SEO-словник (частина перша) від SeoPult

Отримав нещодавно на мило "Випуск № 17" від . Думаю багатьом початківцям вебмайстрам та манімейкерам буде цікаво ознайомитися з основними поняттями.

SEO - Search Engines Optimization, оптимізація сайтів для пошукових систем. Синоніми - просування сайтів, розкрутка сайтів. Цікаво, що абревіатура SEO позначає просування сайтів в ТОП пошукових машин за потрібними ключовими словами В ЦІЛОМУ, а термін «оптимізація» часто використовується більш вузько - для позначення роботи з внутрішніми факторами, що впливають на ранжирування.

Останнє під катом.

Cloacking (клоакінг) - метод «чорної» оптимізації, який полягає у підміні контенту сторінки, розташованої за певною адресою, при показі її живому відвідувачеві і роботу-павуку пошукової системи (відвідувачу показується одне, а пошуковику - інше). Тип відвідувача визначається за IP або по частині HTTP-запиту, що повідомляє User Agent. Раніше був дуже популярним методом пошукового спаму, однак у зв'язку з більш жорсткими вимогами сучасних алгоритмів пошуковиків до якості тексту, «згодовування» індексаторами перенасиченого ключовими словами контенту не особливо допомагає, а частіше - шкодить. Тим більше, що пошукачі непогано вміють розпізнавати технології клоакинга і негайно накладають жорсткі санкції на такі сайти. Клоакінг - це «чорна» оптимізація, застосовувати її для просування серйозних проектів в жодному разі не можна.

CMS (Content Management System, система управління контентом) - програма, що є основою будь-якого сучасного сайту. Встановлюється на сервері і дозволяє створювати і редагувати вміст сайту так само легко, як і документи MS Office. Основні плюси застосування CMS - гнучкі можливості по налаштуванню, підключення і написання додаткових модулів функціональності, можливість реалізувати будь-який дизайн, доброзичливість до непрофесійним користувачам.

CSS - Cascading Style Sheets або каскадні таблиці стилів. Зручний спосіб HTML-верстки, принцип якого полягає у відділенні подання даних від самих даних. Практично всі сучасні сайти використовують CSS. Для пошукової оптимізації цікавий тим, що з їх допомогою можна домогтися певних ефектів: наприклад, приховування присутнього на сторінці тексту від очей живого відвідувача і так далі. Краще всього застосовувати CSS тільки за призначенням, але ні в якому разі не для трюків, характерних для «чорної» оптимізації.

CTR - click-through rate, клікабельність. Відношення кількості кліків, тобто переходів з пошукових систем до числа показів (у разі пошукового просування це буде сниппет сайту у видачі результатів). Чим вище клікабельність оголошення, банера або сниппета, тим вища ефективність. У разі Яндекса, CTR вашого посилання в пошуку може впливати на її позицію в пошуку по ряду ключових слів. Зазвичай CTR залежить від тематики і, що більш важливо, від якості і привабливості самої реклами.

DMOZ - dmoz.org, нині носить офіційну назву Open Directory Project. При додаванні всі сайти проходять перевірку редактором (співтовариство ентузіастів працює на добровільній основі), тому присутність сайту в DMOZ є свідченням його якості. Проте критерії прийому до DMOZ менш суворі, ніж в Яндекс.Каталог, а тому туди все ж можуть «просочитися» не найякісніші ресурси.

Doorway (дорвей, дор) - сторінка або сайт, автоматично перекидають відвідувача на іншу сторінку. Людина зазвичай не встигає побачити першу сторінку, на яку він перейшов (сам дорвей), тому що вона призначена виключно для роботів пошукових систем. Дорвеи дуже легко робити масово і автоматично. Пошукові системи ж раніше не могли відрізнити текст, призначений для людей, від тематичного (по кластеру ключових словосполучень) контенту, згенерованого з допомогою ланцюгів Маркова. Це спеціальний алгоритм, який зберігає синтаксично правильну структуру та зміст потрібних слів при повній безглуздості. Таким чином можна було зробити сотні «унікальних» сайтів, вивести їх на відносно хороші позиції в топах пошукових систем, направити трафік відвідувачів на будь-який інший сайт. Боротьба пошукових систем з дорвеями у світовому інтернеті ведеться з перемінним успіхом, однак зараз пошуковики навчилися визначати багато способи швидкого перенаправлення, фільтрувати поганий контент, а також ввели суворе правило щодо «віку сайту». Тепер сайти, домени яких зареєстровані менше року тому (чи більше, але немає історії присутності працюючого сайту на даному домені) майже в 100% випадків не можуть пробитися в ТОП10 по скільки-небудь конкурентних запитах. Підводячи підсумок, можна сказати одне: дорвеї - метод «чорного» просування (black hat SEO), тому застосовувати його не варто. Це загрожує довічним баном сайту, тобто повним виключенням його з результатів пошуку. У Рунеті дорвеїв практично не залишилося, тому що Яндексу вдалося їх «перемогти» - навчитися відрізняти їх від звичайних сайтів і відразу накладати санкції.

