійними людьми бувають. Ось тут вже роздолля для проблем.

 

- Ну от, а мені здавалося навпаки - постійні, значить перевірені і надійні. Чому ж з ними багато проблем? Персонал деградує з якогось моменту?

 

- Не те що деградує. Просто знаєш як це буває, закон бюрократії: всі місця займають некомпетентні люди :-) Бо якщо людина справляється добре, то його просувають вгору. І так триває до тих пір, поки він не стане справлятися вже погано. Тоді він завмирає на своїй позиції. З постійними людьми проблема саме така. Він добре зробив проект. Ти його береш розвивати. Він справляється. Але в якийсь момент проект переростає людини. Тільки помічаєш це часто дуже пізно. Так з Шопхмлем сталося, до речі. Хлопці що його робили - прекрасні люди. Просто в якийсь момент завдання їх переросла, а вони рости не захотіли. А я, як дурень, цей момент проебать. І три роки вважай витратив даремно намагаючись непридатними інструментами досягти результату.

 

- За твоїми акаунтів на Free-lance та Weblancer видно, що ти досить багато завдань розміщуєш на цих ресурсах. Цікаво, а Маузер саме з російськомовними фрілансерами працює перш за все із-за дешевизни цього трудового ресурсу чи є й інші причини?

 

- А я не тільки з російськими працюю. Я і на elance.com акаунти маю. Регулярно користуюся. А так так, за дуже гарного ставлення ціна/якість у російських техніків. Росіяни добре роблять важкі технічні частини, але дуже погано інтерфейсні. Історично склалося. От скажімо тексти я замовляю, звичайно, на elance. А павучка якого написати - у росіян.

 

- А от чому саме так історично склалося, як ти думаєш? На перший погляд ніби й не видно ніяких передумов. Точніше, те що технарі у нас видатні, це начебто зрозуміло - інженерну освіту з часів СРСР було на високому рівні. Ну а з «деякої естетичної недорозвиненістю» як бути? Чи то її сформувала навколишнє середовище з сірості хрущовок, чи то де собака-то заритий? Незрозуміло.

 

- Ну так. Сірість хрущовок впливає, звичайно. На заході дуже розвинене гуманітарну освіту. Особливо в Європі. У штатах вже гірше, але все одно, набагато краще ніж в пост-радянських країнах. Я тобі приклад з іншої галузі приведу. Яхта концерну Феретті (Італія) стоїть на добрих 40% дорожче яхти виробництва Алекзандр Яхт (США & Китай). І ось піднімаєшся на борт - і усвідомлюєш чому. При рівних розмірах Феретті виглядає, блін, на 40% дорожче :-) Ніби і там і тут дерево, те-се ... але на Алекзандр воно недоладно, а на Феретті до місця. Ну на Батьківщині з цим ще гірше. Смак треба розвивати. А на чому він розвивається в більшості випадків? У тих, кому зараз близько 40, то є люди встигли й бабки якісь зробити і ще яким вперед про життя є куди думати - ми-то росли в СРСР. Та ось теж вищу освіту. На заході наших математиків цінують. Фізиків. Хіміків. А гуманітарії нах нікому не потрібні. Це ж як галузь промисловості, розвивати треба роками. А в совку дизайн ... який нах дизайн? Яка, до єбєням, культура подачі інформації? Пройде час, воно згладиться. Але таки часу треба щоб минуло неабияк. Це стосується не тільки власне дизайну, але споріднених технологій. Скажімо виробництво упаковки - а його просто вважай як класу в сссс не було. Мала поліграфія - була відсутня як вид. Все це прийшло з Заходу потім, але треба ж тепер щоб воно вбралося.

 

Ну а тексти зрозуміло. Все ж таки люди з рідною мовою пишуть краще, як не крути. Хоча є й винятки. Карикатура і всяка сатира в Росії куди краще, ніж на заході. Ну як краще. Розумнішими. Я для XMLshop.com картинки замовляв у, мабуть, найкращого карикатурист в Росії - у Корсуна Сергія . Хоча це справа така, особисті переваги грають роль. Мені його здоровий цинізм подобається. На заході такого рівня карикатуристів я й не знаю навіть. Але я не великий фахівець в питанні.

