Мотивація професійної діяльності програмістів

«Програміст повинен володіти здатністю першокласного математика до абстракції і логічного мислення в поєднанні з едісоновськой талантом споруджувати все, що завгодно з нулів і одиниць. Він повинен поєднувати акуратність бухгалтера з проникливістю розвідника, фантазію автора детективних романів з тверезою практичністю економіста »

Академік А.П. Єршов

У цьому році я відкрив для себе світ ІТ. Одним з напрямків моїх відкриттів став науковий аналіз професії програміста, а саме мотивації професійної діяльності розробників ПЗ. Основою даної статті є наукове дослідження в рамках написання бакалаврської роботи на тему «Психологічні особливості професійної мотивації розробників ПЗ». Основною метою дослідження вважаю визначення мотиваційних чинників професійної діяльності програмістів (тобто чому людина вибрала саме цю професію, які чинники/обставини мотивують і/або демотивують програмістів, що впливає на задоволеність девелопера компанією, яка мотивація зміни місця роботи).

У дослідженні взяли участь 70 розробників зі Львова, Києва, Харкова. Вибірка була розділена на 3 підгрупи (Junior/Middle/Senior Developers) розробників. Онлайн-опитувальник складався з чотирьох методик і анкети (ще раз більше спасибі за терпіння і витримку), серед них:

«Синку, а чому програмістом?»

Найвагомішим чинником при виборі професії програмісти вважають фактор, який можна умовно назвати «Задатки, інтереси, покликання». Цей фактор має на увазі під собою аналітичний склад розуму, математику як улюблений предмет у школі та університеті, зацікавленість у тому, як функціонує ЕОМ та інша техніка, можливість творити/вирішувати складні завдання, програмування як хобі. Думаю, мало хто сперечатиметься з тим що люди досягають висот саме в тих справах, які їм до душі, від яких вони отримують кайф (це той варіант коли займаючись улюбленою справою не помічаєш як пройшов день).

Другим значимим фактором при виборі професії програмістом є можливість заробляти пристойну денюжку =) і це нормально ...

Третім чинником, який виділили панове розробники, є динамічний розвиток сфери ІТ, можливість постійного розвитку в/з нею, перспективність у майбутньому. Для програміста життєво важливо "підтримувати мізки в тонусі», тобто використовувати свій інтелектуальний потенціал по максимуму, йти в ногу з часом (технологіями).

Рештою факторами, набагато менш значущими (але все ж), є зовнішні причини: «так батьки сказали», «пішов за компанію з однокласниками», «я з династії програмістів», громадська корисність професії і можливість працювати в міжнародному контексті ( відрядження, спілкування з іноземним замовником, «інтернаціональність» професії).

Отже, я прийшов до висновку, що вибір програмістами професії в своїй більшості раціональний та обгрунтований, адже він робиться на основі інтересів людини, відповідно до покликання і щирим бажанням використання власних ресурсів з метою самореалізації. (Знаю, не варто так узагальнювати, але з цього приводу в мене є чітка позиція, яку готовий аргументувати).Чимала частина уваги при виборі професії приділяється можливостям у майбутньому (матеріальне забезпечення, престиж, перспективність галузі в цілому ).

Природа мотивації професійної діяльності розробників ПЗ

Якось раз в країні «Х», в палючому спеку, біля каменоломні вийшли на прогулянку виконроб і пан, вони спостерігали за тим як вимучені, виснажені роботою люди, з титанічним зусиллям впиваються в кам'яні стіни, буквально «відкушуючи» за шматочку осточортіло матеріал. Але на тлі цієї «веселої» картини виділявся один мужіченка. Він з пристрастю і завзяттям трощив величезні брили, при цьому приспівуючи і посміхаючись ... складалося таке враження, що він не втомиться робити це навіть після тривалого періоду часу ... Пан і виконроб підійшли до газди і запитали «Ти робиш те, що і всі, довбаєш камінь ... але чому ти такий веселий і завзяття? », на що дядько з усмішкою і якимсь непорозумінням відповів:« Я будую храм! ».

Основним мотивом професійної діяльності програмістів вважаємо мотив досягнення успіху . Показники за цією шкалою стабільно високі у всіх трьох підгрупах, тобто ця особливість мотиваційної сфери програмістів є постійної її характеристикою. Цей мотив припускає під собою постійний розвиток проф. навичок, умінь, знань, бажання визнання з боку інших професіоналів і суспільства в цілому. Також даний мотив передбачає обов'язковий творчий компонент у роботі, підвищення складності завдань, а - отже - і міри відповідальності. Важливо сказати, що в більшості своїй ця мотивація є внутрішньою, тобто гіпотетичний розробник Іван сам знає для чого він працює, чого хоче і не потребує додаткового стимулювання (принцип «Морковка спереду»).