IP («айпі», IP-адресу, чотири числа, розділені крапкою, наприклад, 192.168.0.16) - це скорочення від Internet Protocol. Відповідно, IP-адреса - унікальний ідентифікатор вузла мережі. При підключенні до інтернету кожен комп'ютер одержує IP-адресу, причому їх діапазони для різних країн і навіть регіонів відомі. За допомогою визначення IP-адреси відвідувача сайт може показати йому правильний контент (наприклад, москвичеві - погоду в Москві, а не в Санкт-Петербурзі). Але й у сайтів є IP-адреси - точніше, це адреси серверів, на яких сайти розташовуються.

JavaScript («яваскрипт») - мова програмування, що застосовується для реалізації на сайтах самих різних функцій. Код мови виконується на стороні клієнта, тобто спочатку з сервера завантажується скрипт, який виконує браузер відвідувача сайту. Все відбувається автоматично. Прикладами скриптів JavaScript є меню, що випадають, спливаючі вікна і т.п. JavaScript ні в якому разі не можна плутати з Java («Ява» або «Джава»), яка є повноцінною мовою програмування, поряд з C + +, Бейсиком або Паскалем.

PHP («ПХП», «пехапе») - ще одна мова програмування веб-додатків. Крім JavaScript і PHP в веб-програмуванні застосовуються і інші мови та інструменти. Програми PHP виконуються веб-сервером, а результат їх роботи - готова сторінка, яка віддається браузеру. Прикладом PHP-скриптів може бути будь-який інтернет-магазин або сайт, що працює з базою даних.

PPC (pay per click, оплата за клік) - рекламна модель, яка має на увазі, що рекламодавець платить тільки за переходи відвідувачів на свій сайт, але не за покази оголошення, банера і так далі. Це типова модель для контекстної пошукової реклами. SEO найчастіше працює по-іншому: гроші витрачаються на висновок сайту в ТОП10, тобто оплата ні за покази, ні за кліки не стягується. Виняток - «трафікових» просування, з оплатою за відвідувачів: таке SEO можна в якійсь мірі віднести до PPC.

PR (PageRank) - умовний «вагу», авторитетність конкретної веб-сторінки з точки зору Google. Може змінюватися від 0 до 10, хоча сам Google використовує для внутрішніх цілей і дробові значення. Варто підкреслити, що PR розраховується окремо для всіх сторінок сайту. Про алгоритм розрахунку PageRank та історії Google в нашій розсилці буде окрема стаття.

RSS (Really Simple Syndication) - формат представлення даних, який дозволяє сайту повідомляти роботам пошукових систем і агрегатори новин про всі оновлення. Застосування RSS прискорює індексацію.

SEM (Search Engines Marketing) - більш широке поняття в порівнянні з SEO. У пошуковий маркетинг входить також контекстна реклама, банери на сторінках видачі, різна реклама на навколишній пошук сервіси та багато іншого.

SEO-копірайтинг - створення текстів, оптимізованих для пошукових систем за певним списком ключових словосполучень. Це не бездумне наповнення тексту ключевикам, а створення матеріалів з органічними і непомітними входженнями потрібних слів, причому з певною щільністю. Хороший SEO-копірайтер може написати текст, який не соромно буде поставити навіть на сайт дуже поважної організації. Текст буде виконувати свої функції (інформаційні, рекламні і так далі), а також містити ключові слова, що необхідно для пошукового просування.

SMO (Social Media Optimization, SMM, Social Media Marketing) - маркетинг в соціальних мережах і спільнотах. Концепція web 2.0, тобто створення контенту користувачами за допомогою спеціальних об'єднують платформ, отримала величезну популярність. Типовий приклад - соціальна мережа «В Контакте», в якій зареєструвалися і активно спілкуються вже десятки мільйонів людей. Грамотна робота з аудиторією цієї мережі дозволяє реалізовувати дуже цікаві рекламні стратегії. Однак це ручна робота, яку неможливо автоматизувати або перетворити на технологію.

