SEO-словник (частина друга) від SeoPult

Зовнішні чинники ранжирування - враховуються пошуковою системою при ранжируванні документів фактори, не пов'язані з структурі, контенту та іншим якостям самого сайту. До зовнішніх чинників належить входить посилальна маса - кількість і якість посилань (і сторінок-донорів цих посилань) на сайт, що просувається, а також список їх анкоров. В окрему групу факторів потрібно винести поведінкові. Співвідношення у впливі на успіх просування - приблизно 30% від внутрішніх, 30% від зовнішніх і 30% від поведінкових (у різних тематиках співвідношення може мінятися).

Внутрішні фактори ранжирування - якості сайту, що впливають на його оцінку пошуковими системами. Це тематика і кількість унікального контенту, відповідна правилами HTML-верстка, відсутність будь-яких заборонених технологій (типу клоакинга) і вірусів, правильно налаштовані сервер і система управління контентом, логічна і відповідна цілям пошукового просування внутрішня перелінковка і так далі. Всі вони працюють за принципом, схожим із знаменитою «діжкою Тімірязєва»: якщо відкрита зверху бочка зроблена з дощок різної довжини, то води в неї можна налити рівно стільки, скільки дозволяє найкоротша. Очевидно, що перевага від відмінного контенту на сайті (тексти з входженнями ключових слів - необхідна умова для успішного просування!) Може бути знищено неправильними налаштуваннями редіректу чи випадковим закриттям всього розділу від індексації через файл robots.txt. У внутрішній оптимізації дрібниць немає - треба добитися ідеального стану сайту.

Внутряк - внутрішня сторінка сайту (сторінка другого, третього і наступних рівнів вкладеності по відношенню до головної).

Видача (SERP, Search Engine Results Page) - сторінка видачі пошукових результатів. Показується користувачеві пошукача у відповідь на запит. Всі популярні ПС демонструють перші десять найбільш релевантних (відповідних вимогу) результатів - це і є ТОП10. Потрапити в першу десятку за потрібними ключовими словами дуже важливо, тому що наступні 10 результатів дивляться менш 20% користувачів (за комерційним запитам - ще менше). ТОП10 «знімає всі вершки», боротьба за місця в ньому - основне завдання SEO.

ГС («говносайт») - термін, який застосовується для сайтів, створених виключно для технічних цілей «чорної» або «сірої» оптимізації, а також продажу реклами. Живому відвідувачу робити на них нічого - вони не містять ніякої корисної інформації і, звичайно, виробляються сотнями в автоматичному або напівавтоматичному режимах. Переважна більшість сателітів належать якраз до категорії ГС.

Донор - сторінка, на якій купується посилання. Повинен відповідати певним вимогам якості та іншим SEO-критеріям - тільки в цьому випадку куплена посилання буде ефективною.

Дубльований контент - одна з причин склеювання сайтів і накладення фільтрів. На жаль, пошукові системи поки не надають процедури захисту прав на тексти і інший контент, при цьому досить погано визначають першоджерело. Тому якщо якийсь недобросовісний конкурент або просто вебмайстер, шукає тематичні тексти для сателітів, запозичить у вас тексти, то пошукова система цілком може і знизити ваш сайт в результатах пошуку, і повністю виключити з них за певними запитам - показуючи замість вашого сайту ресурс, запозичили ваші тексти.

Жирна сторінка (жирна посилання) - якісна сторінка (або посилання з такої сторінки) з дуже хорошими SEO-параметрами.

Дзеркало - сайт, який на думку пошукової системи є частковим або повною копією іншого сайту. Найчастіший випадок возніковенія дзеркала - відсутність серверного редіректу з кодом 301 URL з www і без www (тобто сайт просто видає пошукачеві однакові сторінки за адресами, наприклад, www.site.ru/page.html і www.site.ru/page. html). Пошуковик «склеює» дзеркала, тобто в індекс пропускається і надалі приймає участь в ранжируванні тільки одне з них. Детальну інформацію про роботу з дзеркалами можна знайти у відповідному розділі допомоги сервісу Яндекс.Вебмастер.

Инвайт (запрошення) - спеціальна посилання з ідентифікатором або цифровий/буквений код, який дозволяє зареєструватися в будь-якому закритому сервісі. Реєстрація в нових перспективних сервісах - наприклад, біржах посилань - на ранньому етапі дозволяє оцінити їх можливості і створити мережу рефералів, завдяки якій можна забезпечити собі хороший пасивний дохід.

Капча (CAPTCHA, Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) - механізм захисту від автоматичного сабміта, небажаних коментарів і реєстрацій і так далі. Представляє собою поле форми, куди необхідно ввести показане на картинці слово або цифри. При цьому картинка перекручена, що перешкоджає систем розпізнавання тексту їх «прочитати», але людина легко з цим справляється.