 

- Є якесь відмінність фрілансерів з Free-Lance.ru і Weblancer.ru? Зрозуміло, що частково перетинається аудиторія, але все ж, раптом.

 

- Є. На Фрі-лансу куди більше дизайнерів. На веблансере більше техніків у відсотковому відношенні. Але зараз веблансер сильно зіпсувався через не дуже виразного підходу у господарів (хазяїна) до сортування сміття. Тобто не ось прямо зараз, а в цілому. Інші йдуть вперед, а він стоїть на місці. Один підхід до платних розміщення проектів чого вартий. Кров і сльози.

 

- В одному з інтерв'ю ти сказав сумну істину: «люди відповідають не на те питання, яке ти поставив». Я впевнений, що з фрілансерами та сама біда. Як ти мінімізіруешь ризик втрати грошей і часу при роботі з фрілансерами?

 

- Та ніяк. Спілкуєшся з людиною, парою фраз перекидається і потім просто пробуєш. Я першим проектом даю таку, який втратити не шкода якщо що. У 99% реальних випадків найбільша втрата не сума за розробку, а сума втрат на тому, що проекту немає. Я використовую біржі скоріше для відбору хороших людей на майбутнє.

 

- І частина з цих людей стає постійними співробітниками, з якими потім доводиться розплутувати нові проблеми? :)

 

- Ну типу того, так.

 

- Взагалі наскільки сильна текучка фахівців з якими ти працюєш? Адже є ще така проблема: тлумачний програміст (наприклад) обов'язково розвивається, і часто його бажання творити свої власні проекти поступово пересилює бажання отримувати гроші за чужі замовлення тут і зараз.

 

- Не тільки. Деякі розуміють свої сильні і слабкі сторони. Тобто не всі програмісти біжать самі бабки робити безпосередньо. Основна проблема з якою стикаюся я, це саме зростання проблеми вище розмірів людини. Якраз те, що навіть дуже тямущий програміст НЕ розвивається.

 

- А ось я натрапив на іншу проблему в 2008 році, працював тоді з талановитим програмістом, потім співпраця припинилася на деякий час (проект був зроблений), а як знову захотів звернутися до нього через рік - облом, він вже пішов у вільне плавання. Ось у твоєму бізнесі спостерігається саме такий витік мізків?

 

- Ось саме такий, у чистому вигляді, немає мабуть. Хоча є часткові проблеми через самостійних проектів. Але не в чистому вигляді догляд, а скоріше зміна пріоритетів. Ось була людина, який працював над Шопхмлем. Завів свої магазини. Все добре на зразок, але він став більше уваги звертати на завдання непостредственно пов'язані з його видом товарів і виникаючими в нього ситуаціями, ніж на систему в цілому. Не те що забив, а просто вибір що робити першим робився не чисто, а з флером своєї вигоди і свого розуміння. Це не витік мізків, це витік уваги.

 

- А чи є у тебе в команді люди, які працюють із тобою багато років поспіль?

 

- Та у мене майже всі багато років працюють. Навіть ті, хто пішов, в мене з ними практично з усіма гарні відносини і я часом до них звертаюся з питаннями або вони до мене. Колись предтеча шопхмля була ще, конкурси на searchengines.ru влаштовували. Так з тодішнім головним адміном-програміста буквально днями перекидалися повідомленнями. Тьху-тьху, навіть якщо брати тих, з ким я в Росії ще бізнес вів, друкарню Прінтайп - їх теперішніх господар це мій колишній директор друкарні - вже почитай з десяток років пройшло, а в мене з ним стосунки прекрасні. Хоча спілкуємося рідко вже, звичайно. У різних країнах живемо, все ж таки. До речі чудова людина і контора прекрасна. Рекомендую якщо надрукувати що треба. На сайт не дивіться :-)

 

- Зазвичай ти задоволений тим, що встигаєш зробити за день, чи ні? Взагалі наскільки складно тобі управлятися з розподілом всіх завдань за часом?

 

- Та у мене купа вільного часу. Я страшний ледар насправді. Старанність проявляється не в кількості поту і пилу, а в результаті. Для цього треба працювати не багато, а розумно. Хоча багато теж допомагає, звичайно.