Standalone-блог - блог (мережевий щоденник), розміщений не на спеціальному сервісі типу LiveJournal.com, LiveInternet.ru або Blogger.com, а на власному домені власника. Звичайно як CMS використовується WordPress.

Whois - протокол доступу до баз організацій, що займаються реєстрацією доменів та IP-адрес. За допомогою сервісу, що використовує цей протокол (наприклад, http://www.whois.net/), можна отримати інформацію про власника домену та, що важливо для SEO, дату його реєстрації.

АГС - фільтр пошукової системи Яндекс. Його функція - не допустити потрапляння в індекс пошукової системи сторінок, що не представляють інтересу для живих користувачів. Наприклад, при індексації сайту, сторінки якого згенеровані автоматично, містять крадений контент і так далі, Яндекс додасть в свою базу далеко не всі. Фільтр працює вже давно, однак серйозний вплив на індексацію став надавати з вересня 2009 року (АГС-17). У грудні була підключена нова версія - АГС-30. Вона враховує при ухваленні рішення про внесення сторінки в індекс більше 100 критеріїв. Для довідки: АГС-17 і АГС-30 - це автоматичні гранатомети, але в додатку до SEO ця абревіатура очевидно розшифровується як «антіговносайт».

Аддурілка - форма, за допомогою якої вебмастер може вручну повідомити пошуковій системі про те, що з'явився новий сайт (або нові сторінки на сайті). Назва походить від англійського add URL, тобто «додати URL-адреса».

Аналітікс - Google Analytics, одна з найпопулярніших і просунутих систем статистики. З її допомогою можна отримати практично будь-які дані про поведінку відвідувачів сайту, їх джерела і так далі.

Анкор (link anchor) - текст гіперпосилання, який показується користувачеві. У купуються з метою пошукового просування посиланнях анкор повинні бути унікальними і складеними з входженнями ключових слів.

Ап (апдейт) - оновлення пошукової системи. Апдейти поділяються на ординарні (перерахунок видачі, відбувається раз в 1-5 днів); посилальні (перерахунок вагових показників сторінок і посилань, відбувається раз на кілька місяців); апдейти алгоритмів (зміни формул ранжирування та інші серйозні перетворення в роботі пошукової системи, зазвичай відбуваються раз на півроку і рідше).

афіліат - сайт, який визначається пошуковою системою як пов'язаний з іншим сайтом (контентом, власником і так далі). Застосування антіаффіліатного фільтру не дозволяє сайтам однієї компанії зайняти всю видачу по будь-яким важливим пошуковим запитам (що було б украй вигідно для компанії, але знизило б якість видачі - а це невигідно Яндексу). Визначення афільованості ведеться за контактною інформацією, IP, whois-даних та іншим параметрам. Ще один важливий параметр визначення афіліювання - банальний донос. Навіть якщо постаратися «замаскуватися» від автоматичних алгоритмів, пильні конкуренти негайно донесуть на вас на підтримку Яндекса. Модератору, природно, дуже просто визначити, чи належать сайти однієї організації. Тому спроби «зайняти всю видачу» в переважній більшості випадків не проходять.

Бан - найжорсткіша санкція пошукової системи, яка передбачає виключення сайту з індексу і, відповідно, з видачі. Застосовується у відповідь на широкий список порушень, що відносяться до спамдексингом. Якщо сайт покараний незаслужено, можна спробувати оскаржити це рішення за допомогою листування з техпідтримкою пошуковика. Варто також відзначити, що бан рідко буває вічним: якщо усунути порушення, через які сайт був виключений, через деякий час (на жаль, точно назвати термін складно) сайт повернеться у індекс - хоча, зрозуміло, далеко не на ті позиції, які обіймав до бана.