Каскад фільтрів - одна з основ роботи автоматизованої системи просування сайтів SeoPult, що представляє собою набір фільтрів, що застосовуються до купується Системою посиланнях. Важливо розуміти, що фільтри працюють не послідовно, а паралельно, але з різними ваговими коефіцієнтами. Це дозволяє купувати посилання, максимально схожі на природні. Система налаштовується аналітиками на підставі постійно проводяться експериментів і досліджень, що гарантує актуальність і оптимальність автоматичного режиму SeoPult. При цьому для користувача відсутня необхідність розбиратися в тонкощах «внутрішньої кухні». Наприклад, для запиту з бюджетом на ссилки 25 рублів працює один каскад фільтрів, для слова з бюджетом 10 000 рублів - інший.

Клік (клацання, перехід) - клацання мишею по гіперпосиланні або кнопці, який призводить до переміщення користувача на іншу веб-сторінку або підвантаженні додаткових динамічних елементів даної веб-сторінки.

Ключові слова (ключові запити, ключові пошукові запити, ключевики) - словосполучення, по яких сторінки сайту виводяться в ТОП пошукових систем. Повний список ключових слів також може називатися «семантичним ядром».

Колдунщік - сервіс Яндекса, що розпізнає певні типи запитів. На ці запити користувач отримує специфічну видачу. Розпізнаються, наприклад, запити про відключення гарячої води, курсі валют і так далі. Повний список колдунщіков можна знайти на цій сторінці: http://company.yandex.ru/technology/features.

Конверсія - відсоток відвідувачів сайту, що виконали необхідні дії (цілі, goals). Більш вузьке значення терміна - відсоток відвідувачів, які стали клієнтами компанії-власника сайту після ознайомлення з сайтом (відразу або у віддаленому майбутньому). Конверсія залежить від якості сайту: інформативності, зручності, дизайну, зрозумілості, рекламного ефекту і так далі. Турбота про підвищення конверсії - одна з основних завдань інтернет-маркетолога. Мало залучити на сайт цільових відвідувачів: від них потрібно домогтися бажаних дій.

Контент - зміст, наповнення сайту. Інформація, представлена на веб-сторінках. Хоча зазвичай під «контентом» мають на увазі тексти, насправді це і зображення (фотографії та ілюстрації), і відеоролики, і інтерактивні елементи. З точки зору SEO найважливішим є текстовий контент: його унікальність (відсутність копій, у тому числі і часткових, на інших сайтах), насиченість ключовими словами, обсяг і HTML-верстка.

Кореневий каталог - основна тека сайту на сервері. Сайт розміщено на диску сервера так само, як яка-небудь програма на Вашому жорсткому диску. Саме в кореневому каталозі сайту зазвичай знаходяться файли robots.txt,. Htaccess, index.html і підкаталоги з контентом.

кросспостінг - додавання нового контенту одночасно на кілька майданчиків. Термін зазвичай застосовується до блогів: новий запис (пост) поміщають в кілька мережевих щоденників на різних майданчиках.

Куки (cookies) - файли, в яких сайти зберігають інформацію про себе на комп'ютері користувача. Завдяки кукам користувача «запам'ятовують»: він не повинен наново реєструватися і авторизуватися при повторному відвідуванні сайту і так далі. Ще одне цікаве застосування - «що стежить реклама»: оголошення, релевантні пошуковим запитам користувача, «переслідують» його протягом деякого часу на сайтах, які він відвідує. Ця технологія працює, наприклад, у РМЯ (Рекламної мережі Яндекса).

Кеш пошукачів - сховище за все, до чого може дотягнутися робот-павук. Документи (веб-сторінки і їх контент) не тільки індексуються, але і копіюються (хоча зазвичай і без картинок) пошукачем. Користувачеві доступний як перехід на сайт, так і перегляд збереженої в кеші пошуковика сторінки - на випадок, якщо потрібний сайт в даний момент не працює.

Мертва посилання - посилання, що ведуть на відсутню (тимчасово або остаточно) сторінку. Сторінка вважається остаточно зниклої, якщо сервер видає код 404 (Not Found). Присутності таких посилань на сайті необхідно уникати.

тег - параметри HTML-розмітки, що визначають властивості документа. Цей опис сторінки (Description), ключові слова (Keywords), вибір кодування (Content-Type), мови (Content-Language), вказівки для пошукових роботів (Robots, Visit), заборона для браузера кешувати сторінку, інформація про автора сторінки.

Метрика - у терміна два значення: 1) параметр, що характеризує будь-який процес («метрикою успіху пошукового просування є видимість сайту в пошукових системах» ...), 2) скорочена назва системи статистики Яндекс. Метрика.

Монетизація - способи отримання доходу від будь-яких проектів і сайтів, прямо не призначених для отримання прибутку (тобто прибуток від інтернет-магазину йде і без монетизації, а щоб отримувати дохід від ведення блогу або будь-якого інформаційного сайту, необхідно розробити способи монетизації - наприклад, розмістити блоки контекстної реклами).

