Конференція Яндекса в Одесі: дискусії про онлайн-маркетингу

14 липня в Одесі, у приміщенні концерт-холу «Сади Перемоги» проходила конференція Яндекса «Новий маркетинг і змішання реальності»; за словами директора «Яндекс Україна» Сергія Петренко - можливо, одна з найбільших конференцій в Східній Європі на тему онлайн -маркетингу.

Усього конференцію відвідало 500 чоловік. Ще близько 450-ти спостерігали за виступами завдяки прямій трансляції.

Серед «оффлайн учасників» можна було побачити Максима Макаренко (Google України), Олексія Амілющенко (Google Росія), Олексія Бєляєва (Video International, Росія), Євгена Ломізе (Яндекс Росія), Євгена Шевченка (UA Master), Федора Вірін (Data Insight, Росія), « сузір'я »блогерів: Деваку, Терехова, Олену Камську, Муркетолога, і багатьох інших.

(До речі, напевно багато хто з присутніх поласилися не тільки на бренд Яндекса і харизму Сергія Петренко, а й на можливість вбити «двох зайців», тому що буквально через день, вже завтра - 16 липня - проходитиме 8P.)

Ведучими конференції були Сергій Петренко та Андрій Себрант, директор з маркетингу сервісів «Яндекс Україна». Саме обговорення проходило в якомусь дискусійному форматі, збудованому на імпровізації. Програма, викладена на сайті, і реальний склад доповідей дещо відрізнялися.

Деякі спікери не змогли приїхати (хоча Сергію Кузнецову це не завадило виступити - для нього організували трансляцію по Skype), а деякі, наприклад Олександр Рибак з «Київстар», дізналися про те, що вони будуть лекторами, вже на самому заході.

Програму розбили на чотири потоки за схожими темами:

Після закінчення кожної секції провідні оголошували круглий стіл. Всі доповідачі секції виходили на сцену і відповідали на питання залу, доповнюючи один одного або заперечуючи один-одному - залежно від своєї точки зору на обговорюване питання.

Сидячі в залі теж могли подавати свої думки та коментарі за допомогою мікрофонів, які розносили по залу співробітниці Яндекса в чорних футболках з написом «Лайк».

Усі доповіді і обговорення можна було лайкать (або нелайкать) - для цього на вході, при реєстрації, видавали листочок з QR-кодами, а в кінці конференції були підведені підсумки глядацьких симпатій.

Видавали, втім, не тільки листочки - кожен учасник отримував брендований пакет з сувенірами, кулька-собачку і широку посмішку проводжала його в столика дівчини.

Організація заходу, незважаючи на деякі технічні моменти (зависання Wi-Fi, невеликі заминки з лекторами) була на високому рівні.

Величезний зал на п'ятому поверсі концерт-холу вмістив усіх присутніх, а широка відкрита тераса, на якій проводилися кава-брейки, дозволяла поспілкуватися в кулуарах і роздивлятися жарку Одесу зі склянкою соку в руці.

Розвішані (на стелі залу) колонки дозволяли нормально слухати виступи навіть за найбільш далекими столиками, а великі відеоекрани - спостерігати за подіями на сцені. Можна додати до цього зручні крісла та дивани, мінеральну воду на столиках, послужливих офіціантів і завершальний захід фуршет.

У перервах можна було купити ділову літературу у незмінного Дмитра Лаппо або повертати нові смартфони на стійці магазину Citrus.

Повернемося до доповідей.

На самому початку виступили ведучі, зробивши акцент на тому, що рекламні канали постійно перетинаються. Андрій Себрант навів приклад з Ipad, запитавши аудиторію - якщо він зараз виведе якийсь ролик з планшетника на великий екран, чи стане ця реклама телевізійної?

За його словами, інтернет-маркетингу в чистому вигляді не існує, бо все взаємопов'язано, а головне - спілкування, поведінка людей - ще не оцифровано, чому прикладом ті ж конференції з реальними, а не віртуальними учасниками.

Першу секцію відкрив Олексій Бєляєв. За його словами, інтернет наступає на звичне телемовлення, в Росії по рекламному охопленням інтернет займає 3-е місце, в Москві - 2-е. Так, якби Яндекс був телеканалом, він би займав 4-е місце серед всіх інших, обігнавши навіть вКонтакте.