 

- Чи ти читав книжку Тімоті Ферріса ? Якщо так, як вона тобі?

 

- Поняття не маю хто це такий і про яку книжці мова

 

- До речі, а які книги про бізнес надали на тебе особливий вплив? Що порекомендуешь початківцям і які продовжують підприємцям?

 

- Я не читаю книг про бізнес. Тут справа така, як то кажуть «хтось працює, а хтось працю предподает».

 

- Так буває, звичайно, але в цілому все ж таки не погоджуся з тобою. Наприклад, Генрі Форда навряд чи можна назвати всього лише викладачем праці, він добре сам працював, але це не завадило йому написати чудову книгу про свої досягнення. Втім, твоє ставлення до бізнес-книг зрозуміло; а взагалі якісь ж книги читаєш або читав? Залишили якісь з них особливий слід в твоєму житті?

 

- Я в дитинстві дуже багато читав. І з великою швидкістю і багато дуже. Зараз майже немає. Штучні світи залучають до тих пір, поки мало справжніх, напевно.

 

- Чи відчуваєш ти свою стелю? Ну то є в тебе в розумі якийсь орінтір, до якого ти прагнеш і який скоріше за все не подолаєш або просто зупинишся?

 

- Та який там стеля. Насправді все не так складно. Для статистики: людей у яких є 5 мільйонів доларів рідким кешем на планеті всього 5 мільйонів. З 6 мільярдів. Потрапити в гору в загальному не складно. Складно потім, потрапити в саму верхівку вже. Але це найчастіше залежить від того, стрельнув якийсь проект чи ні. От скажімо якби я той же XMLshop як треба відразу зробив, то вже був би там :-) А от не зробив як треба, проваландался - сиджу сумую.

 

- Твоє найбільше досягнення в житті, виключаючи успіхи в бізнесі?

 

- А на питання про сенс життя вам не треба відповісти? :-) Хер його знає що найбільше досягнення. Він контексту залежить.

 

- Ну добре, давай наостанок розбавимо бізнес-тематику особистісними спеціями. Просто три коротких запитання про твоє життя ...

 
 1. яхтами ти вже перехворів, чи це назавжди? :)
  Напевно перехворів. Ось зараз у роздумах позбавиться від всього що є. Але є думка поміняти все на один примірник сильно побільше. Загалом вагаюся поки що. Як-то новизна пройшла. А геморой залишився :-)
 2.   
 3. Які у Маузера музичні уподобання?
  Класичні і близько того. Я віддаю перевагу слухати музику з моменту видання якої пройшло хоча б 25 років :-) Нехай типу відлежиться. Сміття віднесе потоком, а нормальне залишиться.
 4.   
 5. Чи є такі місця на планеті, де ти ще не був, але обов'язково
  хочеш побувати?

  Путешесттвія цікаві тільки перший мільйон кілометрів. А потім вони набридають. Я взагалі з підозрою ставлюся до зойків типу «хочу подивитися Париж!» Завжди хочеться зачепити людину за плече і запитати, чи всі райони свого міста він бачив? Кажуть що подорожі розвивають. Це неправда. Розвиває нова інформація. Купа народу примудряється подорожувати не помічаючи взагалі нічого. Це такі, роззяви.
 6.  

- Що ж, як відомо, многабукаф ніхто не читає, тому пора нам закруглятися, тим більше є ж ще коментарі. Сурен, спасибі що приділив дорогоцінний час з післяноворічних днів на це інтерв'ю. Бажаю тобі подальших успіхів, гарного настрою та здоров'я!

 

- А у мене зараз затишшя. Я сиджу і від нічого робити тобі пишу. Ти в хороший момент потрапив просто :-)

 

Інші інтерв'ю з маузерами

 

Опубліковано: 03/05/11 @ 04:09
Розділ Блоги Інтерв'ю

Рекомендуємо:

Домени якого віку живуть в конкурентних топах Яндекса?
Домени якого віку живуть в конкурентних топах Яндекса?
Знайомтеся - журі конкурсу "Чарівний пендель"
Налаштування вебсервера під Debian
Pervushin.com 2011: плани розвитку блогу