Важливим мотиваційним фактором професійної діяльності розробника є потреба у творчій діяльності . Саме вона відіграє ключову роль у виборі розробниками професії, адже більшість розробників стверджує, що робота це для них в першу чергу можливість створювати щось «своє», неповторне, знаходити вирішення завдань і підтримувати інтелектуальну активність на потрібному рівні. Рівень творчої активності також залежить від налагодженості комунікації між розробником і організацією, для нього необхідно розуміти цілі компанії (проекту), свою роль у ньому, долю продукту, створеного ним, одержувати від керівництва та замовників якісну зворотний зв'язок з приводу виконаної ним роботи.

Творча орієнтованість розробників ПЗ є одним з найважливіших факторів при зміні місця роботи. Так що якщо гроші не допомагають (а таке буває) - пропонуйте стартапи =)

Інтегруючим мотиваційним чинником розробників ПЗ можна вважати потребу в спілкуванні. Цей мотив виражається як у робочому, так і в неформальному контекстах. Спілкування (добре налагоджена комунікація) і психологічний клімат у колективі, на думку розробників ПЗ, є одними з вирішальних факторів, що впливають на успішність команди розробників. Програмування, будучи діяльністю творчої і складною, вимагає від команди розробників злагодженості дій, розуміння загальної мети і гнучкості в діях, адже існує багато факторів, які можуть змінити напрям роботи.

Спілкування відіграє велику роль у навчанні та переймання досвіду колег. Свідченням цьому є неформальні бесіди про певні проблеми або завдання, велика кількість форумів, блогів і груп фахівців в мережі інтернет, де фахівці у певній технології чи області розробки діляться власним досвідом або радяться з колегами. Також комунікація з колегами є одним з джерел відстеження нових тенденцій на ринку інформаційних технологій, що життєво важливо для розробника.

Спілкування відіграє велику роль у взаємодії між керівництвом команди, проекту, компанії - з одного боку, і групою розробників - c інший. Одним з найбільш демотивувальний факторів , які назвали розробники, є саме неграмотність менеджменту, неможливість встановлення з керівництвом конструктивної комунікації, адже керівник (лідер команди, менеджер проекту, директор) повинен розуміти специфіку проекту і складності, з якими стикається команда, і в потрібний момент давати розробнику зворотний зв'язок щодо якості виконаної ним роботи, допомагати вийти зі скрутної ситуації.

Не менш важлива комунікація між командою розробників і замовником ПЗ.Для того, щоб виробити якісний і потрібний замовнику продукт, розробник повинен добре розуміти його потреби, мати цілісне і водночас детальне розуміння специфіки використання цього ПЗ, а також сферу в якій воно буде застосовуватися. Розробник виступає посередником між користувачем (замовником) і пристроєм (комп'ютером та іншими технічними засобами), тому просто детальної специфікації продукту для успішного виконання проекту не достатньо.

За рахунок спілкування та групової взаємодії задовольняється потреба розробників у встановленні теплих та дружніх відносин з колегами , підвищується рівень групової мотивації, що впливає як на бажання «творити» так і на задоволення роботою в компанії в загальному .

Нижче перераховані фактори, які, на думку розробників, впливають на успішність роботи команди і проекту в цілому.

Досвід має значення

Junior developers

Молодшим розробникам програмного забезпечення притаманний експресивний тип мотиваційного профілю - в цьому типі мотиваційного профілю відображається вибіркова диференціація мотиваційних факторів окремо за групами підтримують життєзабезпечення (комфорт, соціальний статус) і розвиваючих (творча активність, загальна активність, суспільна корисність) мотивів. Основним мотиваційним чинником молодших розробників ПЗ є самоствердження, визнання їхніх заслуг і встановлення дружніх відносин з членами колективу. Досягнення успіху на цьому рівні професійного розвитку пов'язане з гігієнічними факторами (адміністративна політика компанії, умови праці, величина заробітної плати, міжособистісні відносини з начальниками, колегами), тобто junior developer Іван на даному етапі професійного розвитку буде вважати себе успішним у професії якщо у нього буде те, що дають більш досвідченим колегам для того щоб утримати їх в компанії (що за теорією Маслоу цілком закономірно).

Задоволеність роботою в компанії, окрім загальних для всіх програмістів факторів, пов'язана з потребою в комфорті та іншими гігієнічними факторами.

Найважливішим фактором, що впливає на успішність проекту, на думку молодших розробників ПЗ є психологічний клімат у групі, саме ця підгрупа надала йому найбільшу важливість. Серед факторів, які можуть демотивувати молодших розробників в роботі, є неякісний менеджмент і стосунки в колективі.