Олексій Мілющенко уточнив, що на YouTube кожну хвилину заливається 48 годин відео, і цей відеосервіс зараз доступний приблизно на 350 млн різних інтернет-девайсів. Ринок відеореклами сьогодні зростає швидше за всіх інших. В Америці до 2015 року прогнозують зростання бюджетів до 20%.

Євген Шевченко навів такі цифри: його клієнти отримують близько 1000 переглядів для кожного ролика, при цьому, за словами Євгена, можна запускати декілька роликів і, відповідно, множити показники.

Також потрібно не забувати про технічну підготовку, тому телереклама і інтернет-відео мають різні піксельні стандарти.

Говорячи про порівняння ролики vs контекстЄвген зауважив, що ці два види не можна порівнювати з-за різних завдань. Трохи пізніше, на круглому столі, було додано, що на Заході для оцінки віддачі відеореклами вже давно застосовують не Сtr, а Level Rate, а для вимірювання конверсії телевізійної реклами, наприклад, в Росії, ще до запуску кампанії показують (продають) прогнозні рейтинги , грубо кажучи - пари очей. В Україні поки такого немає.

З Євгеном Шевченко взагалі пов'язана цікава історія, розважали гостей протягом всієї конференції. Справа в тому, що він приїхав у футболці з написом Fuck SMM, Give me ROI , на що виступав пізніше Федір Вірін відповів своєю версією, пообіцявши зробити футболку Fuck ROI, Give me Engagement .

Потім цю футболкою кілька разів згадували і при критиці, і для позитивних відгуків про SMM. В кінці-кінців, Євген виставив її на аукціон в Google +.

Другу секцію почав Павло Башмаков з Stanfy. Він навів цифри про стрімке стрибку популярності Android - 891% за 2010 рік, цього року теж очікується значне зростання.

Павло назвав cегодняшнім перспективним бізнесом Social Local Mobile (геолокація за допомогою мобільних пристроїв, точки продажу) коли онлайн-бізнес перетікає в оффлайн, тобто, інформування мотивує покупця до реальної фізичної купівлі.

Євген Ломізе розвинув тему інформаційної реклами - вона повинна відповідати на три питання: Що, Де, Почім. За його словами, фізична покупка і раніше дуже важлива; основна аудиторія онлайн-покупців - це гики, всі інші воліють ходити в магазини.

Деякі цифри: після вибору 71% покупців купує онлайн, 54% - офлайн (мобільні телефони); для комп'ютерів - 54% онлайн. Види інформаційної реклами Яндекса: контекст, геоконтекст, Маркет.

Після Олександр Рибак розповів про запуск Яндекс.Карти від Київстар, які тепер доступні на мобільних пристроях, а Філіп Шубін - про те, як можна буде використовувати мобільники в якості розрахункових пристроїв.

У секції SMM Федір Вірін пояснював, що соціальні медіа працюють тільки тоді, коли включені в екосистему, а активність в соціальних мережах зараз є активністю в мобільних пристроях або Social SRM. На Заході мотивація споживача в інтернеті - пошук покупок, для Україні і Росії це обмін контентом.

Ще дві тези: соц. мережі стають довірчим джерелом інформації для прийняття споживчих рішень (прим.: дуже нове зауваження. Пол Адамс у своїй презентації Real Life Social Network пояснив це давним-давно); соціальні мережі ще не готові зайняти своє місце на ринку інтернет-реклами.

Виступ Сергія Кузнецова освіжило аудиторію. Як згадувалося вище, він виступав по Skype, причому відповіді спершу долинали з деякою затримкою, що трохи нагадувало зв'язок з космосом. Він пояснив, навіщо компанії йдуть в SMM - щоб зібрати інформацію про клієнтів, так званий маркетинг відносин.

Де можна застосовувати SMM: йти на сторону клієнта, в агентство, або, як радив Сергій, відкрити свій бізнес, для якого SMM буде основним каналом, що, на його думку, добре працює.

Секція аналітики почалася розгромним заявою Федора Вірін про те, що вимірювання це зло, як і числа, бо їх занадто багато. Він вважає, що достатньо і 4-х метрик. А спільне рішення, яке повинно хвилювати компанію - як SMM відіб'ються (відбилися) на її бізнес-процесах.

Після Федора Олексій Мілющенко порадив всім використовувати Google Analytics, Яндекс Вебмастер і налаштування цілей, а Олексій долота (керівник відділу аналітики «Яндекс Україна») більш детально розповів про сегментацію в аналітиці.