Біржа посилань - платформа для купівлі-продажу посилань. Щоб вивести сайт в ТОП10 пошукових систем, потрібно придбати значну кількість вхідних посилань на його сторінки з більш-менш авторитетних ресурсів. В даний час необхідна кількість обчислюється сотнями і навіть тисячами (для висококонкурентних запитів). Очевидно, що домовлятися з власниками сотень сайтів - величезна робота, яку, на щастя, легко автоматизувати. Біржі посилань дозволяють власникам майданчиків-донорів (пропонує посилання) зустрітися з покупцями (тими, хто просуває сайти). Найбільші посилальні біржі - Sape.ru, Linkfeed.ru і так далі. Проте в бірж є недолік, обумовлений їх бізнес-моделлю: їм вигідно нарощувати загальний обсяг угод, але невигідно працювати на результат для покупців посилань, тобто високі позиції в пошукових системах. Саме тому над біржами посилань необхідний ще один рівень автоматизації, який забезпечує система автоматизованого просування сайтів SeoPult. Вона не тільки обирає найякісніші посилання (а не купує все підряд), але і знімає посилання з донорів, що втратили ефективність. Цього біржі посилань не будуть робити ніколи, що призводить до значних перевитрат бюджету при їх використанні без серйозних спеціальних знань. SeoPult ж дозволяє виводити сайти в ТОП10 в автоматичному режимі, без необхідності вчитися просуванню і витрачати на нього більше 5-10 хвилин на тиждень.

блогових біржа - аналог посилальної біржі, однак як майданчиків-донорів виступають блоги. Купувати посилання з блогів важливо, так як вони дуже швидко (часто протягом 5 хвилин) індексуються, а посилальна маса з включеннями таких донорів вважається більш природною. SeoPult автоматично купує потрібне для кожного проекту кількість посилань з блогів завдяки інтеграції зі спеціалізованою біржею BuyPost.ru.

блогролів - модуль движка standalone-блогів, що виводить у визначеному місці на сторінці статичні або ротується посилання. Звичайно власник блогу додає туди «дружні» сайти і блоги приблизно аналогічної тематики (або ті, які йому просто подобаються). З точки зору SEO розміщення там посилань практично марно.

Бистробот (ББ) - спеціальний робот-павук Яндекса, індексує сторінки, які часто оновлюються. Зазвичай це блоги та сайти, що мають RSS, а також популярні ресурси. За допомогою цієї системи Яндекс може показувати у видачі останні новини. Варто відзначити, що проіндексовані бистроботом сторінки НЕ додається в основний індекс, а тільки в спеціальну базу, звідки через невеликий проміжок часу видаляються. Проте є думка, що проіндексована бистроботом сторінка швидше потрапить в основний індекс. 9 липня 2010 був опублікований прес-реліз Яндекса про введення нової технології під назвою Orange - нового бистробота, що працює в режимі реального часу.

Бек (від backlink, зворотній посилання) - зовнішня, вхідне посилання на сайт з будь-якої іншої веб-сторінки (на іншому домені). Зазвичай під беклінків мають вже проіндексовані пошуковою системою вхідні посилання - їх можна подивитися, наприклад, за допомогою сервісу http://webmaster.yandex.ru/ (Індексування сайту - Вхідні посилання - Зовнішні). Кількість і якість беклінків (точніше, сторінок-донорів і анкоров посилань) - це і є зовнішні фактори ранжирування.

Вага посилання - передається посиланням «вага» зі сторінки-донора (тієї, де розміщено посилання - «дає») на сторінку-реципієнт (ту, на яку веде посилання - «приймаюча»). Кількісно розраховується тільки самої пошуковою системою від параметрів донора, однак можна назвати деякі коефіцієнти: кількість і розташування зовнішніх посилань на сторінці-донорі, наявність або відсутність фільтрів на донорі і реципієнті, наявність зворотного посилання на реципієнті і так далі. Наприклад, чим менше на сторінці посилань, тим більший «вага» передає кожна з них.

Видимість в ПС - критерій, за яким SEO-фахівці часто судять про успішність виконання робіт. Видимість виражає частку цільової аудиторії сайту з числа користувачів пошукових систем, які побачили посилання на нього (точніше, його сниппет) в результатах пошуку. Вона залежить від частотності запитів, популярності кожної з цільових пошукових систем і позицій сниппета у видачі протягом звітного періоду. Стовідсоткова видимість - це присутність у всіх пошукових системах по максимально широкому списку ключових словосполучень на першій позиції сторінки видачі.

Опубліковано: 08/04/11 @ 06:07
Розділ seo Безпека Блоги

Рекомендуємо:

Фріланс за бартер
Скрипт перегляду в новому інтерфейсі Twitter'а
Пробуємо прогнозувати трафік: відповіді на питання
Найповніша шпаргалка для IE6 або як виправити 25 + помилок Internet Explorer
BestMasterіZація