Developers

Для досвідчених розробників програмного забезпечення характерний імпульсивний мотиваційний профіль. Даний профіль відображає значну диференціацію і можливо конфронтацію різних мотиваційних факторів усередині загальної структури особистості розробника. Конфлікт є тригером, який запускає процес трансформації та подальшого виходу на новий рівень розвитку. Простіше кажучи, в Івана можуть виникати потреби які або взаємовиключають одне одного, або важкоздійснюваних одночасно. Після того як розробник все-таки встановлює пріоритетність мотивів або відмовляється від якого-то, він може спокійно реалізовувати себе на професійному та кар'єрному полі.

На даному рівні професійного розвитку гігієнічні фактори (такі як підтримка життєзабезпечення і комфорт) стають менш значимими, зате стають більш вираженими потреба в теплих та дружніх стосунках з колегами і в той же час актуалізується бажання влади (до речі, це може і є наш горезвісний конфлікт з минулого абзацу). Потреба у владі проявляється у прагненні піднятися вище по кар'єрних сходах і в той же момент зберегти хороші відносини зі співробітниками.

Найбільш значущим на думку досвідчених розробників ПЗ для успіху проекту є наявність лідера і досвідченого менеджера і сприятливий психологічний клімат в команді. Це можна проінтерпретувати як приписування власних потреб потребам групи в цілому (приклад: заходить скуйовджений проджект-менеджер до розробників і каже «Так вам всім до лікаря треба !!!», хоча до лікаря потрібно тільки йому). До речі, основними демотивуючим факторами для досвідчених розробників ПЗ є неграмотне керівництво і «нецікавість» проекту.

Senior developers

Для старших розробників характерним є прогресивний мотиваційний профіль. Даний мотиваційний профіль характеризує старших програмістів як людей, що досягли успіху у своїй професійній діяльності. Люди з прогресивним мотиваційним профілем також характеризуються соціально спрямованої позицією. Важливу роль у мотиваційній структурі особистості розробника займають мотиви досягнення успіху, матеріальної забезпеченості життя, прагнення до творчої активності і корисності для суспільства.

На думку старших розробників ПЗ основним фактором, який позитивно впливає на успішність проекту, є психологічний клімат у колективі, а також грамотне і продумане планування діяльності команди розробників. До основних демотивуючим чинникам у роботі, старші розробники відносять нецікавий проект і рівень заробітної плати нижче бажаного. Важливо відзначити, на даному рівні професійного розвитку знову актуальними стають потреби підтримки життєзабезпечення і інші гігієнічні фактори. Це можемо прив'язати до віку ... Думаю багато хто в цьому віці, починають заводити дітей і робити ремонти.

Зі збільшенням досвіду роботи, збільшується потреба у громадській діяльності, усвідомлюється корисність своєї роботи для суспільства.

На задоволеність роботою в компанії розробників всіх кваліфікаційних рівнів впливає три основні чинники : якість зворотного зв'язку від керівництва з приводу виконаної розробником роботи, якість поінформованості розробника з приводу проекту, справ , цілей і планів компанії та рівень групової мотивації в колективі.

Мотивація зміни робочого місця або чому Іван іноді йде

Мотивація зміни місця роботи досить різноманітна, серед основних факторів можна виділити:

  1. Пропозиція більшої заробітної плати в розмірі (600-1000 у.о.) [Голосування ЗП на DOU].
  2. Перспективи розвитку, можливість вчитися, розвиватися в професійному плані (знання, навички) і цікавий проект.
  3. Кращі умови праці, пропозицію перейти в компанію на високу кар'єрну сходинку, професійний і досвідчений колектив, робота в більшій за розміром компанії.
  4. І інші фактори: гнучкий графік роботи, географічне положення, можливість їздити у відрядження, життєві обставини.

Детальніше для рекрутерів:

Смена работи

Більшість розробників ПЗ (58%) висловлюють бажання змінити баланс часу «робота-приватне життя», кількість охочих збільшується з рівнем професійної зрілості. Відповідно 35% відсотків випробовуваних вказали на задоволеність балансом «робота-приватне життя», тут розподіл за рівнем професійної зрілості відбувається навпаки. Лише 6,6% відсотків випробовуваних висловили бажання мати більше часу для робочих справ.

Тренди

Підсумки підбивати рано, тому що бачу можливість більш глибокого дослідження мотивації професійної діяльності розробників.

Сподіваюся, що прочитавши цю статтю, ви будете задоволені проведеним часом. Зворотній зв'язок вітається.

Якщо у вас виникли питання з приводу роботи або просто хочеться щось уточнити, пишіть мені на developers.resear4 @ gmail.com або прямо в скайп: sagittarius_den

Опубліковано: 07/06/11 @ 08:02
Розділ Блоги

Рекомендуємо:

Що таке конверсія, як її підвищити і як її обліковувати?
Публічна мета - як мотиватор для блогера
З чого почати манімейкерскій шлях?
Прихований маркетинг - що це?
Про подкастах ...