Олексій вважає, що «середня по лікарні» неінформативно, і що показники метрик досить відносні. (Прим.: мені здається, хороший приклад - стаття Користувальницькі фактори ранжирування , де автор логічно розбирає, наприклад, горезвісне час перегляду сторінки, вказуючи на те, що цей час може бути різним для конкретної людини і конкретної задачі. Олексій теж про це згадував.)

Сегментацію можна брати з голови, а можна кластеризувати математикою по всіх значущим чинником. На жаль, Олексій не уточнив - як саме.

Ще сегментація буває:

Приклад: одне з досліджень Олексія показало, що такий групі користувачів, як студенти, новини малоцікаві - їм потрібен фан.

На круглому столі останньої секції обговорювались питання: аналітика - це божий дар або професіоналізм, скільки вона коштує, а також що саме і як аналізувати. В кінці-кінців це звелося до питання - а хто з присутніх взагалі замовляє якісь дослідження?

Піднялися лише кілька рук.

Підсумки

Незважаючи на недостатню інформативність (це - повністю суб'єктивно) конференції вона виконала звичну для таких зборів завдання - спілкування та знайомства з корисними людьми. Мені вдалося поспілкуватися з Русланом Савчішіним, директором Marketing One, який пообіцяв дати блогу компанії Авеб докладне інтерв'ю про платіжні системи майбутнього (p2p).

Завершальний акорд - міні-інтерв'ю з Сергієм Петренко:

Які Ваші враження від конференції?

(Сміється.) Мої враження від моєї ж конференції?

Перше враження - дуже втомився, зрозуміло. Вийшло добре, незважаючи на кілька технічних складностей. Нелегко забезпечити інтернетом п'ятсот чоловік, у кожного з яких як мінімум по два пристрої для входу в мережу (ноутбук та мобільний телефон), і в якісь моменти ми не дуже справлялися.

Трохи складно було організувати спілкування з доповідачем по Skype (прим.: мова йде про пряму трансляцію з Сергієм Кузнєцовим), але і це у нас вийшло.

Загалом - чудово, я дуже задоволений роботою команди, яка готувала захід.

Це технічні моменти. А аудиторією, віддачею Ви задоволені?

Аудиторією, безумовно, задоволений. Віддачу виміряти складно, та й не потрібно. Ми ні в якому разі не очікуємо, що у відвідувачів конференції відразу з'явиться бажання розміщувати рекламу на Яндексі або користуватися нашими сервісами.

Взагалі, проводити захід винятково для того, щоб ще п'ятсот чоловік стали користуватися Яндексом, не мало б сенсу.

Але Яндекс напевно ставить якісь завдання перед такими заходами?

У першу чергу це розвиток ринку. Більше того, пора націлюватися не тільки на ринок нашої країни. Здається, у нас вийшла одна з найбільших конференцій на тему онлайн-маркетингу в Східній Європі, тому пора починати запрошувати і зарубіжних гостей.

метрів?

(Сміється.) Ну як, ми й самі метри. Просто експертів з-за кордону. В інших країнах теж роблять цікаві речі, про них корисно знати.

Як змінювалася програма? На сайті було викладено одне розклад, а вийшла своєрідна імпровізація ...

Програма змінювалася і сьогодні, остаточний список доповідачів ми стверджували прямо перед початком кожної секції.

Не всі змогли приїхати. Крім того, ми планували провести конференцію у форматі дискусії, тому спеціально не давали «жорсткого» розкладу та тем доповідей, а пообіцяли аудиторії, що обов'язково підберемо цікаві теми для обговорення. І, напевно, ми її не обдурили - вийшла хороша різнопланова дискусія.

-

P.S. Всі презентації та професійні фото скоро будуть викладені на сторінках Яндекса.
PPS На превеликий жаль, зарядка нашого фотіка вийшла з ладу в самий невідповідний момент. Фото я запозичив у ria.ua. На 8P обов'язково виправимося.

is a post from: Aweb-Blog

Опубліковано: 15/07/11 @ 11:22
Розділ Блоги Сервіси

Рекомендуємо:

Навіщо блогеру англійську мову
Статичний аналіз коду в java: що під капотом
Успішні кейси просування в Яндексі. Частина 3. Псевдо-основне меню.
Дайджест тижня, 15 липня
Чи впливають програмісти на бізнес компанії?