Морда - головна сторінка сайту.

Морфологія - форми слів (відмінки, відмінювання, дієвідміни і так далі). У російській мові слова можуть сильно змінюватися залежно від контексту вживання. Тому пошукові системи повинні вміти розпізнавати всі форми (морфологічний пошук) і «розуміти», які сторінки найбільш релевантні запитам користувачів. У контенті сторінок необхідно вживати як прямі (чисті, точні) входження просуваються ключевіков, так і словоформи - пошукові системи їх розпізнають.

Непот-фільтр - один з найстаріших фільтрів Яндекса. Накладається на сайт, на сторінках якого занадто багато вихідних нетематичних посилань (або якщо сторінка класифікована як «розміщує посилання, призначені тільки для збільшення ваги сторінок-реципієнтів»). Призводить до помітного зниження або обнулення переданого "ваги" - майданчики-донори під Непота-фільтром неефективні. Фільтр накладається автоматично, тому після усунення причин санкції (зайвих посилань) автоматично знімається - правда, через деякий час. Останні версії непот-фільтра застосовуються Яндексом до сайту, окремих розділів сайту і сторінок або окремим посиланнях. Термін «Непота-фільтр» сходить до латинського слова «онук», а в сучасній культурі непотизм - слово для позначення кумівства. Римські папи роздавали землі і чини своїм ставленикам і родичам, що призводило до зловживань. Цікаво, що для такої звичайної речі, як фільтрація зайвих посилань, співробітники Яндекса підібрали таке нетривіальне назву.

НЧ, СЧ, ВЧ - низькочастотні, середньочастотні і високочастотні ключові запити. Частотність - це кількість запитів певного словосполучення, зробленого користувачами пошукових систем за місяць. Також варто згадати іншу характеристику запитів - конкурентність, тобто складність виведення в ТОП10 через високу активності, великої кількості конкурентів і серйозних бюджетів на SEO. Найчастіше високочастотні запити є одночасно і висококонкурентними, проте це не зовсім синоніми.

Парсер - програма, яка займається збором даних з відкритих джерел (парсинг) та їх систематизацією. За допомогою парсерів накопичуються масиви інформації, які допомагають фахівцям ставити експерименти, розробляти оптимальні схеми і стратегії просування, створювати спеціальні сервіси. Найпростіший приклад - видача пошукача парсити для знімання позицій сайту, який просувається.

Пасаж - «шматок» тексту веб-сторінки. У процесі роботи з контентом пошуковик розбиває текст документа на пасажі - невеликі шматки, які потім піддає аналізу для визначення його лінгвістичних параметрів.

Павук (краулер, бот, робот пошукача) - система пошукової системи, що здійснює індексацію веб-сторінок інтернету. Переходячи по посиланнях, робот-павук копіює, обробляє і заносить у спеціальну базу даних всі веб-сторінки. Відстежити заходи павуків на сторінки вашого сайту можна за логами сервера або за допомогою систем статистики. Повний список ідентифікаторів краулерів Яндекса можна знайти тут. User-agent робота Google - GoogleBot, Rambler - StackRambler.

Пертінентность - практично повний синонім релевантності. Іноді має додаткове значення «КПД інформаційної корисності» - тобто відносини потрібної користувачу інформації до всього отриманого на запит обсягом даних. У цьому сенсі пертінентность - метрика якості пошукової видачі.

Пісочниця (sandbox) - фільтр, що накладається англомовним Google на нові (за датою реєстрації домену та фактичного присутності сайту на домені) сайти. Він створений для боротьби з дорвеями і сателітами - щоб створювані автоматично сайти не могли відразу потрапити в ТОП, а спочатку «довели» свою корисність відвідувачам і відповідність критеріям якості. Також під «пісочницею» іноді мають на увазі фільтр і коефіцієнт пессимізації, який накладається на сайт, який отримав за дуже короткий проміжок часу занадто велику кількість вхідних посилань, не дуже схожих на природні. Детальніше про природні посиланнях можна почитати в четвертому випуску нашої розсилки.

пессимізації - зниження сайту в результатах пошуку, проводиться пошуковою системою автоматично або вручну (модераторами). Дана санкція може бути накладена за різні порушення.

Плата за покази (PPI, pay per impression) - одна з найстаріших систем оплати інтернет-реклами. У більшості випадків застосовується для оплати розміщення банерів. Гроші з рекламодавця списуються за показ рекламного блоку, а не за клік по ньому.

Платон Щукін - герой SEO-міфів, колективне «я» співробітників техпідтримки Яндекса.

Опубліковано: 09/04/11 @ 06:01
Розділ seo Безпека Блоги

Рекомендуємо:

Які технології в 2011 році нас чекають?
CSS 3.0 генератори
Прив'язка домену до регіону
SEO-словник (частина перша) від SeoPult
Фріланс за бартер